The Rolling Stones - Exile on Main St.

4. března 2016 v 13:44 | Marek Danko |  Kultovní alba
Náš blog dnes přináší novou rubriku, ve které vám chceme postupem času představovat kultovní alba, pocházející většinou z oblasti rocku nebo metalu. Věříme, že budete s naším výběrem spokojeni. Své námitky nebo návrhy nám prosím pište do komentářů. Jako první kultovní album jsem si připravil opravdový skvost, album Exile on Main St., od jedné z nejlepších kapel všech dob, The Rolling Stones.

Toto dvojalbum z roku 1972 je zajímavé nejen svým hudebním obsahem, ale i okolnostmi jeho vzniku. Bylo totiž natočeno v době, kdy kapela musela opustit Británii a odejít do daňového ,,exilu". Nahrávání alba tak proběhlo z větší části na prosluněném jihu Francie ve vile kytaristy Keitha Richardse. Těm, které by celý příběh zajímal podrobněji, doporučuji Richardsovu autobiografickou knihu: Life, kde si můžete přečíst autentické vzponínky jednoho z přímích aktérů.

Zažít atmosféru při nahrávní Exile on Main St. by chtěl zažít určitě každý hudební nadšenec.

Začátek sedmdesátých let byl pro kapelu asi nejúspěšnějším obdobím v jejich dodnes trvající kariéře. Mimo ,,Exilu", vydali totiž ještě o rok dříve další veleúspěšné dílo Sticky Fingers. Svou formu však plně prokázali právě až na Exile on Main St. Z alba doslová tryská energie, ale i uvolněnost. Skladby postrádají přehnané hudební aranžmá a působí syrově. Právě syrovost a jednoduchost začal rock'n'roll v sedmdesátých letech ztrácet a stávat se prostřednictvím artrockových kapel něčím přehnaně složítým a nabubřelým. Album obsahuje velké množství písní, které hrají Rolling Stones dodnes. Otevírá ho rytmická píseň Rocks Off, se skvělým kytarovým riffem druhého kytaristy Micka Taylora. Z dalších skladeb vyberme například Tumbling Dice nebo Shane a Light. Deska však nestojí jen na hitech, ale působí naopak velmi kompaktně. Zajímavostí je, že ačkoli byla z počátku kritiky přijímána rozpačitě, je dnes považována patrně tím nejlepším, co skupina kolem dua Jagger-Richards, kdy vytvořila. Dobové rozpaky zapříčinila neobvyklá směsice country, bluesu a rocku, která potřebovala v uchu posluchače dozrát a teprve pak mohla být plně doceněna.


Já osobně řadím Exile on Main St. mezi nejlepší hudební počiny všech dob.

Zdroj obrázků: rollingstone.com a wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama