Souboj Titánů

9. dubna 2016 v 20:15 | Ondřej Novotný |  Kultovní filmy
Komunistická diktatura nedovolila moc filmům ze západní produkce přístup do ČSSR. Občas však cenzoři, nejspíš náhodně osvíceni jakousi nadpřirozenou mocí vpustili do kin a následně televizí kultovní snímek Souboj Titánů. Přiznám se, že tuto dobu nepamatuji :-), avšak vidím před sebou den, kdy mi můj dědeček tento film pustil poprvé. A od té doby patří Clash mezi mé nejoblíbenější filmy. Na následujících řádcích jej rozeberu a zdůvodním, proč podle mne patří mezi kultovní díla světové kinematografie.


Snímek je jednoznačně nejkvalitnějším dílem, které vychází z řecké mytologie.Film pojednává o Perseovi, synu Diovu, který zachraňuje město Joppa před nestvůrným Krakenem. Tuto bestii porazí pouze pohled ještě nebezpečnější Medusy, kteru tedy musí hlavní hrdina zničit jako první, neboť ji asi těžko přivede v poutech a použije proti nestvůře živou :D. Ve filmu máme jasně daný příběh, hrdiny i padouchy a rozhodně nehrozí, že by se v něm někdo nevyznal.


Herecký ansámbl je sestaven z několika hvězdných postav, jež doplňují umělci, kteří si kromě pár filmů v ničem pořádném nezahráli.


Persea ztvárnil Harry Hamlin, pro něhož to byla první větší filmová role. Zhostil se jí perfektně a fanoušci filmu jej považují za perfektního hrdinu. Po Clashi si však tento herec již moc neškrtl, připomeňme třeba dabing Persea ve hře God of War 2.


Největší hrdina z filmové řecké mytologieNejvyššího boha Dia zahrála jednoznačně největší hvězda celého hereckého týmu, samotný Laurence Olivier. Bývalý Hamlet, Dr. Szell či Ezra Liebermann dal vládci bohů jasnou tvář a skvělou auru, která z něj čišela na sto honů.


Myslím, že samotný Zeus by Oliviera schválil :-)Postava mořské bohyně Thetidy připadla na Maggie Smith, kterou většina filmových fanoušků zná jako Minervu McConagal z Harryho Pottera. Její napůl kladná a napůl záporná role patří ve filmu mezi nejdůležitější a podle mě je právě tato postava i tím nejlepším, co ve filmu vidíme.


Byť nebyla krásná, zahrála roli bohyně perfektně.Dalšími herci, kteří si ve filmu střihli role nesmrtelných bohů byly třeba Claire Bloom jako Héra či afroditovská Ursula Andress, známá to Bondgirl z filmu Dr. No (1962).


Během natáčení si Ursula Andress prožila románek s Perseem Harry Hamlinem.Z "hereckých smrtelníků" vyčnívá hlavně Burgess Meredith, jenž si zahrál Perseova mentora Amona. Ostatní lidi nebyli zahráni výraznějšími hereckými hvězdami.


Meredith se mimo Clash proslavil rolí trenéra Mickeyho ve filmu Rocky (1976).Vedle herců mají ve filmu velkou roli i všelijaké bestie. Trikový expert Ray Harryhausen, který se podílel i na filmech Jáson a Argonauti či King Kong, si však neuvědomil, že filmová trikařina už poskočila na vyšší úroveň... Nadpřirozené bytosti, bájné stvůry a další postavy vytvořené Harryhausenem a jeho týmem ted působí ve většině případů komicky. Filmu to naštěstí moc neubližuje, spíše naopak, dodává mu tím nějaký ten pohádkový punc. Posuďte sami...


Sup rozhodně neděsí, malé děti se na film mohou v klidu podívat.
Důležitá postava, sova Bubo, hrála v příběhu zásadní roli.
Medusa působí strašidelněji než ostatní stvůry.Hudební doprovod Clashe je vynikající ve všech ohledech. Laurence Rosenthal nasadí laťku již úvodní skladbou, kterou znají milióny fanoušků po celém světě (a ne vždy si ji spojí s tímto filmem). Velmi zajímavá je i skladba, která doprovází Perseův souboj s Medusou.


Úvodní skladba bývá často hrávána i na akcích nejrůznějšího typu.Souboj Titánů se stal kultovním filmem, uchytil se zvláště v zemích východního bloku. Američtí fanoušci jej sice též milují, ale podle mě nemají k tomuto dílu takový vztah jako my.Před šesti lety se do kin dostal remake Clashe. V režii Louise Leterriera opět ožily postavy z originálního filmu, které doplnily nové charaktery, jako např. Hádes. Dějově byl tento snímek úplně jiný než starý Souboj, s původní bájí neměl již téměř nic společného...


Ani lepší triky film nezachránily.Herecké obsazení měl film luxusní. Sam Worthington, hvězda Avatara, si zahrál Persea. Dia ztvárnil Liam Neeson a Háda Ralph Fiennes. Velmi slušně zde zahrál i tehdy relativně neznámý Mads Mikkelsen, současná evropská hvězda šíslo 1.


Mads MikkelsenV jedné věci se však tento remake vyrovnal originálu - v hudbě. Vynikající skladby indického skladatele Ramina Djawadiho dosáhly ve světě velkého věhlasu.


Tato skladba Ramina Djawadiho je dokonalost sama.I když byl nový Clash propadákem, nějaké tržby utržil. To vedlo studio Warner Bros k tomu, že se rozhodlo natočit pokračování. V roce 2012 proto vznikl film Hněv Titánů, který zachoval většinu postav z nového Souboje a postavil hrdiny a bohy do obrovské bitvy proti Titánu Kronovi.

Kronos představoval stejné nebezpečí jako Kraken.Film představil i několik nových postav, například boha Héfaista, jehož mistrně a vtipně zahrál Bill Nighy, či Área v podání Edgara Ramireze. Andromedu v podání Rosamund Pike zde tvůrci představili jako Xenu no. 2 (zajímavé).


Rosamund Pike nám představila Andromedu, jak ji neznáme!Hudbu už neskládal Ramin Djawadi, alebrž Javier Navarette. I jemu se povedlo složit velmi kvalitní soundtrack, ze kterého si pár skladeb zapamatuje každý fanoušek.


Tím jsme došli na úplný konec dnešního článku (který byl nakonec trošičku delší :D). Závěrem tady prohlašuji, že starému Clashi se nic nikdy nevyrovná. Z oněch tří filmů, které zde pitvám, je remake jasně nejhorší, naopak Hněv překvapivě obstojí jako klasický film na vyčištění hlavy.


To je pro dnešek vše, v brzké době čekejte další várku kultovních filmů :-).zdroj obrázků: movieguy247.com, ign.com, pinterest.com, fantastique-arts.com, movieactors.com, listal.com, gwangipedia.wikia.com, imgforum.com, collider.com, tumblr.com, themoviebuff.com


zdroj gifů: tumblr.com


zdroj videí: youtube.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Která postava je nejlepší v původním Clashi?

Perseus 0% (0)
Zeus 50% (1)
Kraken 0% (0)
Thetis 0% (0)
Medusa 50% (1)
Amon 0% (0)
Andromeda 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama