Supermanova historie

12. března 2016 v 0:38 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Premiéra filmu Batman v. Superman: Úsvit spravedlnosti se nám kvapem přibližuje a k tomu nám Warner Bros pomalu začínají odhalovat i herecké obsazení dalšího filmu ze světa DC Comics - Justice League. Proto jsem se rozhodl o těch nejdůležitějších postavách napsat medailónky, které budou pojednávat o jejich filmových počinech.

A nelze začít nikým jiným, než nejslavnějším superhrdinou všech dob, Supermanem. Tento mimozemský ochránce planety Země, který k nám přicestoval z Kryptonu, byl totiž ztvárněn hezkou řádkou herců. My se zde rozepíšeme o těch nejdůležitějších filmech, vynecháme však seriály, neboť přiznávám, že Smallville a Superman z 90. let nepatří mezi mé oblíbené počiny z dílny DC.

V dobách, kdy Adolf Hitler dosáhl se svým Reichem největší rozlohy, tj. roku 1941 byl natočen krátkometrážní animovaný film s příznačným názvem Superman, který trval pouhých deset minut. Tento počin samozřejmě neukazuje nic ze Supermanova původu, proto není potřeba jej vidět.

Ve stejném roce, kdy Klement Gottwald urval v naší krásné vlasti moc, byl natočen hraný film o americkém národním pokladu. Kirk Alyn si kryptonského rodinu zahrál s největší chutí a bezpochyby byl velkou inspirací pro budoucí generace herců i fanoušků Supermana.Průkopník filmového Supermana Kirk Alyn


Přenesme se nyní na skok do naší vlasti. Vizionářský režisér skvělých komediálních filmů či seriálů Václav Vorlířek totiž roku 1966 natočil jeden z nejoriginálnějších počinů v historii československé i české kinematografie. Samozřejmě mluvím o sci-fi komedii "Kdo chce zabít Jessii", kde si roli Supermana střihnul slovenský kulturista Juraj Višný. Ano, samozřejmě se nejedná o Supermana, o kterém zde píši celý článek, ale je hezké vzdát hold tvůrcům této komedie, jež i po letechj stále baví.


Juraj Višný, kdo jméno tohoto muže znal před zveřejněním článku?


Nyní se však již vraťme zpět do Spojených států, konkrétně do roku 1973, kdy Supermana zahrál George Reeves. Jednalo se o film, ve kterém se mihl i Kirk Alyn, kterému tak byla prokázána neskonalá čest. Ale hlavně šlo o první film o kryptonském bohu, který byl barevný.


George Reeves (neplést s Christopherem Reevem)


Vrchol supermanovské tvorby přišel dle mého názoru roku 1978, kdy Richard Donner uvedl do kin film Superman (kdo by to byl řekl), v hlavní roli exceloval Christopher Reeve, kterého doplnili oscarové hvězdy Marlon Brando a Gene Hackman. Konečně nám byl naservírován film o hrdinovi, který si udržuje i druhou tvář, tvář novináře. Byla nám ukázána jeho pevnost. A hlavně jsme ve filmu nakrátko mohli vidět i Terrence Stampa jakožto generála Zoda.


Reeve, podle mne nejlepší Superman všech dob. (zatím)


Na úspěch prvního dílu navázaly hned tři pokračování. Kvalita však povážlivě klesala. Zatímco v druhé epizodě zářil již zmiňovaný generál Zod, tak ve třetí kromě Lexe Luthora (Gena Hackmana) bojovalo proti Supermanovi jeho druhé já. Hrůza. O čtvrtém díle je snad škoda psát i mluvit.


Terrence Stamp jako generál Zod ve filmu Superman 2


Po čtyřech epizodách, které byly natočeny v 70. a 80. letech si Muž z oceli dal dlouhou pauzu. Až v novém miléniu se jej rozhodl na plátna kin znovu přivést úspěšný režisér X-Menů Bryan Singer, ovšem velmi tvrdě narazil. Herecké obsazení tohoto snímku rozhodně není špatné, ale děj filmu se kritikům ani fanouškům nezamlouval. Supermana si zahrál Brandon Routh, Lexe Luthora Kevin Spacey (opět oscarový herec) a hrdinovu milou Lois Lane ztvárnila Kate Bosworth.


Brandon je sice dobrý herec, kvalit Christophera Reevea ale rozhodně nedosahuje.


Na počest amerického národního hrdiny byl natočen i nespočet animovaných filmů. Mne osobně se zamlouvají jeho společná dobrodružství s Batmanem ve filmech Superman a Batman: Soudný den a Superman a Batman: Apokalypsa, neboť nám tyto dva snímky ukazují jakým vývojem by se mohl příběh DC Cinematic universe vydat v budoucnu.


Tato dvojice proti sobě nebude bojovat věčně.


Roku 2013 muselo nakladatelství DC Comics reagovat na obrovský úspěch konkurenčního Marvelu, který svým pečlivě budovaným filmovým vesmírem bořil divácké rekordy. Proto byl režisér Zack Snyder požádán o restart Supermanových dobrodružství. Do hlavní role tvůrci obsadili Henryho Cavilla, jenž ztvárnil Thesea v akční fantasy The Immortals (u nás zvané Válka bohů). Film byl však protkán mnohem většími hereckými osobnostmi včetně Russella Crowea či Kevina Costnera. Název snímku byl stanoven na Muž z oceli a kritici i fandové jej ocenili. Ano, Henry Cavill sice zatím nedosáhl kvalit Christophera Reevea, nakročeno má však bezvadně. Doufejme, že nadcházející Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti mne v tom jen utvrdí.


Z poloboha Thésea se Henry Cavill stal přímo bohem.


Superman se spolu s dalšími hrdiny od DC objevil i ve filmu postaveném z kostiček - Lego Příběhu. Zde jej ovšem nenadaboval Cavill, ale Channing Tatum. Zvláštní, do tohoto herce bych to nikdy neřekl.


Superman ve společnosti Abrahama Lincolna a Sochy svobody.


Na závěr bych si ještě dovolil odskočit do Turecka, neb tamní kinematografie dokázala v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století zkopírovat spoustu západních trháků, degradovat je a poslat do tuzemských kin. Tak tedy vznikl Süpermen Dönüyor neboli Turkish Superman. K tomuto snímku se nedá snad nic napsat, posuďte sami.


To by bylo vše o nejslavnějším hrdinovi všech dob, příště bych se rád zaměřil na gothamského temného rytíře.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je nejlepším Supermanem?

Henry Cavill 60% (3)
Brandon Routh 0% (0)
Christopher Reeve 40% (2)
George Reeves 0% (0)
Oktar Durukan 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama