Batmanova historie

15. března 2016 v 8:53 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Film, ve kterém se bůh postaví člověku, nás čeká již za necelé dva týdny, proto dnešním článkem navážu na shrnutí supermanské historie. Tentokrát se pokusím shrnout nejdůležitější počiny, ve kterých je hlavním hrdinou gothamský temný rytíř - Batman.


Poprvé atakoval temný rytíř americké diváctvo v rámci televizního seriálu již během druhé světové války, konkrétně roku 1943, přičemž zde bojoval proti šílenému japonskému vědci (fajnová propaganda).


Sledujte jen na vlastní nebezpečí!!!


O šest let později se k temnému rytíři přidal jeho věrný společník Robin. Oba dva hrdinové následně bojovali s mocným maskovaným nepřítelem, který chtěl ukrást jakési výbušniny, jež chtěl použít ke zničení světa. Tento opět seriálový počin byl rozhodně lepší než propagandistický brak z dob války, avšak pro pochopení batmanovské tvorby jej není potřeba vidět.

Akční dvojice v akci


Konečně se můžeme přenést do šedesátcýh let, kdy na scénu vtrhl seriál s prostým názvem Batman, na nějž následně navazoval stejnojmenný film. V hlavních rolích se představili Adam West a Burt Ward. Všechny epizody seiálu začínaly snad tou nejkultovnější znělkou. Posuďte sami.


Batman se jak ve filmu, tak v seriálu střetl s plejádou těch největších padouchů, kteří kdy Gotham ohrožovali. Postavil se tedy Jokerovi, Catwoman či Riddlerovi. Samozřejmě se v těchto Batmanových dobrodružstvích objevují i jeho kolegové Alfred Pennyworth či Jim Gordon. Proto tyto počiny považuji za ten pravý počátek příběhů temného rytíře.


Kultovní seriál zaujal i ikonickými nápisy, které se zjevily pokaždé, když hrdina natáhl nepříteli.


Roku 1989 se batmanovské látky chopil Tim Burton. Do role Batmana si vybral Michaela Keatona, jako partnerku mu přidělil Kim Basinger a hlavního padoucha udělal z Jacka Nicholsona. Film měl ve světě obrovský úspěch a temný rytíř se konečně dočkal pořádného vážného zpracování. I když vážného... Jim Gordon je zde ztvárněn jako přihlouplý obtloustlý policista, což přece jen kvalitu filmu sráží.


Ve filmu Tima Burtona byl Joker s tváří Jacka Nicholsona vylíčen jako vrah Batmanových rodičů.


Na úspěch prvního dílu navázal Burton sequelem Batman se vrací, přičemž Keaton stále zůstal gothamským hrdinou. Místo Kim Basinger si hlavní ženskou roli střihla Michelle Pfeiffer, která zde ztvárnila Catwoman, a roli padoucha po Nicholsonovi převzal Danny DeVito, který se představil jako zlotřilý Penguin. Ve snímku se objevil i držitel Oscara Christopher Walken.


Michelle Pfeiffer měla ve filmu velmi zajímavou roli.


Batmanovské filmy od Tima Burtona však přišly Warneru moc temné a násilné, nebyly vhodné pro celou rodinu. Proto byl Tim nahrazen Joelem Schumacherem, jenž nám roku 1995 naservíroval snímek Batman navždy. A zde začal obrovský propad. Film byl totiž plný nejrůznějších neonových efektů, temnota zmizela a ještě k tomu byl nahrazen i hlavní představitel, Batmana si zahrál Val Kilmer. K němu se přidali Jim Carrey, jenž skvěle ztvárnil Riddlera, Tommy Lee Jones, Chris O'Donnell jako Robin, či Nicole Kidman. Samozřejmě jde o značný pokles kvality, ale stále ještě nejsme u nejhorší noční můry všech fanoušků temného rytíře.


Neony sálají z každého záběru.


Největší zesměšnění zavedeného gothamského heroje přišlo roku 1998. A stalo se tak samozřejmě opět pod taktovkou Joela Schumachera. Ano, jedná se o nechvalně proslulý snímek Batman a Robin, ve kterém si temného rytíře zahrál George Clooney, který se za tento svůj superpřešlap dodnes omlouvá. Nejen Clooney si však svou účastí ve filmu pokazil kariéru - dokonce i největší akční hrdina všech dob Arnold Schwarzenegger kývl na spolupráci se Schumacherem a zahrál si Mr. Freeze. Hrůza!


K Batmanovi a Robinovi se nakonec přidala i Batgirl, kterou zahrála Alicia Silverstone.


Joel Schumacher plánoval natočit ještě snímek s pracovním názvem Batman Triumphant, kde by se výše zobrazené trojici postavili Scarecrow a Harley Quinn. (Ne)úspěch filmu Batman a Robin jej od tohoto projektu naštěstí odehnal.


V 90. letech batmanovská látka atakovala hlavně televizní obrazovky, nejčastěji v podobě televizních animáků. Dabováním temného rytíře býval nejčastěji pověřován Kevin Conroy a arcipadoucha Jokera několikrát namluvil samotný Mark Hamill, jehož všichni milujeme jakožto Luka Skywalkera.


Smích Jokera v podání Marka Hamilla


Na stříbrné plátno vrátil Batmana až režisér Christopher Nolan. Stalo se tak roku 2005 a temného rytíře ztvárnil Christian Bale, přičemž já osobně jej považuji za nejdokonalejší batmanovskou inkarnaci. Po bok se Baleovi postavili Liam Neeson, který ztvárnil postavu Ras al Ghula, Michael Caine jako Alfred Pennyworth, Gary Oldman jakožto Jim Gordon, nebo Morgan Freeman, perfektní to Lucius Fox. Snímek dostal název Batman začíná, protože bylo prostě nutné začít znovu!


Christian Bale bojoval ve filmu Batman začíná proti gothamskému podsvětí či Scarecrowovi.


Roku 2008 se Nolan do Gothamu vrátil, na scénu přišel dnes již kultovní film s prostým názvem Temný rytíř. Obsazení zůstalo stejné a nové tváře do snímku skvěle zapadly. Především je nutné vyzdvihnout oscarový výkon Heatha Ledgera, který ztvárnil Jokera, ale velmi dobrý výkon zde podává i Aaron Eckhart jako Harvey Dent. Víc není potřeba k filmu dodávat, jedná se prostě o kinematografický superskvost a je snad povinností každého zdravého člověka jej aspoň jednou za život vidět.


Batman se v roce 2008 opět utkal s Jokerem.


Nolan si Temným rytířem bezpochyby nasadil laťku hodně vysoko, ale dle mého skromného názoru ji čtyři roky po něm překonal. Na scénu totiž vtrhla závěrečná kapitola s názem Temný rytíř povstal. Štafetu po Jokerovi převzala největší nemesis, které kdy Batman musel čelit - maskovaný kulturista Bane. Toho mistrně ztvárnil Tom Hardy. Důležitou funkci ve filmu měly i dvě ženské postavy - Miranda Tate a Catwoman. Snímek ukazuje ten nejlepší závěr komiksové trilogie, jaký si vůbec lze představit.


Nejlepší film o Batmanovi?


Batman se v průběhu 21. století představil ještě v několika dalších projektech. Za zmínku určitě stojí série her z Arkhamu, ale zapomínat nesmíme ani na jeho účinkování v kostičkovém Lego příběhu. Zde jej namluvil Will Arnett.


Batman byl jednou z hlavních postav v Lego příběhu.


Nu a nyní se můžeme těšit na oscarového tvůrce Bena Afflecka, kterému se od oznámení jeho batmanovského nástupu po celém světě něvěří. Já však vím, že tento geniální a vizionářský herec a režisér nemůže zklamat. Věřme, že mám pravdu.


Bene...


Děkuji, že jste můj srdceryvný článek dočetli až sem, do premiéry filmu Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti bych se ještě rád zaměřil na historii filmů o Wonder Woman.zdroj obrázků: needtoconsume.com, ocdviewer.com, wired.it, batman.wikia.com, screenrush.com, pinsound.org, blastr.com, halfguarded.com, theairspace.net, moviepilot.com

zdroj videí: youtube.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je nejlepším Batmanem?

Adam West 0% (0)
Michael Keaton 0% (0)
Val Kilmer 0% (0)
George Clooney 0% (0)
Christian Bale 33.3% (1)
Kevin Conroy 0% (0)
Ben Affleck 66.7% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama