The Beatles - Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

31. března 2016 v 21:49 | Marek Danko |  Kultovní alba
Dnes se v rámci rubriky Kultovní alba zaměřím na desku, která je obecně považována za nejlepší v rockové historii. Tyto ankety beru trochu s nadhledem, ale ,,Seržant" rozhodně mezi TOP 10 patří. Čím to je, že právě toto album je tolik oceňované? Může to být tím, že je přelomové. Beatles na této desce naplno prokázali své umění experimentovat s různými hudebními styly a dokázat přejímat hudební podněty, ketré jsou kolem nich. Je nutné říci, že měli opravdu z čeho čerpat. Paul McCartney přiznal, že největší vliv na LP Sgt. Pepper mělo album Pet Sounds od Beach Boys, které Paul v tu dobu považoval za nejlepší, co kdy slyšel. Kapela měla také na nahrávání dostatek času a to díky tomu, že v srpnu 1966 přestala s koncertováním.


Schválně, kolik osobností na obalu desky poznáte? Pan Lennon prosazoval ještě Adolfa Hitlera, toho však na přebalu nakonec nenajdeme.

Dalo by se říci, že je toto album dítětem Paula McCartneyho. Byl to on, který vymyslel námět obalu, kdy kapela byla v roli jiných muzikantů, čímž chtěl docílit toho, aby si skupina na albu udržela určitý odstup. Jeho nápady a náčrty k obalu, pak realizoval Robert Fraser. Navíc John Lennon právě prožíval tvůrčí krizi a k tomuto albu se stavil spíše odtažitě. Dalo by se říci, že jsme při nahrávání tohoto alba svědky prvního vážného rozkolu mezi těmito dvěma génii. Lennon však nakonec na album přispěl a to hlavně písní A Day in A Life, kde se v textu částečně inspiroval novinovými titulky. George Harrison se na albu autorsky podílel písní Within You Without You, kterou ovlivnilo jeho nadšení pro východní kulturu a přátelství se špičkovým hráčem na sitár, Ravi Shankarem. Album otvírá titulní energická skladba, která přejde v druhou píseň With a Little Help For My Friends, kterou můžeme znát i díky coververzi Joe Cockera. Ač jsou písně stylově velmi rozmanité, často bývá vyzdvyhováno, jak deska působí kompaktně. Proto musíme také ocenit nedávno zesnulého hudebního producenta kapely, George Martina, který na tom má přirozeně velkou zásluhu.Takhle to vypadalo při focení obalu desky.

Beatles toto album nahráli v roce 1967 po albu Revolver, které již jistý hudební posun naznačilo. Po Sgt. Pepper však již nastává změna nejen hudební, ale i outfitová. Lennon například začíná nosit své typické kulaté brýle, které si oblíbil při natáčení filmu How I Won The War. George Harrison si zase nechává narůst delší vlasy. Jsme tak svědky dovršení přechodu ,,Brouků" do éry hippies. O této desce se také říká, že změnila rockovou hudbu a ovlivnila snad všechny tehdejší kapely a muzikanty. Je pravdou, že právě o tomto díle se rockové hvězdy velmi často zmiňují jako o své velké inspiraci. Beatles ale dokázali každé své desce dodat jedinečnou atmosféru a i po tolika letech si člověk říká, jak geniální ta hudba je.


Zdroj obrázků: sonyinsider.com, superfreedomrock.net
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama