Gregory Peck

8. dubna 2016 v 17:42 | Ondřej Novotný |  Legendární herci
Nedávno by oslavil sté narozeniny. Ve světě filmu zanechal nesmazatelnou stopu. Je držitelem Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Dokázal zahrát v podstatě cokoliv - western, drama, komedie, válečné či mysteriózní filmy. Samozřejmě, že řeč není o nikom jiném, než o dalším legendárním herci. Představuji vám Gregoryho Pecka.


Filmový svět nikdy nepoznal většího gentlemana.Peck se narodil 5.4. 1916 v kalifornském La Jolla. Kořeny jeho rodičů sahaly do Irska, Německa či Británie. Do světa filmu se začal prosazovat již během druhé světové války, svůj pravý rozkvět zažil však až po jejím skončení.


První velký zlom v Peckově kariéře tedy přišel roku 1946, kdy si střihl jednu z hlavních rolí ve westernu Souboj na slunci. Tím si dopředu nadefinoval jeden z hlavních aspektů své kariéry, časté učinkování ve filmech s westernovou tematikou :-).


Mladý herec prokazoval obrovský talent od samých začátků své kariéry.V roce 1950 tedy přišel další western, jak jinak, tentokrát hezky dramatický Pistolník. Peck zde hrál knírkatého superstřelce Jimmyho Ringa, díky čemuž si na konto připsal jednu ze svých nejznámějších rolí.


Změna image...Padesátá léta vůbec byla velmi plodná pro Gregoryho kariéru velmi zlomovým obdobím. A to nejen ve westernových vodách...Roku 1952 si totiž Peck zahrál v romantické komedii Prázdniny v Římě, kde dělal garde princezně v podání Audrey Hepburn. O rok později přišel další výlet do komediálních vod, tentokrát se snímkem Miliónová bankovka. Oba dva filmy vyšvihly kariéru snaživého herce o třídu výše. A to nejlepší teprve mělo přijít...


Gregory po ntáčení požádal Audrey o ruku, ona však odmítla.Roku 1956 se z Gregoryho stal kapitán Ahab, proslulý pomstychtivý snílek, který se za každou cenu snaží dostat Moby Dicka. Film Bílá velryba je jedním z mála, kde gentleman Peck zahrál zápornou postavu.


Ahab nakonec za svou pýchu zaplatil životem.Léta 1958-62 můžeme dnes s klidem označit za absolutní vrchol Peckovy tvorby. Během těchto pět roků natočil totiž deset filmů, o nichž můžeme říct, že patří mezi největší klasiky světové kinematografie.Western Velká země z roku 1958 vrátil Grega opět na Divoký západ. A došlo opět na přestřelky, v nichž byl jeho hlavním konkurentem jiný legendární herec, samotný Ben-Hur Charlton Heston.


Tady se na sebe kluci ještě smějí, ale na konci si dají po hubě :D.Dále si připomeňme snímek Děla z Navarone, ve kterém Gregoryho doplnili Anthony Quinn a David Niven. Tato válečná podívaná popisuje osudy spojeneckého diverzního komanda ve Francii. Peck zde na sebe poprvé navlékl i nacistickou uniformu (a rozhodně ne naposledy :D).


Nebojte se, jsou jen převlečení :D.Asi úplně nejúspěšnějším byl rok 1962. Peck si zahrál ve třech filmech, které rozhodně stojí za připomenutí.Tím prvním je western (zase!) Jak byl dobyt západ. Zde jej doplnili Debbie Reynolds, Walter Brannan a James Stewart.Následně přišel Mys hrůzy. Zde si zahrál advokáta, proti němuž stojí jeho bývalý svěřenec, jenž jej viní za své dlouholeté věznění. Peck zde podává jednoznačně úchvatný výkon, nutno však říci, že jeho hraní zde překonává fantastický Robert Mitchum (taky jednou dostane vlastní článek, nebojte).


Peck si rok 1962 ukradl v kinech pro sebe.Nejlepším filmem roku 1962 se pro Grega bezpochyby stalo drama z amerického jihu jménem Jako zabít ptáčka. Role Attica Finche, právníka, který se jako jediný odváží u soudu zastupovat obviněného Afroameričana, mu vynesla Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Je téměř neuvěřitelné, nedůstojné a tak všelijak podobně, že tato soška byla jediná za celou dobu jeho kariéry!!!


AFI vyhlásila Attica nejlepším filmovým hrdinou všech dob.V šedeátých letech natočil Peck ještě pár filmů, ale ani jeden z nich se této "svaté trojici" nepřiblížil.Během další dekády si Gregory dával menší pauzy, proto za oněch deset let natočil jen šest filmů. Ovšem i tato díla stojí za to.Roku 1976 vtrhl do kin jeden z nejlepších hororů všech dob - Přichází Satan. Role pana Thorna, politika, jenž adoptuje malého Damiena, vtělení samotného ďábla, Gregovi sedla. Ukázal tak zase jednou všem filmovým kritikům, divákům a pochybovačům, že dokáže zahrát jakoukoliv postavu v každém žánru.


Nejlepší horor všech dob?Rok po příchodu Satana si Peck zahrál v lehce propagandistickém snímku Generál MacArthur. Největšího vojevůdce tichomořské války zvládl ztvárnit s naprostým přehledem a díky maskérům mu byl i velmi podobný.

MacArthur se snažil navázat na úspěch filmu Patton. Peck však na rozdíl od George C. Scotta Oscara nezískal.V roce 1978 Si Gregory zahrál svojí nejzápornější a nejodpornější roli. Ano, mluvím o doktoru Josefu Mengelem, kterého ztvárnil mistrovsky ve snímku Hoši z Brazílie. Ve filmu se tento nacista snažil naklonovat samotného Vůdce, v čemž mu zdatně bránil další herecký bard Laurence Olivier. Celý snímek mistrně střídá humorné okamžiky s dramatickými scénami, za něž by se ani mistr Hitchcock nemusel stydět.


Slovník doktora z Třetí říše bývá občas nevybíravý :-)Posledním důležitým filmem v Peckově kariéře je bezpochyby Mys hrůzy. Tentokrát však z roku 1991. Remake slavného dílka z let šedesátých, natočený legendárním Martinem Scorsesem, uvedl bývalého Sama Bowdena tentokrát do role Lee Hellera. Po tomto snímku se Greg stáhl do Kalifornie a na plátně se již nikdy neobjevil.


Tentokrát si Peck zahrál obhájce Hellera.Gregory Peck zemřel v roce 2003 ve věku 87 let. Zanechal po sobě nesmazatelnou stopu, stal se vzorem pro další generaci tvůrců. Takže, až budou někdy v televizi po stopadesáté reprízovat Prázdiny v Římě, vzpomeňte na něj.Výběr filmografie


Rozdvojená duše (1946)
Souboj na slunci (1946)
Žluté nebe (1948)
Pistolník (1950)
David a Batšeba (1951)
Prázdniny v Římě (1952)
Milionová bankovka (1953)
Bílá velryba (1956)
Velká země (1958)
Děla z Navarone (1961)
Mys hrůzy (1962)
Jako zabít ptáčka (1962)
Jak byl dobyt západ (1962)
Zajati vesmírem (1969)
Mackennovo zlato (1969)
Přichází Satan! (1976)
Generál MacArthur (1977)
Hoši z Brazílie (1978)
Šarlatový a černý (1983)
Mys hrůzy (1991)zdroj obrázků: themoviescene.co.uk, mark-markmywords.blogspot.com, nytimes.com, alechetron.com, mobi.com, kalafudra.com, gbhbl.com, theguardian.com, milkthefranchise.com


zdroj gifů: giphy.com, tumblr.com, listal.com


ostatní internetové zdroje: wikipedia.org, imdb.com, csfd.cz 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jaká je nejlepší Peckova role?

Jimmy Ringo 16.7% (1)
Král David 0% (0)
Kapitán Ahab 0% (0)
James McKay 0% (0)
Mallory 0% (0)
Atticus Finch 66.7% (4)
Robert Thorn 0% (0)
Douglas MacArthur 0% (0)
Josef Mengele 16.7% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama