Březen 2016

The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

31. března 2016 v 21:49 | Marek Danko |  Kultovní alba
Dnes se v rámci rubriky Kultovní alba zaměřím na desku, která je obecně považována za nejlepší v rockové historii. Tyto ankety beru trochu s nadhledem, ale ,,Seržant" rozhodně mezi TOP 10 patří. Čím to je, že právě toto album je tolik oceňované? Může to být tím, že je přelomové. Beatles na této desce naplno prokázali své umění experimentovat s různými hudebními styly a dokázat přejímat hudební podněty, ketré jsou kolem nich. Je nutné říci, že měli opravdu z čeho čerpat. Paul McCartney přiznal, že největší vliv na LP Sgt. Pepper mělo album Pet Sounds od Beach Boys, které Paul v tu dobu považoval za nejlepší, co kdy slyšel. Kapela měla také na nahrávání dostatek času a to díky tomu, že v srpnu 1966 přestala s koncertováním.


Schválně, kolik osobností na obalu desky poznáte? Pan Lennon prosazoval ještě Adolfa Hitlera, toho však na přebalu nakonec nenajdeme.

Dalo by se říci, že je toto album dítětem Paula McCartneyho. Byl to on, který vymyslel námět obalu, kdy kapela byla v roli jiných muzikantů, čímž chtěl docílit toho, aby si skupina na albu udržela určitý odstup. Jeho nápady a náčrty k obalu, pak realizoval Robert Fraser. Navíc John Lennon právě prožíval tvůrčí krizi a k tomuto albu se stavil spíše odtažitě. Dalo by se říci, že jsme při nahrávání tohoto alba svědky prvního vážného rozkolu mezi těmito dvěma génii. Lennon však nakonec na album přispěl a to hlavně písní A Day in A Life, kde se v textu částečně inspiroval novinovými titulky. George Harrison se na albu autorsky podílel písní Within You Without You, kterou ovlivnilo jeho nadšení pro východní kulturu a přátelství se špičkovým hráčem na sitár, Ravi Shankarem. Album otvírá titulní energická skladba, která přejde v druhou píseň With a Little Help For My Friends, kterou můžeme znát i díky coververzi Joe Cockera. Ač jsou písně stylově velmi rozmanité, často bývá vyzdvyhováno, jak deska působí kompaktně. Proto musíme také ocenit nedávno zesnulého hudebního producenta kapely, George Martina, který na tom má přirozeně velkou zásluhu.Takhle to vypadalo při focení obalu desky.

Beatles toto album nahráli v roce 1967 po albu Revolver, které již jistý hudební posun naznačilo. Po Sgt. Pepper však již nastává změna nejen hudební, ale i outfitová. Lennon například začíná nosit své typické kulaté brýle, které si oblíbil při natáčení filmu How I Won The War. George Harrison si zase nechává narůst delší vlasy. Jsme tak svědky dovršení přechodu ,,Brouků" do éry hippies. O této desce se také říká, že změnila rockovou hudbu a ovlivnila snad všechny tehdejší kapely a muzikanty. Je pravdou, že právě o tomto díle se rockové hvězdy velmi často zmiňují jako o své velké inspiraci. Beatles ale dokázali každé své desce dodat jedinečnou atmosféru a i po tolika letech si člověk říká, jak geniální ta hudba je.


Zdroj obrázků: sonyinsider.com, superfreedomrock.net

Gotham - Prisoners

30. března 2016 v 19:35 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Finále se nám blíží, což znamená, že v nejhříšnějším městě nám opět přituhuje. Epizoda Prisoners nám potvrdila několik faktů, které provází téměř celou druhou sérii. Na úvod bych tedy rád napsal, jak mne zvraty v seriálu čím dál tím víc překvapují. Pojďme teď již k hodnocení...

Jim Gordon jako vězeň? Tak to by nikdy nikoho nenapadlo. A přece poslední díl vypráví právě o této situaci. Ano, symbol boje proti korupci a kriminalitě ve městě Gotham, detektiv James Gordon, se díky Riddlerovým manipulacím dostal za mříže věznice Blackgate. Všichni jsme samozřejmě věděli, že Jim z vězení dříve či později vyleze, aby v budoucnu pokračoval ve své policejní kariéře. Během této epizody jsme tedy měli možnost sledovat, kterak se tato postava z lochu dostává. Pomocnou ruku Gordonovi samozřejmě podal Harvey Bullock, ale nejdůležitějším faktorem byla jedna postava, která na konci první série zmizela. Kdopak to mohl být?


Jim ve vězení :-(


Druhou příběhovou linkou, jež tvořila tuto epizodu byla ta Penguinova. Jak jsem psal minule, tak Oswald našel svého otce, kterého si zahrál Paul Reubens. Dostal se tím do rodiny, která na první pohled vypadala velmi přátelsky. Ovšem časem si tento napravený zločinec a vrah začíná uvědomovat, že jeho noví "příbuzní" asi nejsou tak milí, jak se tváří. Epizoda nakonec přináší velmi zajímavé rozuzlení, u kterého si divák rozhodně popláče.


Paul Reubens zahrál Penguinova otce Elijaha velmi přesvědčivě.


Doufejme, že v příští epizodě opět uvidíme i další postavy, především Alfreda, který nás už dva díly za sebou nepoctil svou přítomností.

Jelikož má Gotham dvoutýdenní přestávku, napíši další recenzi až kolem 12.4.

zdroj obrázků: joblo.com, serienjunkies.de

Co nás letos ještě čeká od Marvelu a DC?

29. března 2016 v 22:56 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Končí nám březen a v kinech jsme již měli možnost vidět dva komiksové velkofilmy. Obě dvě konkurenční firmy DC i Marvel nám však letos nabídnou ještě nějaká ta dílka. Pojďme se na ně podívat.Zaměřme se nejdříve na DC. Jejich letošní začátek komiksového vesmíru, film Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti byl kritikou přijat velmi velmi vlažně, ovšem fanouškovští nerdi jej oceňují a pomalu vynášejí do nebe. Po tomto rozporuplném dílku na nás tvůrci vybalí další snímek již v srpnu. Jeho název je Suicide Squad (u nás Sebevražedný oddíl) a můžeme se v něm těšit na skvadru těch největších mizerů, mezi které řadíme například Jokera, Deadshota či Harley Quinn. Ve filmu se též má mihnout i Ben Affleck, jenž si má zopakovat roli Batmana, kterou bravurně vystřihl v BvS. Očekávání jsou tudíž enormní. Jedinou škodou budiž jen to, že DC nerisklo "deadpoolovskou" cestu a nesvolilo k "erkové" verzi.
V roli Deadshota se představí Will Smith a Harley Quinn ztvární Margot Robbie.


Bude Joker v podání Jareda Leta alespoň stejně zajímaý jako ti předchozí?Marvel, jak známo buduje svůj vesmír již velmi dlouho (od roku 2008), proto má před svými konkurenty obrovský náskok. Jeho nevýhodou však je, že nemá všechny hrdiny ve své filmové stáji. :-( Proto se asi nikdy nedočkáme střetu X-Menů a Avengers. X-Men totiž spadá pod studio 20th Century Fox a zbylé postavy patří přímo pod marvelácká filmová studia.


Po úvodním vysvětlení popíši nejdřív situaci ve 20th. Ti nám letos naservírovali perfektního Deadpoola, který se nedávno stal nejvýdělenějším filmem s R-ratingem všech dob (předběhl dokonce i Matrix). Dalším filmem na kontě bude pro "dvacítky" X-Men: Apocalypse (Apokalypsa). Jedná se o pokračování X-Men: Budoucí minulost, ale neuvidíme zde tentokrát důchodce Stewarta a McKellena, ale jen jejich mladší kopie - McAvoye a Fassbendera. Ve snímku se bude řešit vztah mutantů z x-meního světa s nejstarším a nejmocnějším mutantem Apocalypsem. Toho má ztvárnit guatemalská superstar Poe Dameron, jehož známe z filmů Star Wars VII: Síla se probouzí a Ex Machina. Tým mladých X-Menů nám zase doplní Tye Sheridan jako Cyclops či Sophie Turner v roli Jean Grey.Bude Oscar Isaac alias Apocalypse největším záporákem v celé x-menovské franšíze?


Samotné studio Marvel nám letos přinese dlouho očekávaný třetí díl Kapitána Ameriky, jenž bude v Česku distribuován pod názvem Captain America: Občanská válka. V tomto snímku si vedle nejameričtějšího hrdiny zahrají i další členové týmu Avengers. Dojde k rozporu mezi Iron Manem (Robert Downey Jr.) a Kapitánem (Chris Evans), který povede až k válce. Film by do děje Marvel cinematic universe měl uvést pár nováčků, mezi kterými budou i Black Panther v podání Chadwicka Bosemana (Thovt z filmu Bohové Egypta) a Spider-Man (Tom Holland), kterého konečně Marvel po dlouhých tahanicích odkoupil zpět od Sony studios.
Africký superhrdina Black Panther
Bude Tom Holland v roli Spider-Mana lepší jak Tobey Maguire?


Marvel však jako obvykle vyšle do světa ještě jeden film. A tentokrát nejspíš půjde o zajímavou fantasy podívanou. Ano, dlouho očekávaná sólovka Doctora strange atakuje naše kina 4. listopadu. V roli tohoto mága se představí jedna z největších hereckých hvězd současnosti Benedict Cumberbatch. K sobě bude mít mimo jiné Rachel McAdams a Tildu Swinton. Myslím, že tento film bude překvapením roku!


No, to jsme zvědavi!


Myslím tedy, že komiksové fanoušky čeká ještě velmi plodný rok. Více do budoucna bych se u obou společností podíval někdy příště.

zdroj obrázků: comingsoon.net, geek.com, cinemablend.com, filmovyguru.cz,

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

27. března 2016 v 11:51 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Tak konečně!!! Tvůrci DC Comics konečně začínají dohánět konkurenční Marvel, přičemž na rozdíl od svých rivalů začali pěkně od podlahy. Pojďme si to vše popořádku shrnout. Snažil jsem se spoilerům vyhýbat, tak snad se mi to povedlo.


Kdybych měl vybrat největší klad celého snímku, tak jím bezpochyby je fantastický výkon Bena Afflecka v roli gothamského temného rytíře. Člověk, kterému nerdští fanatici nevěřili, zahrál nejoblíbenějšího superhrdinu v historii bravurně a s grácií, přičemž v mých očích jasně překonal Michaela Keatona a minimálně dorovnal Christiana Balea. Affleckův Batman představuje nejbrutálnější verzi této postavy a hlavně scény, které se odehrávaly ve Wayneových snech, byly opravdu fantastické.


Ben Affleck jako Bruce Wayne zazářil ze všech nejvíce.

Vedle Afflecka zazářil Jeremy Irons v roli komorníka Alfreda, který tuto postavu zahrál bravurně. Kdyby nebylo Seana Pertweeho v TV seriálu Gotham, označil bych ho za nejlepšího Waynova majordoma :-).


Alfreda v poslední době ve filmech hrají jen držitelé Oscara.

Gothamská část hereckého ansámblu tedy v mém hodnocení obstála na jedničku s hvězdičkou, ovšem je tu ještě druhá strana mince - hrdinové a zloduši z města Metropolis.


Zajímalo by mě, proč v každém superhrdinském filmu zničí tvůrci nějaké město.


Henry Cavill, který si zopakoval roli Supermana, předvedl podobný výkon jako ve filmu Muž z Oceli, postava Kal-Ela byla opět vnitřně nejistá, rozpolcená. Lois Lane v podání Amy Adams byla překvapivě možná nejdůležitější vedlejší postavou, bez které by se asi divák nedočkal dobrého konce. V roli ikonického padoucha Lexe Luthora se představil Jesse Eisenberg, který předvedl vskutku zajímavý výkon, když svou šíleností připomínal Jokera z Temného rytíře zkříženého s původním Luthorem v podání Gena Hackmana. Nejlepší obyvatel Metropolisu však bezpochyby byl Perry White. "Morpheus" Laurence Fishburne totiž sršel vtipem, hláškoval jak o život a divákovi hned přirostl k srdci.


Cavill začíná šlapat na paty Christopheru Reeveovi.


Lois Lane byla nakonec nečekaně důležitou postavou.Uvidíme Luthora i v dalších filmech?Fishburne pokračoval ve svých výkonech z prvního dílu.


Třetí do party k Batmanovi a Supermanovi byla Wonder Woman v podání mladé Židovky Gal Gadot. Dlouhá léta jsem se těšil, že v roli amazonské superhrdinky uvidím Cobie Smluders, ale ta nakonec kývla na nabídku konkurenčního Marvelu, kde ztvárňuje agentku Hillovou. Nezbývalo mi tedy, než přetrpět pro mě absolutně neznámou herečku v roli ikonické hrdinky. Resumé - nakonec jsem z jejího výkonu nebyl vyloženě zklamán. Možná je to tím, že nedostala dostatek prostoru a na plátně strávila odhadem tak 15 minut... Jsem velmi zvědavý, jestli tato bojovnice utáhne vlastní sólový film.


Porazila spoustu monster z jiných světů, dobyla však i srdce všech komiksových fanoušků?


Celkově je tedy film téměř dokonalý. Ubíjí jej snad jen tři věci, které jsou však velmi zásadní. Největším záporem je jednoznačně délka filmu, kdy jsem po finálové bitvě očekával konec asi desetkrát a on stále nepřicházel, aby pak dorazil v nejnevhodnějším okamžiku. Druhou vadou na kráse je přeplácanost. Na scénu je zde uvedeno až moc postav, a i když se v DC Comics celkem orientuji, měl jsem občas problém některé charaktery identifikovat. Třetí chybou je podle mě děravý scénář, který místy nedával vůbec smysl. Nevím, jestli to není jen mou blbostí, ale nějak jsem si nevšiml, že by Superman během filmu odhalil Batmanovu skutečnou totožnost. Když pak kryptonský bůh přilétl do Gothamu a oslovil Batmana Bruci, nevěděl jsem, co si o tom myslet. Pokud tedy bude scénář k nadcházející Lize spravedlivých psát opět David S. Goyer, přeji mu lepší kondici a zdatnější ruku.

Přes zmíněné škraloupy si film určitě s oblibou pustím znovu a rozhodně budu uvažovat nad nákupem Blu-Ray či DVD.

Hodnocení: 70%

zdroj obrázků: cinemablend.com, moviepilot.com, comicbookmovie.com, movieweb.com, flickeringmyth.com, slashfilm.com, inverse.com

Na koho se těšit v létě na hudebních festivalech?

26. března 2016 v 19:10 | Marek Danko
Nedávno sice teprve začalo jaro, ale hudební fanoušci už napjatě vyhlížejí léto, které znamená nálož v podobě hudebních festivalů. Pojďme se podívat, jaké hvězdy si pro nás letos pořadatelé připravili, jelikož naprostá většina headlinerů je již zveřejněna. A je opravdu na co se těšit!

Rock for People (3.-5. července, Hradec Králové)

Tento festival patří každoročně mezi nejnavštěvovanější a nejkvalitnější. I letos nabídne velmi zvučný a rozmanitý lineup. Pro marketingové oddělení bude oříškem, koho na plakát umístit víš, protože letos to budou mít s lákáním návštěvníků opravdu jednoduché. Nejvyšší místo na plakátě ale nakonec nejspíš získají Massive Attack, jenž byli oznámeni nedávno jako poslední, ale hlavní hvězda festivalu. Trip hopovým legendám budou zdatně sekundovat desítky dalších kapel. V první řadě to budou californští punkeři The Offspring, u českého publika oblíbení Bullet For My Valentine nebo momentálně jedna z nejlepších kapel, kterou může indie popová scéna nabídnout, The 1975. To ale zdaleka není všechno, mezi další hvězdy budou patřit například Enter Shikari, ANTI-FLAG či Royal Republic.


The Offspring jsou stále plní energie, což přijedou ukázat i letos na RfP.Colours of Ostrava (14.-17. července, Ostrava)

Jak je známo, Colours lákají návštěvníky nejen kvalitní hudbou, ale i svou jedinečnou industriální kulisou. Areál v Dolních Vítkovicích je opravdu nádherný. Co se týče učinkujících, ani za ty se, ostatně jako každoročně, nemusejí pořadatelé stydět. Těšit se můžeme například na britskou legendární dvojici taneční muziky Underworld, na psychedelic rock v podání australanů Tame Impala, britského písničkáře Passangera nebo na indie rockové kapely Kodaline a The Vaccines.


Passanger je známý hlavně díky svému hitu Let Her Go.Prague Metronome Festival (25.-26. června, Praha)

Tento fesťák je letošní novinkou a rozhodně příjemnou! Do Prahy totiž přijedou světové hvězdy par excellence. V první řadě to bude legendární a nezaměnitelný Iggy Pop, kterého není potřeba představovat. Obrovským magnetem na fanoušky bodou také dvě z nejoblíbenějších indie rockových kapel součastnosti FOALS a The Kooks. Festival také nabídne jednu opravdovou lahůdku, čímž bude vystoupení neslavnějšího hudebníka s českými kořeny (ať Karel Gott promine) Ivana Krále, který si jako hosta pozval Jiřího Suchého.


Iggy Pop a Ivan Král. Dva přátelé, kteří se opět díky Metronome Festivalu potkají v červnu v Praze.


Trutnoff Open Air Festival (18.-21. srpna, Trutnov)

Festival s hippies image bude letos připomínat nedožité osmdesátileté narozeniny Václava Havla. Headlinery festivalu budou bezpochyby The Prodigy a The Subways, které doplní rozmanitý výčet muzikantů především z české hudební scény, jakými jsou například Monkey Business, David Koller nebo Wabi Daněk.


The Subways se těší velké přízni českých fanoušků.Zfroj obrázků: ocregister.com, rollingstone.com, floridamemory.com, poslouchej.net

Star Wars Rebels - The Mystery of Chopper Base

26. března 2016 v 10:39 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Uf! Po snad nejdebilnějším počinu v historii celé franšízy Star Wars, minulé epizodě s Chopperem v hlavní roli, se Rebels vrátili v normálním díle, který měl dokonce i hodnotný děj. Oddychl jsem si, nebudu vám lhát. Mé očekávání totiž po zmíněném hnoji nebyla nějak velká, proto je třeba napsat, že The Mystery of Chopper Base celkem zdatně překvapil.

Teď již k sumarizaci děje. Povstalci konečně nalezli základnu, imperiálové se v soustavě nevyskytují, voda je v podzemí, co víc si přát? Ale nebyli by to bojovníci za svobodu, aby se jim smůla opět nepřilepila na paty. Jak jinak, že? Na planetě sice není imperiální posádka, ale vyskytuje se zde nebezpečná divoká zvěř - pavouci Krykna. No a bestií tohoto druhu se na planetě vyskytují miliony. Co teď? Zůstanou rebelové na základně, nebo budou muset znovu vyklidit pole?


Pavouci Krykna výrazně komplikují chod základny povstalců.


Kladné prvky na celé epizodě vidím po zhlédnutí dva. Tím prvním je návrat kapitána Rexe do akčních scén, které tomuto klonovému veteránovi sluší nejvíce. Druhý klad této epizody je bezpochyby chemie mezi mistrem a žákem, tedy mezi Kananem a Ezrou, kteří již v mnohém začínají připomínat jediské dvojice z dob Republiky.


Jak dlouho ještě bude žít veterán z 501. legie?


Je nutné si uvědomit, že tento díl je je jakousi vatou mezi temnými epizodami druhé série. Na jeho konci jsme totiž měli možnost slyšet hudbu, která ve filmech vždy doprovází přílet sithských lordů. Finále, které je na programu už 31.3. by tak mohlo být opravdu zajímavé. Pevně věřím, že Síla nám přinese tu nejlepší epizodu celého seriálu.

zdroj obrázků: dailymotion.com, starwarsrebels.wikia.com

Gotham - Mad Grey Dawn

23. března 2016 v 14:22 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
A je to tady!!! Poslední díl Gothamu před premiérou Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti je za námi, a já pln všelijakých dojmů hned na úvod říkám, že se nevyhnu minoritním spoilerům. Takže, pokud si nechcete nechat vyzradit důležité události ze seriálu, přesťante číst ZDE!

Nejdůležitější linkou poslední epizody byl bezpochyby zrod Riddlera. Edward Nygma se totiž poprvé ukázal jakožto muž, který stojí na straně padouchů. Mistrnými hádankami a manipulacemi se mu totiž povedlo dostat nejsympatičtější postavu celého seriálu za mříže. Cory Michael Smith, který tohoto vyšinutého maniaka hraje začíná rychle dohánět Jima Carreyho, jenž tuto roli proslavil.


Nygma rozehrál ďábelskou hru.Druhou důležitou událostí byl bezpochyby návrat Penguina z Arkhamu, přičemž se na scénu konečně dostal i jeho otec. Oswald díky němu nalezl nový domov a zázemí, což znamená, že ze seriálu nám jen tak nezmizí. Menší vadou na dokonalosti této postavy tedy může být jen změna jeho charakteru, kdy se z násilnického maniaka stal poslušným "napráškovaným" troubou. Uvidíme však, jak se jeho příběh bude dále vyvíjet.


Paul Reubens si podruhé v kariéře zahrál Penguinova otce.Tvůrci se věnovali i příběhu Bruce Waynea, který se po nalezení vraha svých rodičů, který nakonec spáchal sebevraždu, rozhodl žít nějaký čas se Selinou Kyle (Catwoman) na ulici. Po dlouhé době se díky tomuto činu budoucího temného rytíře opět setkáváme s malou Ivy a můžeme sledovat i zajímavě vymyšlený zločin v podání této trojice. Jedinou vadou na kráse je nepřítomnost geniálního Seana Pertweeho jakožto Alfreda.


Myslím, že tempo seriálu s každou epizodou nabírá čím dál tím větší obrátky, které jednoznačně vedou k monumentálnímu vyvrcholení celé série, kdy se dle mého skromného názoru vrátí drtivá většina postav považovaných za mrtvé. Doufejme tedy, že finále bude alespoň stejně tak dobré jako konec první série.

zdroj obrázků: flickerigmyth.com, comicbookmovie.com

Ave, Caesar!

22. března 2016 v 9:16 | Marek Danko |  Filmové recenze
Film Ave, Caesar! sice již není úplnou novinkou v našich kinech, ale já jsem se konečně odhodlal k jeho zhlédnutí. Trochu mě odrazovala kritika, ale filmy bratří Coenů mám rád, a tak jsem nakonec neodolal. Navíc film také laká na herecký obsazením s Georgem Clooneym, Scarlett Johanson nebo Chaningem Tatumem. Hlavní postavu filmu však ztvárnil Josh Brolin, který svým podáním role věčně zaneprázdněného producenta rozhodně neurazí.


Chaning Tatum zaujme hlavně svým tanečním číslem.

Dalo by se říci, že film má dvě linie, které divák sleduje. První je vlastně jednoduchá zápletka celého filmu, a to únos George Clooneyho, který nehraje Caesara, jak si možná mnozí myslí. Další linií je pak osud hlavní postavy, filmového producenta Eddieho Mannixe, který dostane nabídku na méně náročnou, za to lépe placenou práci.

Filmy bratří Coenu se vyznačují tím, že dokážou skvělě vypravovat příběh, tady jsou ale některé scény zbytečně dlouhé někdy nedávají smysl. Pár vtipnách scén, např. s Frances McDormand nebo s "dvojčaty" Swindnovými. Dámy nejspíš nejvíce ocení taneční číslo námořníka Chaninga Tatuma a pánové zas mořskou pannu Scarlet Johanson. Mně se ale ve své roli nejvíce líbil Alden Ehrenreich, jehož scény (nejlepší asi s Ralphem Fiennesem) jsou asi tím nejvtipnějším z celého filmu.


Jedna z nejvtipnějších scén filmu.

O tomto snímku se říká, že je poctou filmovému řemeslu první poloviny 20. Stol. s čímž se dá souhlasit, protože tam všechno vypadá skvěle, úzasná scéna, perfektní kostýmy, ale od filmu Joela a Ethana Coenových prostě člověk čeká přece jenom něco víc.

Hodnocení: 65%

Zdroj obrázků: people.com, theguardian.com


Star Wars - The forgotten droid 

20. března 2016 v 22:02 | Ondřej Novotný
Na úvod bych sám sebe popsal jakožto fanatického příznivce všeho, co ve světě Star Wars kdy vzniklo a vznikne. 99% procent tvorby všemožných autorů, jež se odehrává v předaleké galaxii, miluji z celého srdce. Ovšem je tu ono jedno jediné procento, které je i na mne moc, rozuměj jedná se o něco příšerného. A s politováním musím konstatovat, že mezi "odpadovou produkci" světa SW patří i epizoda o které se rozepíši.


Podobné nutkání jsem měl po celou dobu trvání epizody.


Druhá série Rebels nám navrátila do vesmíru SW Ahsoku Tano, ukázaly se zde i legendární postavy z původní trilogie Darth Vader či Lando Calrissian, a v neposlední řadě uvedl Filoni spolu s dalšími tvůrci do děje nové inkvizitory. Všechny epizody byly koukatelné a i když se jedná o dětský seriál, objevila se sem tam i nějaká temnější záležitost. Mé hodnocení druhé řady by bylo velmi vysoké, ale poslední odvysílaná epizoda mne (a myslím, že i všechny ostatní) vrátila do reality, neboť takhle si představuji absolutní dno scénáristické tvorby!!

Epizoda začíná klasickým scénářem posledních týdnů - povstalci hledají základnu a když ji najdou, tak jim chybí palivo na skok hyperprostorem. Proto velitel flotily Sato posílá posádku Stínu na imperiální základnu, kde je jejich úkolem nakrást palivo. Ale zatímco v dřívějších epizodách se tento zločin proměnil ve zběsilou honičku a přestřelku, tak zde nedošlo vůbec k ničemu. Jen povstalecký droid Chopper zůstal zapomenut na planetě. WTF!!! Jak by mohli Kanan a spol. zapomenout člena posádky, který je několikrát zachránil? Je snad scénárista totální debil, jenž neviděl předchozí epizody seriálu, kde Ezra či Hera vždy Choppera nakládali a nebyli jej schopni nikde nechat.

Po svém zapomenutí se Chopper náhodou dostane na imperiální loď, kde si zcela náhodou najde nového kamaráda, jímž není nikdo jiný, než protokolární droid. Nepřipomíná vám to něco??? Pokud ne, tak jste buď totální neznalec vesmíru SW, mimozemšťan, či chovanec nějakého ústavu pro choromyslné. Samozřejmě se v tomto případě jedná o kopii R2-D2 a C-3PO!!!


Ne, nejedná se o kopii slavné droidí dvojice.


Poté, co se tito dva droidi potkají, tak se jim nečekaně povede vyřídit posádku imperiálních stormtrooperů, kteří jsou snad čím dál tím větší idioti. Jediný kapitán vydrží bojovat proti plechovým hrdinům delší dobu, ale i on se nakonec musí sklonit. A na závěr si protokolární droid vzpomene, že planeta, na které chtějí povstalci založit základnu není bezpečná, neb na ní už čekají Kallus a další. Scénář na úrovni mentálně zaostalého jedince, který si vpíchl koňskou dávku heroinu je na světě!!

To je pro dnešek vše, já se jdu radši pořádně opít, případně zfetovat, protože na tuto epizodu bych nejraději zapomněl.zdroj obrázků: justpo.st, flickeringmyth.com

Gotham - This Ball of Mud and Meanness

17. března 2016 v 23:39 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Tak jsem konečně viděl další díl patrně nejlepšího seriálu současnosti a můžu hned na úvod napsat, že mne Bruno Heller a jeho tým nepřestávají udivovat. Gotham zkrátka sází na překvapení, kterých dokáže naservírovat za jednu jedinou epizodu tolik, kolik jsem viděl ve všech filmech od Marvelu.

Do dějového popředí se v této epizodě po dlouhé době dostal Bruce Wayne pátrající po vrahovi svých rodičů. Zdatně mu zde sekundoval komorník Alfred, který nám opět ukázal, že jeho mariňácká minulost se může hodit v boji proti gothamskému podsvětí. Při Brucově a Alfredově pátrání jsme měli možnost náhlednout do jakéhosi klubu, v němž se scházejí příznivci mrtvého Jeroma (který ale možná není mrtvý :-)).


Šílená Jeri se snaží napodobovat Jeroma.Ve druhé lince se Penguin úspěšně podrobil léčbě v Arkhamu, kde pod bedlivým dohledem Huga Strange nejspíše získal svobodu. Je tedy možné, že v příštím díle konečně uvidím příjezd jeho otce, kterého by měl ztvárnit Paul Reubens?


Penguin si prošel zajímavou "léčbou".Tvůrci se zaměřili i na Edwarda Nygmu, který asi před třemi čtyřmi díly zavraždil svou milovanou Kristen, poté co ji zjevil pravdu o smrti jejího předchozího milence. Samotný Jim Gordon rozjíždí jako vedlejší případ pátrání po této dívce, což nás přivádí k otázce, jak se Ed zachová. V kombinaci s dalším možným setkáním Eda s Penguinem se zde objevuje možnost o počátku zločinecké kariéry E-Nygmy, budoucího Riddlera.


Odhalí Gordon pravdu o smrti Kristen Kringle?
Bruno Heller, Ben McKenzie a Jada Pinkett Smith nám v nedávných rozhovorech vyprávěli o možném návratu některých postav, které považujeme za mrtvé. Vzhledem k ději této epizody je téměř jisté, že se vrátí Jerome, bude právě on budoucím Jokerem?


Čeká nás návrat tohoto psychopata?
Na tyto otázky dostaneme odpověď jistojistě velmi brzy. Nyní nám nezbývá nic jiného než čekat na finále série. To si můžeme zpříjemnit zhlédnutím filmu Batman v Superman: Dawn of Justice (Úsvit spravedlnosti), který do tuzemských kin vtrhne 24.3.2016. Doufám, že jej houfně navštívíte :-).

Batmanova historie

15. března 2016 v 8:53 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Film, ve kterém se bůh postaví člověku, nás čeká již za necelé dva týdny, proto dnešním článkem navážu na shrnutí supermanské historie. Tentokrát se pokusím shrnout nejdůležitější počiny, ve kterých je hlavním hrdinou gothamský temný rytíř - Batman.


Poprvé atakoval temný rytíř americké diváctvo v rámci televizního seriálu již během druhé světové války, konkrétně roku 1943, přičemž zde bojoval proti šílenému japonskému vědci (fajnová propaganda).


Sledujte jen na vlastní nebezpečí!!!


O šest let později se k temnému rytíři přidal jeho věrný společník Robin. Oba dva hrdinové následně bojovali s mocným maskovaným nepřítelem, který chtěl ukrást jakési výbušniny, jež chtěl použít ke zničení světa. Tento opět seriálový počin byl rozhodně lepší než propagandistický brak z dob války, avšak pro pochopení batmanovské tvorby jej není potřeba vidět.

Akční dvojice v akci


Konečně se můžeme přenést do šedesátcýh let, kdy na scénu vtrhl seriál s prostým názvem Batman, na nějž následně navazoval stejnojmenný film. V hlavních rolích se představili Adam West a Burt Ward. Všechny epizody seiálu začínaly snad tou nejkultovnější znělkou. Posuďte sami.


Batman se jak ve filmu, tak v seriálu střetl s plejádou těch největších padouchů, kteří kdy Gotham ohrožovali. Postavil se tedy Jokerovi, Catwoman či Riddlerovi. Samozřejmě se v těchto Batmanových dobrodružstvích objevují i jeho kolegové Alfred Pennyworth či Jim Gordon. Proto tyto počiny považuji za ten pravý počátek příběhů temného rytíře.


Kultovní seriál zaujal i ikonickými nápisy, které se zjevily pokaždé, když hrdina natáhl nepříteli.


Roku 1989 se batmanovské látky chopil Tim Burton. Do role Batmana si vybral Michaela Keatona, jako partnerku mu přidělil Kim Basinger a hlavního padoucha udělal z Jacka Nicholsona. Film měl ve světě obrovský úspěch a temný rytíř se konečně dočkal pořádného vážného zpracování. I když vážného... Jim Gordon je zde ztvárněn jako přihlouplý obtloustlý policista, což přece jen kvalitu filmu sráží.


Ve filmu Tima Burtona byl Joker s tváří Jacka Nicholsona vylíčen jako vrah Batmanových rodičů.


Na úspěch prvního dílu navázal Burton sequelem Batman se vrací, přičemž Keaton stále zůstal gothamským hrdinou. Místo Kim Basinger si hlavní ženskou roli střihla Michelle Pfeiffer, která zde ztvárnila Catwoman, a roli padoucha po Nicholsonovi převzal Danny DeVito, který se představil jako zlotřilý Penguin. Ve snímku se objevil i držitel Oscara Christopher Walken.


Michelle Pfeiffer měla ve filmu velmi zajímavou roli.


Batmanovské filmy od Tima Burtona však přišly Warneru moc temné a násilné, nebyly vhodné pro celou rodinu. Proto byl Tim nahrazen Joelem Schumacherem, jenž nám roku 1995 naservíroval snímek Batman navždy. A zde začal obrovský propad. Film byl totiž plný nejrůznějších neonových efektů, temnota zmizela a ještě k tomu byl nahrazen i hlavní představitel, Batmana si zahrál Val Kilmer. K němu se přidali Jim Carrey, jenž skvěle ztvárnil Riddlera, Tommy Lee Jones, Chris O'Donnell jako Robin, či Nicole Kidman. Samozřejmě jde o značný pokles kvality, ale stále ještě nejsme u nejhorší noční můry všech fanoušků temného rytíře.


Neony sálají z každého záběru.


Největší zesměšnění zavedeného gothamského heroje přišlo roku 1998. A stalo se tak samozřejmě opět pod taktovkou Joela Schumachera. Ano, jedná se o nechvalně proslulý snímek Batman a Robin, ve kterém si temného rytíře zahrál George Clooney, který se za tento svůj superpřešlap dodnes omlouvá. Nejen Clooney si však svou účastí ve filmu pokazil kariéru - dokonce i největší akční hrdina všech dob Arnold Schwarzenegger kývl na spolupráci se Schumacherem a zahrál si Mr. Freeze. Hrůza!


K Batmanovi a Robinovi se nakonec přidala i Batgirl, kterou zahrála Alicia Silverstone.


Joel Schumacher plánoval natočit ještě snímek s pracovním názvem Batman Triumphant, kde by se výše zobrazené trojici postavili Scarecrow a Harley Quinn. (Ne)úspěch filmu Batman a Robin jej od tohoto projektu naštěstí odehnal.


V 90. letech batmanovská látka atakovala hlavně televizní obrazovky, nejčastěji v podobě televizních animáků. Dabováním temného rytíře býval nejčastěji pověřován Kevin Conroy a arcipadoucha Jokera několikrát namluvil samotný Mark Hamill, jehož všichni milujeme jakožto Luka Skywalkera.


Smích Jokera v podání Marka Hamilla


Na stříbrné plátno vrátil Batmana až režisér Christopher Nolan. Stalo se tak roku 2005 a temného rytíře ztvárnil Christian Bale, přičemž já osobně jej považuji za nejdokonalejší batmanovskou inkarnaci. Po bok se Baleovi postavili Liam Neeson, který ztvárnil postavu Ras al Ghula, Michael Caine jako Alfred Pennyworth, Gary Oldman jakožto Jim Gordon, nebo Morgan Freeman, perfektní to Lucius Fox. Snímek dostal název Batman začíná, protože bylo prostě nutné začít znovu!


Christian Bale bojoval ve filmu Batman začíná proti gothamskému podsvětí či Scarecrowovi.


Roku 2008 se Nolan do Gothamu vrátil, na scénu přišel dnes již kultovní film s prostým názvem Temný rytíř. Obsazení zůstalo stejné a nové tváře do snímku skvěle zapadly. Především je nutné vyzdvihnout oscarový výkon Heatha Ledgera, který ztvárnil Jokera, ale velmi dobrý výkon zde podává i Aaron Eckhart jako Harvey Dent. Víc není potřeba k filmu dodávat, jedná se prostě o kinematografický superskvost a je snad povinností každého zdravého člověka jej aspoň jednou za život vidět.


Batman se v roce 2008 opět utkal s Jokerem.


Nolan si Temným rytířem bezpochyby nasadil laťku hodně vysoko, ale dle mého skromného názoru ji čtyři roky po něm překonal. Na scénu totiž vtrhla závěrečná kapitola s názem Temný rytíř povstal. Štafetu po Jokerovi převzala největší nemesis, které kdy Batman musel čelit - maskovaný kulturista Bane. Toho mistrně ztvárnil Tom Hardy. Důležitou funkci ve filmu měly i dvě ženské postavy - Miranda Tate a Catwoman. Snímek ukazuje ten nejlepší závěr komiksové trilogie, jaký si vůbec lze představit.


Nejlepší film o Batmanovi?


Batman se v průběhu 21. století představil ještě v několika dalších projektech. Za zmínku určitě stojí série her z Arkhamu, ale zapomínat nesmíme ani na jeho účinkování v kostičkovém Lego příběhu. Zde jej namluvil Will Arnett.


Batman byl jednou z hlavních postav v Lego příběhu.


Nu a nyní se můžeme těšit na oscarového tvůrce Bena Afflecka, kterému se od oznámení jeho batmanovského nástupu po celém světě něvěří. Já však vím, že tento geniální a vizionářský herec a režisér nemůže zklamat. Věřme, že mám pravdu.


Bene...


Děkuji, že jste můj srdceryvný článek dočetli až sem, do premiéry filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti bych se ještě rád zaměřil na historii filmů o Wonder Woman.zdroj obrázků: needtoconsume.com, ocdviewer.com, wired.it, batman.wikia.com, screenrush.com, pinsound.org, blastr.com, halfguarded.com, theairspace.net, moviepilot.com

zdroj videí: youtube.com

Supermanova historie

12. března 2016 v 0:38 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Premiéra filmu Batman v. Superman: Úsvit spravedlnosti se nám kvapem přibližuje a k tomu nám Warner Bros pomalu začínají odhalovat i herecké obsazení dalšího filmu ze světa DC Comics - Justice League. Proto jsem se rozhodl o těch nejdůležitějších postavách napsat medailónky, které budou pojednávat o jejich filmových počinech.

A nelze začít nikým jiným, než nejslavnějším superhrdinou všech dob, Supermanem. Tento mimozemský ochránce planety Země, který k nám přicestoval z Kryptonu, byl totiž ztvárněn hezkou řádkou herců. My se zde rozepíšeme o těch nejdůležitějších filmech, vynecháme však seriály, neboť přiznávám, že Smallville a Superman z 90. let nepatří mezi mé oblíbené počiny z dílny DC.

V dobách, kdy Adolf Hitler dosáhl se svým Reichem největší rozlohy, tj. roku 1941 byl natočen krátkometrážní animovaný film s příznačným názvem Superman, který trval pouhých deset minut. Tento počin samozřejmě neukazuje nic ze Supermanova původu, proto není potřeba jej vidět.

Ve stejném roce, kdy Klement Gottwald urval v naší krásné vlasti moc, byl natočen hraný film o americkém národním pokladu. Kirk Alyn si kryptonského rodinu zahrál s největší chutí a bezpochyby byl velkou inspirací pro budoucí generace herců i fanoušků Supermana.Průkopník filmového Supermana Kirk Alyn


Přenesme se nyní na skok do naší vlasti. Vizionářský režisér skvělých komediálních filmů či seriálů Václav Vorlířek totiž roku 1966 natočil jeden z nejoriginálnějších počinů v historii československé i české kinematografie. Samozřejmě mluvím o sci-fi komedii "Kdo chce zabít Jessii", kde si roli Supermana střihnul slovenský kulturista Juraj Višný. Ano, samozřejmě se nejedná o Supermana, o kterém zde píši celý článek, ale je hezké vzdát hold tvůrcům této komedie, jež i po letechj stále baví.


Juraj Višný, kdo jméno tohoto muže znal před zveřejněním článku?


Nyní se však již vraťme zpět do Spojených států, konkrétně do roku 1973, kdy Supermana zahrál George Reeves. Jednalo se o film, ve kterém se mihl i Kirk Alyn, kterému tak byla prokázána neskonalá čest. Ale hlavně šlo o první film o kryptonském bohu, který byl barevný.


George Reeves (neplést s Christopherem Reevem)


Vrchol supermanovské tvorby přišel dle mého názoru roku 1978, kdy Richard Donner uvedl do kin film Superman (kdo by to byl řekl), v hlavní roli exceloval Christopher Reeve, kterého doplnili oscarové hvězdy Marlon Brando a Gene Hackman. Konečně nám byl naservírován film o hrdinovi, který si udržuje i druhou tvář, tvář novináře. Byla nám ukázána jeho pevnost. A hlavně jsme ve filmu nakrátko mohli vidět i Terrence Stampa jakožto generála Zoda.


Reeve, podle mne nejlepší Superman všech dob. (zatím)


Na úspěch prvního dílu navázaly hned tři pokračování. Kvalita však povážlivě klesala. Zatímco v druhé epizodě zářil již zmiňovaný generál Zod, tak ve třetí kromě Lexe Luthora (Gena Hackmana) bojovalo proti Supermanovi jeho druhé já. Hrůza. O čtvrtém díle je snad škoda psát i mluvit.


Terrence Stamp jako generál Zod ve filmu Superman 2


Po čtyřech epizodách, které byly natočeny v 70. a 80. letech si Muž z oceli dal dlouhou pauzu. Až v novém miléniu se jej rozhodl na plátna kin znovu přivést úspěšný režisér X-Menů Bryan Singer, ovšem velmi tvrdě narazil. Herecké obsazení tohoto snímku rozhodně není špatné, ale děj filmu se kritikům ani fanouškům nezamlouval. Supermana si zahrál Brandon Routh, Lexe Luthora Kevin Spacey (opět oscarový herec) a hrdinovu milou Lois Lane ztvárnila Kate Bosworth.


Brandon je sice dobrý herec, kvalit Christophera Reevea ale rozhodně nedosahuje.


Na počest amerického národního hrdiny byl natočen i nespočet animovaných filmů. Mne osobně se zamlouvají jeho společná dobrodružství s Batmanem ve filmech Superman a Batman: Soudný den a Superman a Batman: Apokalypsa, neboť nám tyto dva snímky ukazují jakým vývojem by se mohl příběh DC Cinematic universe vydat v budoucnu.


Tato dvojice proti sobě nebude bojovat věčně.


Roku 2013 muselo nakladatelství DC Comics reagovat na obrovský úspěch konkurenčního Marvelu, který svým pečlivě budovaným filmovým vesmírem bořil divácké rekordy. Proto byl režisér Zack Snyder požádán o restart Supermanových dobrodružství. Do hlavní role tvůrci obsadili Henryho Cavilla, jenž ztvárnil Thesea v akční fantasy The Immortals (u nás zvané Válka bohů). Film byl však protkán mnohem většími hereckými osobnostmi včetně Russella Crowea či Kevina Costnera. Název snímku byl stanoven na Muž z oceli a kritici i fandové jej ocenili. Ano, Henry Cavill sice zatím nedosáhl kvalit Christophera Reevea, nakročeno má však bezvadně. Doufejme, že nadcházející Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti mne v tom jen utvrdí.


Z poloboha Thésea se Henry Cavill stal přímo bohem.


Superman se spolu s dalšími hrdiny od DC objevil i ve filmu postaveném z kostiček - Lego Příběhu. Zde jej ovšem nenadaboval Cavill, ale Channing Tatum. Zvláštní, do tohoto herce bych to nikdy neřekl.


Superman ve společnosti Abrahama Lincolna a Sochy svobody.


Na závěr bych si ještě dovolil odskočit do Turecka, neb tamní kinematografie dokázala v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století zkopírovat spoustu západních trháků, degradovat je a poslat do tuzemských kin. Tak tedy vznikl Süpermen Dönüyor neboli Turkish Superman. K tomuto snímku se nedá snad nic napsat, posuďte sami.


To by bylo vše o nejslavnějším hrdinovi všech dob, příště bych se rád zaměřil na gothamského temného rytíře.

Bohové Egypta

10. března 2016 v 12:14 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Dva týdny po premiéře jsem konečně viděl film, který jako první uvedl na plátna kin egyptské bohy. Nic světoborného se od filmu čekat nedalo, proto se nedá říci, že bych byl nějak zvlášť zklamaný.

Na úvod je třeba sdělit vám jednu zásadní věc. Zatímco filmů a seriálů, ve kterých vystupují řečtí, potažmo římští bohové, je nespočet a každoročně se nějaký objeví (Válka bohů, Hněv Titánů, Percy Jackson), tak o bozích, jejichž domovinou je severoafrická země, nebylo dosud nic natočeno. Bohové Egypta jsou tedy filmem, který nám jako první otevírá bránu egyptské mytologie na poli filmu, za což jim patří velké uznání.

Celý snímek stojí na nejznámější egyptské báji, která byla zapsána v období Nové říše - Souboji o korunu Horního a Dolního Egypta mezi bohem nebes Horem a bohem bouří a pouště Setem. Ovšem v několika zásadních reáliích se film od mýtu liší. Například Usir, otec Horův a bratr Setův, ve filmu zemře a je rozcupován. V mýtu to je však jen počátek jeho nové cesty, kterou zakončí jako vládce mrtvých, ovšem ve filmu tím jeho úloha končí smrtí.

Film je přecpán všemožnými monstry, až si u toho člověk připadá jak u hraní Titan Questu. Mně osobně se nejvíce líbil had Apep (Apophis), který byl ztvárněn abstraktně, jelikož měl symbolizovat Chaos. Zcela nečekaně se nakonec tato bestie postavila našim hrdinům ve finální bitvě.

Z bohů, kteří ve filmu měřili alespoň čtyři metry, velmi vysoko vyčnívali především Thovt, jehož skvěle ztvárnil Chadwick Boseman, budoucí Black Panther, a Re, zahraný oscarovým hercem Geoffreym Rushem. Z CGI bohů zase jasně vládl Anup (Anubis), který věrně připomínal svůj mýtický předobraz.Chadwick Boseman, jakožto Thovt, vnesl do filmu vtip a dobrou náladu.


Geoffrey Rush jako bůh slunce ReAnup vydatně pomohl zastavit Apepa.


Bohové Egypta rozhodně nejsou učebnicí historie a mytologie. Jedná se o jednoduchou fantasy mlátičku, ve které je zamotána láska, což je u hollywoodské produkce posledních let běžné. Divák se však u filmu perfektně odreaguje a může si říct, že konečeně uzřel bohy, o kterých píše např. i Däniken, konečně na stříbrném plátně.


Hodnocení: 75%

Gotham - A dead man feels no cold

8. března 2016 v 23:02 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Gotham, pozoruhodný seriál ze světa DC Comics, nám naservíroval další epizodu. Myslím, že všem divákům bylo tentokráte při sledování sakra chladno, neboť se nám konečně ukázal Mr. Freeze v celé své zvrácené kráse.

Pozornému divákovi však neujde, že za nitky tahá někdo úplně jiný - Hugo Strange. Tento psychiatr a uznávaný odborník, který vede Arkhamský ústav, totiž rozhodně patří mezi nejohavnější postavy ve filmovém či seriálovém světě. Strange dělá v tzv. Indian Hill na projektech, které zahrnují spoustu nám známých postav. Ano, prohlášení Bruna Hellera o tom, že se většina charakterů, které jsme viděli zemřít vrátí, bylo pravdivé, neb na konci dílu pozorný divák bez problému spatří padouchy, které dobře zná.

Poslední dějovou linkou, u které se zastavím je honba za pomstou v podání Brucea Waynea. Budoucí temný rytíř se nám v této epizodě ukázal poprvě jako rozdělená osobnost. Je vidět, že seriál myslí opravdu na všechno, jelikož Batman ozhodně patří mezi tuto část populace. Společně s Brucem se na scénu vrátil na pár vteřin i budoucí Catwoman Selina Kyle, po níž chce nejmladší z rodu Wayneů laskavost při hlédání tajemného Maloneho, vraha Thomase a Marthy Wayneových.


Hugo Strange a jeho asistentka slečna PeabodyBruce se z vystrašeného a vyjukaného zajíce proměnil v muže prahnoucího po pomstě.

Závěrem bych dodal, že tento díl mne velmi navnadil ke sledování Strangeových nekalých praktik a upřímně doufám v návrat svých oblíbenců - Thea Galavana a Firefly.

zdroj obrázků: 2paragraphs.com, comicbook.com

Star Wars Rebels - Návrat starých známých

6. března 2016 v 20:56 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Rebels jsou již za půlkou své druhé sezóny a pomalu ale jistě se vše chystá na návrat jednoho starého známého Sitha, který snad nikdy nezemře. Než k tomu dojde, budeme ještě pár dílů sledovat dobrodružství Ahsoky, Ezry a Kanana, kteří mají problém s dvěma inkvizitory.

V zatím poslední epizodě "Shroud of darkness" jsme měli možnost sledovat spoustu zvratů a zajímavých scén. Inkvizitoři nám ukázali, že představují pro Jedie stálé nebezpečí, kterého se příznivci světlé strany jen tak nezbaví. Hlavně Sedmá sestra, kterou v originálním dabingu mluví krásná Sarah Michelle Gellar nám v každém díle stále víc ukazuje, že její lstivost, prohnanost a krutost nezná mezí. Velmi se mi líbí její osobní jednotky létajících droidů, které umně využívá v boji se svými nepřáteli.

Epizoda nám rovněž do děje Rebels vrátila starého známého - Nejvyššího inkvizitora, přičemž konečně víme, odkud se tento skvělý záporák z první série vzal. Inkvizitorovi opět propůjčil hlas Jason Isaacs, což mi můj už beztak skvělý zážitek ještě umocnilo :-).

Poté, co v první sérii vystupoval pouze jakožto hlasová iluze, dnes se vrátil v plné parádě a my jsme si jej mohli v jeho nezaměnitelné podobě prohlédnout znovu. Řeč je o mistru Yodovi, který se objevil v Ezrově vizi a myslím, že výrazně promluvil do děje, protože poslal Jedie na planetu Malachor.

Kdo zná počítačovou hru KOTOR 2, tak ví, že Malachor je planeta, na které Vypovězená porazila Dartha Siona a Dartha Trayu. Původně byly sice všechny hry vyřazeny z oficiálního kánonu Star Wars, ale jak vidíme na vývoji posledních měsíců, tak spoustu reálií z tzv. Legends (dřívější Expanded universe) opět získává své místo ve vesmíru SW.


Yoda povstalcům pomohl.


Kdopak asi bude oním "starým mistrem", který se má (už poněkolikáté) vrátit?

Tolik tedy k posledním Rebels, doufejme, že laťku, kterou tento díl nasadil, překonají či alespoň udrží i zbylé epizody druhé série.


zdroj obrázků: ew.com, starwars.wikia.com

Módní policie: Český lev 2016

6. března 2016 v 16:17 | Marek Danko |  Módní policie
Anketa Český lev 2016 je již minulostí, ale zastavme se na chvíli, stejně jako po Oscarech, ještě u oblečení českých hereček. Ty se mají od svých západních kolegyň ještě co učit, ale musíme vzít také v potaz, že jejich finanční možnosti nejsou takové, aby si mohly dovolit mnohdy předražené róby. Nejprve bych se rád zmínil o moderátorce Lucii Výborné. Její moderátorský výkon hodnotit nebudu, ale byl bych v hodnocení o něco mírnější než kolega. Lucie zvolila červený kalhotový kostýmek, který se celkem hodil k její nepříliš ženské postavě. O dálších dámách se rozepíšu pod fotkami.

Jitka Schneiderová

Dlouhodobě nejlépe oblékaná česká herečka Jitka Schneiderová opět dokázala, že má vkus. A i když svou nominaci za nejlepší ženský herecký výkon neproměnila, svým vzhledem i tak upoutala dostatek pozornosti. Bulvár však více než šaty od Ivany Mentlové, zajímál Jitčin nový přítel, kterého poprvé představila světu.


Martha Issová

Sympatická Martha Issová, která byla nominována za svůj výkon v pohádce Sedmero krkavců, nominaci taktéž neproměnila. Ani ona ale ve výběrů šatů nešlápla vedle, ba naopak, oranžové šaty s koženým detailem na prsou působí velmi elegantně.


Alena Mihulová

Vítězkou večera se podle očekávání stala, za svůj výkon ve filmu Domácí péče, Alena Mihulová, která zvolila jednoduché bílé šaty bez dalších zbytečných ozdob. Herečka dala za pravdu rčení, že v jednoduchosti je krása.


Tereza Voříšková

Abych stále jen nechválil, musím přiznat, že model Terezy Voříškové se mi příliš nelíbil. Jedna z nejhezčích českých hereček tentokrát svůj půvab moc vyniknout nenechala, ale jistá originalita se jejímu modelu nechat musí.


Zdroj obrázků: ona.idnes.cz

Český lev 2016

5. března 2016 v 23:47 | Ondřej Novotný |  Ohlédnutí
Měl jsem zase jednou těžký den, neb v brzkém ranním čase jsem ještě válel na parketu při florbalovém plese, ale naštěstí mě má vnitřní síla (nebo snad Síla) umožnila zůstat vzhůru přes celou sobotu, díky čemuž mne neminuly české klony oskarů.

Avšak k samotnému večeru bylo nutno přistoupit velmi, velmi opatrně. Poté, co pořadatelé této ankety zesměšnili Petra Vachlera, změnili vzhled samotných sošek a na post moderátorky dosadili Lucii (Ne)Výbornou, zmocňovala se mě velká, možná i obrovská úzkost a strach.

Mé obavy se potvrdily, neb večer byl naprosto příšerně odmoderován netalentovanou, nehezkou a neženskou Výbornou, která nám opět předvedla, jak být (ne)vtipná a neotesaná vůči vědcům, které si zvala na podium, aby předávali filmové ceny. Doufám, že pořadatelé už konečně dostali pomyslou facku a na příští rok seženou nějakého rozumného moderátora či moderátorku. Pokud ne, tak se ze mne stává Will Smith a hotovo :D.

Co se týče samotných oceněných snímků a osobností, tak mne trošičku překvapil fenomenální úspěch filmu Kobry a užovky, jenž jsem nečekal, neb mne všechna média krmila historkami o tom, že nejvíc trofejí získá snímek Ztraceni v Mnichově. Kobry vybojovaly velmi ceněné sošky, velkým úspěchem je hlavně triumf bratří Hádků v obou hereckých kategoriích. Velmi oceňuji projev Matěje Hádka, jenž přijímal ocenění i za Kryštofa a při obou dvou děkovačkách zvolil stejné fráze. Výborně Matěji! Jan Prušinovský, režisér snímku, nám známý především jakožto tvůrce Okresního přeboru, je člověk, kterému nelze úspěch nepřát, proto jsem rád, že v režii triumfoval.

Další snímky se dočkaly taky nějakých těch sošek, připomeňme například vítězství Aleny Mihulové, vdovy to po Karlu kachyňovi, v kategorii nejlepší herečka v hlavní roli. Dále mne zaujal snímek Sedmero krkavců, remake pohádky, ze které si pamatuji hlavně Chrta Rösnera :D. Tento film vyhrál lvy hlavně v technických kategoriích, připomeňme hlavně kostýmového lva, myslím, že zde byla volba jasná.

České lvy měly letos i velkou zahraniční stopu, chvílemi to vypadalo, jako by se předávali medvědi z Berlinale. Ano, dva němečtí tvůrci ze štábu filmu Schmitke si odnesli ony nehezké sošky. Johannes Repka a Christoph de la Chevallerie byli neskuteční sympaťáci a úspěch jim rovněž nešlo nepřát.

A na závěr popis nejsvětlejšího momentu celého večera. Byly jím dvě vystoupení skupiny Skety. Ano, myslím to vážně, šlo opravdu o nejlepší moment celého předávání.

Pokud při nás bude Síla, která je všudypřítomná, tak se snad za rok dočkáme rozumných lvů. Dnes se dá jen říct: "Sbohem a šáteček paní Výborná, už se prosím nevracejte".

P.S.

Dneska mi tam nějak chyběla nějaká zahraniční hvězda :D, tak nám Lucka ty konfety radši vystřelila sama. Co je to za dobu, ve který žijem??

The Rolling Stones - Exile on Main St.

4. března 2016 v 13:44 | Marek Danko |  Kultovní alba
Náš blog dnes přináší novou rubriku, ve které vám chceme postupem času představovat kultovní alba, pocházející většinou z oblasti rocku nebo metalu. Věříme, že budete s naším výběrem spokojeni. Své námitky nebo návrhy nám prosím pište do komentářů. Jako první kultovní album jsem si připravil opravdový skvost, album Exile on Main St., od jedné z nejlepších kapel všech dob, The Rolling Stones.

Toto dvojalbum z roku 1972 je zajímavé nejen svým hudebním obsahem, ale i okolnostmi jeho vzniku. Bylo totiž natočeno v době, kdy kapela musela opustit Británii a odejít do daňového ,,exilu". Nahrávání alba tak proběhlo z větší části na prosluněném jihu Francie ve vile kytaristy Keitha Richardse. Těm, které by celý příběh zajímal podrobněji, doporučuji Richardsovu autobiografickou knihu: Life, kde si můžete přečíst autentické vzponínky jednoho z přímích aktérů.

Zažít atmosféru při nahrávní Exile on Main St. by chtěl zažít určitě každý hudební nadšenec.

Začátek sedmdesátých let byl pro kapelu asi nejúspěšnějším obdobím v jejich dodnes trvající kariéře. Mimo ,,Exilu", vydali totiž ještě o rok dříve další veleúspěšné dílo Sticky Fingers. Svou formu však plně prokázali právě až na Exile on Main St. Z alba doslová tryská energie, ale i uvolněnost. Skladby postrádají přehnané hudební aranžmá a působí syrově. Právě syrovost a jednoduchost začal rock'n'roll v sedmdesátých letech ztrácet a stávat se prostřednictvím artrockových kapel něčím přehnaně složítým a nabubřelým. Album obsahuje velké množství písní, které hrají Rolling Stones dodnes. Otevírá ho rytmická píseň Rocks Off, se skvělým kytarovým riffem druhého kytaristy Micka Taylora. Z dalších skladeb vyberme například Tumbling Dice nebo Shane a Light. Deska však nestojí jen na hitech, ale působí naopak velmi kompaktně. Zajímavostí je, že ačkoli byla z počátku kritiky přijímána rozpačitě, je dnes považována patrně tím nejlepším, co skupina kolem dua Jagger-Richards, kdy vytvořila. Dobové rozpaky zapříčinila neobvyklá směsice country, bluesu a rocku, která potřebovala v uchu posluchače dozrát a teprve pak mohla být plně doceněna.


Já osobně řadím Exile on Main St. mezi nejlepší hudební počiny všech dob.

Zdroj obrázků: rollingstone.com a wikipedia.org

Hux a Poe ve filmu Ex Machina

3. března 2016 v 23:16 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Komorní sci-fi film Ex Machina jsem viděl již třikrát a stále se jej nemohu nabažit. Jedná se totiž o jeden z nejlepších snímků, které kdy vznikly. A navíc si hlavní role zahráli generál Hux Domhnall Gleeson a Poe Dameron Oscar Isaac.


Když jsem poprvé uviděl, že oba dva pánové si zahráli ještě před Star Wars společně v tomto díle,nešlo se zhlédnutí vyhnout. Film je v podstatě poctou Isaacu Asimovovi, koneckonců pan Isaac v něm má jednu z hlavních rolí :-). A díky této roli je také králem filmu, přičemž tuto pozici smozřejmě sdílí s Gleesonem :-). Třetím do party je žena (pardon robožena) Alicia Vikander. Držitelka Oscara za film Dánská dívka (WTF?) oba dva pány skvěle doplňuje a vnáší do filmu i jistou porci sexuality (proto je zde taky rating 15+).


Film je poutavý, byť se v něm nevyskytují žádné akční scény a je v podstatě nutné sledovat hlavně konversaci (pro idiotské diváky, kterým stačí k potěšení filmy Stevena Seagala tedy rozhodně není). Rovněž nám ukazuje jak tenká je hranice mezi lidstvím a božstvím, přičemž hlavní postavy mají příznačná biblická jména - Caleb, Nathan a Ava.


Domhnall Gleeson opět zazářil.Vyroste z Oscara Isaaca největší Guatemalan všech dob?
Alicia Vikander je po roli v Ex Machině a obdržení Oscara za Dánskou dívku patrně nejslavnějším obyvatelem Švédska (promiň Zlatane).

Jelikož je Ex Machina držitelkou Oscara za nejlepší vizuální efekty (porazila Star Wars i Mad Maxe), je nutno zmínit se i o neuvěřitelných pohledech na robot(k)y. Doteď nedokážu pochopit, jak bylo tohoto efektu docíleno a před všemi trikaři filmu hluboce smekám.


Abych již neprozrazoval děj a události tohoto filmu, musím zde skončit, vy ostatní však okamžitě zhlédněte toto neuvěřitelně skvělé filmové dílko.


Hodnocení: 100%


zdroj obrázků: cinemablend.com, project-nerd.com, vcpost.com

Smutný začátek roku 2016

3. března 2016 v 12:20 | Marek Danko |  Ohlédnutí
Začátek roku 2016 se nesl na vlně smutku, jelikož tento svět opustily osobnosti, které znamenaly pro miliony fanoušků po celém světě mnoho. Zní to jako klišé, ale v případech těchto lidí se dá říci, že svět bez nich už nebude jako dřív. Všechny tyto osobnosti byly nadány mimořádným talentem, který dokázaly plně využít a zanechat zde díla, jenž budou inspirovat ještě spostu generací.

První, na kterého bych chtěl je vzpomenout je britský zpěvák David Bowie. Nečekaná zpráva o jeho smrti přišla 10. ledna, jen dva dny po vydání jeho alba, které vyšlo na svět v den jeho děvětašedesátých narozenin. Zprávy o hudebníkovi smrti obletěly celý svět a spustila se obrovská bowiemánie. Nebyl skoro člověk, který by na sociální síť neumístil jeho fotku a u některých se dá, dle mého názoru úspěšně pochybovat o tom, že Bowieho tvorbu kromě pár písniček znaly. Musím se přiznat, že mi to způsobilo trochu znechucení, protože mi připadalo, že přidat Bowieho fotku není kvůli tomu, že ho měl daný člověk opravdu rád, ale že je to prostě cool. Každopádně David Bowie byl obrovská persona hudebního světa, jenž ovlivnil spustu mzikantů i samotných hudebních stylů jako byl třeba punk. Byl jedinečný a nepodobitelný a právě tyto vlastnosti dělají lidi nesmrtelnými. David Bowie zemřel na rakovinu, se kterou již přes rok bojoval. Když se člověk dívá na jeho poslední klip Lazarus, kde leží obvázaný na nemocničním lůžku, tak musí každého zamrazit, když si uvědomí, že Bowie věděl o tom že umírá.David Bowie v klipu Lazarus.

Jen o 4 dny později opustil svět v další londýnský rodák, herec Alan Rickman. Tento charismatický muž, se zapsal do paměti diváků hlavně jako přísný profesor Snape ve filmech o Harrym Potterovi. Jeho filmografie však čítá i další neméně významné role, z nich si například uveďme alespoň roli záporáka Hanse Grubera ve fimu Smrtonostná past nebo roli šerifa z Nottinghamu ve filmové adaptaci Robina Hooda z roku 1991. Rickman stejně jako Bowie podlehl rakovině ve věku šedesátidevíti let. Alan Rickman patřil bezesporu k nejlepším hercům své generace a to nejen pro role záporáků, které však uměl zahrát jako málokterý herec.


Rickmana dokázal zastavit jen Bruce Willis

Posledním koho bych chtěl zmínit je taktéž angličan Lemmy Kilmister. Ten sice zemřel ještě v roce 2015, ale za vzpomínku určitě stójí. Byl to totiž nefalšovaný rocker tělem i duší. Je znám hlavně jako frontman metalové kapely Motörhead. Zajímavostí je, že v mládí dělal bedňáka samotným The Beatles. Do metalového nebe odešel 28. prosince.Svět přišel o jednoho z posledních nefalšovaných rebelů.