The Godfather

7. dubna 2016 v 12:34 | Marek Danko |  Kultovní filmy
Dnes pro Vás otevíráme novou rubriku s názvem Kultovní filmy. Jako první jsem si pro Vás připravil film, který jsem zhlédl minulí týden v rámci dopoledního promítání pro seniory v kině Bio Oko. Byl to první díl trojdílného gangsterského dramatu Kmotr. Zážitek vidět film konečně na velkém plátně, přebyl pocit trapnosti z toho, že kolem nás (třech dvacetiletých studentů) seděli jen lidé důchodového věku.

Jak už jsem říkal, vidět film v kině je naprosto jiný zážitek než na ploše svého notebooku, více tak člověk ocení precizní práci kamery a vůbec režisérský um Francisca Forda Coppoly. Není náhodou, že film získal za rok 1972 tři oscary a to za nejlepší film, scénář a hlavní mužský herecký výkon pro Marlona Branda. Snímek stojí na napínavém příběhu a úžasných výkonech všech herců, kteří svým postavám dali nezaměnitelný charakter. V hereckém obsazení opravdu není žádný slabý článek.


Mike se v průběhu filmu pěkně vybarvil.


Právě první díl trojdílné ságy (podle knihy Maria Puza) je ze všech třech filmů ten nejlepší, a to nejen díky Brandovi. Snímek vypráví příběh americko-italské mafiánské rodiny v časech po 2. světové válce. Na plátně sledujeme přerod v rodinných praktikách nezainteresovaného navrátilce z války Michaela Corleoneho v mafianského bosse. Tato role vyzdvyhla mezi herecké hvězdy Al Pacina. V dalších rolích například exceluje svým výkonem Robert Duvall v roli rodiného conseglieriho Toma Hagena. Řekl bych, každý herec se v tomto filmu pro svou postavu dokonale hodí.


Vito Corleone v podání Marlona Branda.


Ve srovnání s ostatními mafiánskými filmy, působí kmotr více realisticky. Tento fakt je zapříčiněn hlavně díky skvělé výpravě, scénáři a hereckým výkonům. Na scénáři spolupracoval autor předlohy Mario Puzo s tehdy ještě mladým režisérem Coppolou. Ve filmu se tak zachoval duch románové předlohy. Film je velice dlouhý, ale každá scéna má své opodstatnění, které divákovi dojde třeba až s odstupem. Je však nutné uznat, že některé díváky, kteří nemají takový cit pro filmové umění, může film chvílemi nudit.

A proč je film kultovní? Dodnes přežívají hlášky o nabídce která nejde odmítnout a tento film se stal mezi mafiánskými filmy opravdovou legendou. Divákovi se zaryje pod kůži nejen atmosféra, ale i melodie, kterou si vždy s tímto filmem spojí.


Zdroj obrázků: thesundaytimes.co.uk, deviantart.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama