Mark Hamill

3. dubna 2016 v 20:31 | Ondřej Novotný |  Legendární herci
Všichni lidé na Zemi, kteří alespoň jednou viděli Star Wars jej znají a spojují si jej jen a jen s rolí Luka Skywalkera. Jeho filmografie je však mnohem bohatší, proto právě jím otevírám rubriku legendárních herců. První legendou není nikdo jiný než Mark Hamill.


I ty mě musíš milovat!!!Mark Hamill se narodil roku 1951 v kalifornském Concordu. Na svém kontě má k dnešnímu dni, jak uvádí server imdb.com, 283 hereckých vystoupení, šest producentských zkušeností a desetkrát se podílel na soundtracku.


Ukázka Hamillova pěveckého umu v seriálu SimpsonoviBěhem studií divadelního herectví v Los Angeles se Mark prosadil do několika televizních seriálů, až byl v roce 1977 angažován do prvního (dneska už čtvrtého) dílu Star Wars, který z něj udělal prvotřídní hvězdu.


Počátek cesty Luka SkywalkeraMožnost zahrát si hlavní roli ve velkolepém vesmírném velkofilmu chytil Mark pořádně za pačesy a vysloužil si nejvyšší honorář ze všech herců (dokonce vyšší než Alec Guinness či Harrison Ford). Luka Skywalkera ztvárnil s bravurou a v Nové Naději jej představil jako naivního farmáře, který teprve začíná objevovat své schopnosti.


Krátce po úspěšné premiéře Nové Naděje měl Mark velmi vážnou dopravní nehodu, která málem zničila jeho slušně rozběhnutou kariéru. Rovněž zpozdila natáčení další epizody Star Wars.

V roce 1980 si Mark zopakoval svou nejslavnější roli v další epizodě SW Impérium vrací úder, kde ztvárnil Luka jako již zkušenějšího bojovníka, který si osvojil nějaké ty schopnosti rytířů Jedi. Ve filmu byla jasně vidět jeho zranění ze zmíněné nehody, čehož tvůrce vesmírné ságy Lucas využil bravurně, když nechal Skywalkera bojovat se sněžnou stvůrou Wampou.


Ano, ty jizvy jsou pravé.Během tří let mezi pátou a šestou epizodou SW si Mark zahrál v krátkometrážním spin-offu Return of the Ewok, ztvárnil jednu z hlavních rolí ve snímku Velká červená jednička, a mihl se ve vedlejší roli i ve filmu Nemocnice Britannia, kde měl tu čest hrát s Malcolmem MacDowellem.


Ve filmu Velká červená jednička (1980) se Mark setkal s Lee Marvinem.
Mark jako Red ve filmu Nemocnice Britannia (1982)Roku 1983 vpadl do kin poslední díl staré trilogie SW, Návrat Jediů (u nás dříve nesprávně překládán jako Návrat Jediho). Markův Luke se vyvinul z farmářského ustrašence v sebevědomého rytíře řádu Jedi, který úspěšně překonal všechny nástrahy a dokázal porazit Dartha Vadera. V plánu zde ovšem byl i temný konec, který měl zahrnovat mimojiné i nasazení Vaderovy ikonické masky na Lukův obličej, což by symbolizovalo pád svétlého rytíře do náruče temnoty.


Téměř celou třetí/šestou epizodu slavné ságy strávil Hamill v černém hávu.Po skončení SW si Mark odskočil hrát na Broadway, kde ztvárnil spoustu slavných rolí na divadelních prknech, čímž prokázal svou hereckou všestrannost.


Během vrcholného období své divadelní kariéry si Mark zahrál i Amadea. (na obrázku s ostatními členy ansámblu)Roku 1989 si Hamill odskočil na natáčení do Evropy, konkrétně do Británie, kde vznikal ambiciózní sci-fi film Vítr zkázy (Slipstream). Snímek, ve kterém herec ztvárnil námezdního lovce Willa Taskera se však nikdy neuváděl ve Spojených státech, neboť totálně propadl i na evropském kolbišti. Toto dílo tedy můžeme považovat za jeden z nejhorších počinů v Hamillově kariéře.


Will Tasker byl sice drsoň, ale americké publikum jej v kinech nevidělo.


Ve stejném roce natočil Mark ještě jeden evropský film - francouzsko-belgické drama z období druhé světové války Pád orlů. Ztvárnil zde důstojníka nacistického wehrmachtu, který se uchází o krásnou Lili, ale jeho koketování je přerušeno odvelením na frontu. Byť si ve filmu zahrál i legendární Christopher Lee, nemůžeme jej hodnotit kladně.


Roku 1990 vpadl do amerických televizí komiksový seriál Flash. Mark Hamill si tak připsal na konto další ikonickou roli, když zde ztvárnil superpadoucha Trickstera. Toho můžeme s klidem označit za jednu z nejlepších postav, které kdy ztvárnil.


Trickster si dokázal s Flashem poradit hned několikrát.A roku 1992 to konečně přišlo. Hamill poprvé nadaboval Jokera, arcipadoucha z Gothamu, Batmanovu největší nemesis. Tímto aktem získal svou druhou životní roli, která jej udržela ve statutu celebrit. Tohoto šíleného blázna daboval Mark už v několika desítkách filmů, videoher a seriálů. Připomeňme například filmy Batman a Fantom (1993), Batman a Superman (1998) či Batman Budoucnosti: Jokerův návrat (2000). Velmi ceněn je i jeho dabing v herní sérii Arkham. K radosti fanoušků komiksových animáků navíc Mark s touto prací zdaleka nekončí, letos totiž ještě uvidíme film Batman: The Killing Joke.


Hamillův Joker v herní sérii ArkhamKromě Jokera daboval Mark i několik postav ze stáje Marvelu - Green Goblina či Hobgoblina. Zkrátka a jistě, Luke se od konce osmdesátých let do roku 2014 živil hlavně svým hlasem a na plátně či obrazovkích se moc nevyskytoval.

Vše se zlomilo poté, co DC Comics vyslal do světa seriál The Flash, kde si Mark zopakoval roli Trickstera. Kritici i fandové jeho účinkování hodnotili mnohem lépe nž v devadesátých letech. Posuďte sami...


Trickster se představuje!A loňský prosinec znamenal pro Hamilla jeden velký návrat. 17.12. totiž do kin vtrhla sedmá epizoda Star Wars zvaná Síla se probouzí. Vrátili se do ní postavy z originální trilogie včetně Luka, který sice na plátně moc nepobyl, ale jeho antrée dojalo milióny fanoušků po celém světě včetně mě.


Luke je zpět!!!Kariéra Marka Hamilla je velmi bohatá a sám herec v ní pokračuje opravdu ve velkém. Letos jej uslyšíme v již zmiňovaném Batman: The Killing Joke a za rok si opět vyzkouší roli Luka Skywalkera v epizodě VIII. Další díla zatím nemá oficiálně oznámená, věřme však, že herec a dabér jeho kvalit bude obšťastňovat naše oči i uši ješte dlouhou dobu.

Výběr filmografie

Star Wars: Epizoda IV - Nová Naděje (1977)
Velká červená jednička (1980)
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)
Nemocnice Britannia (1982)
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)
Vítr zkázy (1989)
Flash (TV seriál, 1990)
Flash: Tricksterova pomsta (1991)
Batman (TV seriál, 1992)
Spiderman (TV seriál, 1994)
Batman Budoucnosti: Jokerův návrat (2000)
Arkham Asylum (videohra, 2009)
Flash (TV seriál, 2014)
Kingsman: Tajná služba (2014)
Star Wars: Síla se probouzí (2015)

zdroj obrázků: idnes.cz, moviepilot.com, darkknightnews.com, movieweb.com, misantropey.com, digitalcollections.nypl.org, metro.co.uk, thebeardedtrio.com, mark-images.livejournal.com

zdroj videí: youtube.com

ostatní internetové zdroje: imdb.com, csfd.cz

internetové účty Marka Hamilla: instagram - @hamillhimself, facebook
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaká je nejlepší role Marka Hamilla?

Luke Skywalker 100% (5)
Trickster 0% (0)
Joker 0% (0)
Michael Raynor 0% (0)
Tasker 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama