Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti

27. března 2016 v 11:51 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Tak konečně!!! Tvůrci DC Comics konečně začínají dohánět konkurenční Marvel, přičemž na rozdíl od svých rivalů začali pěkně od podlahy. Pojďme si to vše popořádku shrnout. Snažil jsem se spoilerům vyhýbat, tak snad se mi to povedlo.


Kdybych měl vybrat největší klad celého snímku, tak jím bezpochyby je fantastický výkon Bena Afflecka v roli gothamského temného rytíře. Člověk, kterému nerdští fanatici nevěřili, zahrál nejoblíbenějšího superhrdinu v historii bravurně a s grácií, přičemž v mých očích jasně překonal Michaela Keatona a minimálně dorovnal Christiana Balea. Affleckův Batman představuje nejbrutálnější verzi této postavy a hlavně scény, které se odehrávaly ve Wayneových snech, byly opravdu fantastické.


Ben Affleck jako Bruce Wayne zazářil ze všech nejvíce.

Vedle Afflecka zazářil Jeremy Irons v roli komorníka Alfreda, který tuto postavu zahrál bravurně. Kdyby nebylo Seana Pertweeho v TV seriálu Gotham, označil bych ho za nejlepšího Waynova majordoma :-).


Alfreda v poslední době ve filmech hrají jen držitelé Oscara.

Gothamská část hereckého ansámblu tedy v mém hodnocení obstála na jedničku s hvězdičkou, ovšem je tu ještě druhá strana mince - hrdinové a zloduši z města Metropolis.


Zajímalo by mě, proč v každém superhrdinském filmu zničí tvůrci nějaké město.


Henry Cavill, který si zopakoval roli Supermana, předvedl podobný výkon jako ve filmu Muž z Oceli, postava Kal-Ela byla opět vnitřně nejistá, rozpolcená. Lois Lane v podání Amy Adams byla překvapivě možná nejdůležitější vedlejší postavou, bez které by se asi divák nedočkal dobrého konce. V roli ikonického padoucha Lexe Luthora se představil Jesse Eisenberg, který předvedl vskutku zajímavý výkon, když svou šíleností připomínal Jokera z Temného rytíře zkříženého s původním Luthorem v podání Gena Hackmana. Nejlepší obyvatel Metropolisu však bezpochyby byl Perry White. "Morpheus" Laurence Fishburne totiž sršel vtipem, hláškoval jak o život a divákovi hned přirostl k srdci.


Cavill začíná šlapat na paty Christopheru Reeveovi.


Lois Lane byla nakonec nečekaně důležitou postavou.Uvidíme Luthora i v dalších filmech?Fishburne pokračoval ve svých výkonech z prvního dílu.


Třetí do party k Batmanovi a Supermanovi byla Wonder Woman v podání mladé Židovky Gal Gadot. Dlouhá léta jsem se těšil, že v roli amazonské superhrdinky uvidím Cobie Smluders, ale ta nakonec kývla na nabídku konkurenčního Marvelu, kde ztvárňuje agentku Hillovou. Nezbývalo mi tedy, než přetrpět pro mě absolutně neznámou herečku v roli ikonické hrdinky. Resumé - nakonec jsem z jejího výkonu nebyl vyloženě zklamán. Možná je to tím, že nedostala dostatek prostoru a na plátně strávila odhadem tak 15 minut... Jsem velmi zvědavý, jestli tato bojovnice utáhne vlastní sólový film.


Porazila spoustu monster z jiných světů, dobyla však i srdce všech komiksových fanoušků?


Celkově je tedy film téměř dokonalý. Ubíjí jej snad jen tři věci, které jsou však velmi zásadní. Největším záporem je jednoznačně délka filmu, kdy jsem po finálové bitvě očekával konec asi desetkrát a on stále nepřicházel, aby pak dorazil v nejnevhodnějším okamžiku. Druhou vadou na kráse je přeplácanost. Na scénu je zde uvedeno až moc postav, a i když se v DC Comics celkem orientuji, měl jsem občas problém některé charaktery identifikovat. Třetí chybou je podle mě děravý scénář, který místy nedával vůbec smysl. Nevím, jestli to není jen mou blbostí, ale nějak jsem si nevšiml, že by Superman během filmu odhalil Batmanovu skutečnou totožnost. Když pak kryptonský bůh přilétl do Gothamu a oslovil Batmana Bruci, nevěděl jsem, co si o tom myslet. Pokud tedy bude scénář k nadcházející Lize spravedlivých psát opět David S. Goyer, přeji mu lepší kondici a zdatnější ruku.

Přes zmíněné škraloupy si film určitě s oblibou pustím znovu a rozhodně budu uvažovat nad nákupem Blu-Ray či DVD.

Hodnocení: 70%

zdroj obrázků: cinemablend.com, moviepilot.com, comicbookmovie.com, movieweb.com, flickeringmyth.com, slashfilm.com, inverse.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je nejlepším hercem ve filmu Batman v Superman?

Henry Cavill 12.5% (1)
Ben Affleck 50% (4)
Jeremy Irons 37.5% (3)
Gal Gadot 0% (0)
Amy Adams 0% (0)
Laurence Fishburne 0% (0)
Jesse Eisenberg 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama