Květen 2016

Gotham - Transference

26. května 2016 v 22:46 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Gotham skončil svou druhou řadu monumentálním finále, které si dnes podrobně rozebereme.
Gordon, Wayne a Fox upadli do Strangeova zajetí. Zlotřilý psychiatr pod diktátem jakési Tajné rady začíná evakuovat Indian Hill, jelikož žádný testovací subjekt se nesmí dostat do rukou GCPD.


Členové tajné rady nosí masky, jež připomínají soví obličej.Ale někteří pacienti se jen tak nesmiřují se stavem věcí. Oživená Fish Mooney s unikátní schopností přesvědčovat jiné osoby pomocí doteku sleduje své vlastní zájmy. Edward Nygma alias Riddler zase mění strany častěji než Ivan Vyskočil milenky :D.


Fish se ve třetí sérii určitě vrátí.Na scéně se ve finále po krátké odmlce znovu objevují i Penguin, Butch a Barbara, kteří s ohromnou armádou gangsterů útočí na arkhamský ústav. A všechno končí několika absolutně nejnečekanějšími zvraty...


Závěrečný díl druhé série přinesl znovu dechberoucí podívanou, naservíroval nám spoustu soubojů s rozhodně rozvinul příběh směrem, který potěší všechny komiksové fandy.


Teď se budeme pár měsíců muset bez našeho milovaného ponurého městečka obejít. Až podzimní sychravé počasí nám jek vrátí. Naštěstí je ve vysílání AMC Preacher, který zatím (po pilotní epizodě) působí jako vynikající vyplnění gothamské pauzy.


zdroj obrázků: screenrant.com, tv.com, comicbook.com

Preacher - Pilot

26. května 2016 v 14:04 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Kultovní komiksové dobrodružství Gartha Ennise konečně přišlo na televizní obrazovky! Již v pondělí ráno (pro Američany v neděli večer) uvedla AMC pilotní díl westernové řežby - Preachera.
DC Comics televizní seriály umí na jedničku, na tomto kolbišti jasně drtí Marvel, proto asi nepřekvapí, že i Preacher je od samého začatku totální nářez.


Jesse Custer pracuje v malém texaském městečku jako kazatel. Má pár přátel, z nichž někteří ví o jeho pestré minulosti. A jednoho dne dostane od neznámé entity z vesmíru jakousi schopnost...


Jesse Custer je tak trochu jiný kazatel, než bychom očekávali.Preacher upoutá skvělým hereckým obsazením v čele s exmarvelákem Dominicem Cooperem, který se v této roli konečně našel. Velmi dobrým hercem je i představitel jedné ze stěžejních postav, Cassidyho, Joseph Gilgun.


Tvůrci rovněž na natáčení sehnali vynikající exteriéry. Texaský poloburanov, rozsáhlé stepi, občasná pole. To vše se nám DC servíruje v té správné syrové podobě.


Je tedy na světě další úspěšný komiksový seriál? Jednoznačně ano! Na serveru imdb.com je pilotní díl k 26.5. ohodnocen velmi vysokým hodnocením 8.8/10. Jen pro porovnání - stejně vysoké hodnocení mají např. kultovní filmy Forrest Gump či Inception.


V pondělí nás čeká další díl. Je tedy nad srdce jasné, že konec Gothamu a následné čekání na jeho další řadu můžeme vyplnit sledováním nových epizod Preachera!


zdroj obrázků: nerdist.com, screenrant.com

5 hereckých hvězd součastnosti okolo 40ti let

25. května 2016 v 16:23 | Marek Danko |  Zamyšlení
Rozhodl jsem se vybrat 5 herců okolo čtyřicítky, kteří jsou podle mě v součastnosti úspěšní a zároveň také příslibem do budoucna.

Tom Hardy


Osmatřicetiletý angličan byl letos nominován na oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film REVENANT a jeho vítězství se víceméně očekávalo. Sošku mu nakonec ale vyfoukl Mark Rylance za Most Špionů. REVENANT však nebyl jediným filmem, ve kterém Hardy loni hrál. Za zmínku ještě rozhodně stojí snímek Šílený Max, kde musel Hardy stejně jako v REVENANTOVI prokázat i svou fyzickou odolnost. V roce 2017 ho navíc čeká pokračování Šíleného Maxe, válečný film Christophera Nolana Dunkirk a svou hereckou všestranost bude moct prokázat v roli Eltona Johna ve filmu Rocketman.

Oscar Isaac


Guatemalan Oscar Isaac oslví čtyřicítku až za tři roky, jeho herecký projev však působí natolik zkušešeně a vyzrále, že to vypadá jako kdyby za sebou měl již celou kariéru. Isaac navíc ani nehrál v mnoha filmech, jako třeba někteří jeho vrstevníci, ale zdá se, že minulý rok byl pro něj přelomový. Zahrál si totiž charismatickou postavu pilota Odboje v nových Star Wars a vynikající výkon předvedl ve Sci-Fi dramatu Ex Machina. Režisér Brian Singer si ho navíc vybral do role hlavního záporáka do nových X-Menů.

Domhnall Gleeson


Isaacův zrzavý kolega ze Star Wars a z Ex Machiny je v mém výběru nejmladší, ale místo si v něm určitě zaslouží. Minulý rok byl pro něj totiž mimořádně úspěšný, kromě již dvou zmíněných filmů, si zahrál ještě v dramatu Brooklyn a s Hardym i v REVENANTOVI. To znamená, že všechny filmy, ve kterých minulý rok hrál, byly nominovány na oscara alespoň v jedné kategorii, což je úctyhodné. Gleeson si tak minulým rokem nasadil laťku opravdu vysoko. Nejvíce zaujal asi v roli generála Huxe, velitele armády stormtrooperů prvního řádu, v níž působil oproti nevyrovnanému Kylo Renovi jako rozhodný vůdce, který má respekt a charisma. Spolu s Isaacem nebude chybět ani v osmém pokračování Star Wars ságy, která bude do kin uvedena příští rok.

Michael Fassbender


Fassbender byl letos nominovám na oscara za hlavní roli ve filmu Steve Jobs, měl však smůlu, že ho Leo prostě musel dostat, protože kdyby ho opět nedostal, tak by asi už postřílel všechny přítomné v sále. Opět se nám výčet herců propojuje, protože Fassbender si zahrál ve filmu Frank s výše představeným Gleesonem a v posledních X-Menech s Isaacem. Popularitu si právě získal hlavně díky roli Magneta v marvelovské serii X-Men, která mu nesmírně sedla díky tomu, že řeší důležitá dilemata a tvůrci udělali správný krok, když vybrali skvělého Fassbendera. Zdá se, že svého vrcholu ještě nedosáhl a klidně se vsadím, že vysněného oscara jednou získá. Ještě v roce 2016 bude mít premiéru několik jeho filmů a třeba se mezi nimi objeví i ten, který s Fassbendera zařadí mezi herce pyšnícími se slavnou soškou.

Benedict Cumberbatch


Seriálový Sherlock oslaví čtyřicáté narozeniny za necelé dva měsíce, je tak z mého výběru nejstarší. Díky svému talentu je dnes jedním z nejpopulárnějších a nejobdivovanějších herců součastnosti, a to nejen díky roli Sherlocka ve stejnojmeném seriálu. Cumberbatch je také výborný divadelní herec. Loni si zahrál jednu z nejslavnějších divadelních postav, a to samotného Hamleta. Letos se představí v hlavní roli marvelovského filmu Doctor Strange.

Zdroje obrázků: dailymail.co.uk, geektyrant.com, pinterest.com, thesource.com, telegraph.co.uk

Süpermen Dönüyor

24. května 2016 v 21:46 | Ondřej Novotný |  Turecké filmy
Původně jsem předpokládal, že dnes napíši recenzi na pilotní díl Preachera, ale kvůli časovému vytížení (zkouškové období no), jsem úvodní epizodu ještě neviděl, a proto místo plánovaného seriálu posílám do světa popis dalšího legendárního tureckého filmu.


Turecká kinematografie je možná tou největší žumpou světového filmu (i když tedy Nigerijci útočí ze zálohy). Nedávno jsem psal o turecké vykrádačce ságy Star Wars, dnes přichází na řadu americký národní superhrdina Superman.
Děj je nesmyslný a v podstatě vykrádá původního Supermana z roku 1978. S tím rozdílem, že civilní jméno Süpermena není Clark Kent, ale Tayfun (aby vyhlíželo více turecky). Jinak klasika. Hrdina (Tayfun Demir) přilétl z cizí planety na Zemi, ujali se jej pozemští rodiče (Seref Çokseker a Reha Yurdakul) a on se naučil mít lidstvo rád.


Nepřítelem mimozemského superhrdiny není Lex Luthor, ale profesor Çetinel (Esref Kolçak). Ten stojí v čele oddílu gangsterů, který terorizuje celý Istanbul (nebo Ankaru, Sivas, Gaziantep, či co je to za město).


Tayfun v bitce s Çetinelovými gangsteryTeror zastaví až nástup héroa, který spasí Turecko v nouzi nejvyšší. Země je zachráněna a film končí happy endem.


To by bylo vše k další turecké filmové perle, pro fajnšmekry přidávám celý snímek s anglickými titulky. Bavte se!
zdroj obrázků: listal.com, shockingimages.com

zdroj videa: youtube.com

Nejlepší herci ze ságy X-Men

22. května 2016 v 21:12 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Krátce po premiéře a následné recenzi filmu X-Men: Apocalypse jsem se rozhodl sestavit desítku nejlepších herců, kteří hráli prim v celé x-menské franšíze.


Při určování pořadí jsem se zaměřil jak na mladé, tak staré verze různých postav.


10. Halle Berry

role: Ororo Munroe/Storm
debut: X-Men (2000)

Držitelka Oscara předvedla v roli mocné, bouře ovládající mutantky pozoruhodný výkon a za čtyři filmy vystřídala tři různé účesy. Každopádně její angažmá u Marvelu dopadlo o hodně lépe, než anabáze u DC Comics, kde neúspěšně zahrála Catwoman.
9. Nicholas Hoult

role: Hank McCoy/Beast
debut: X-Men: First Class (2011)

Mladý Beast je nesmírně inteligentní vědec, který se nejprve snaží zastavit svou mutaci, aby nakonec přijal identitu modrého zvířete, a úspěšně bojoval proti Apocalypsovi, Shawovi a dalším nepřátelům. Nick Hoult, který je jedním z nejlepších nastupujících britských herců, předvedl v této roli výkon, jenž zastínil i Kelseyho Grammera, původního Beasta z roku 2006.
8. Brian Cox

role: William Stryker
debut: X2: X-Men United (2003)

První a poslední nemutantský herec našeho žebříčku. Bard britské kinematografie Brian Cox ztvárnil postavu hlavního padoucha druhého dílu, xenofobního plukovníka Strykera, s patřičnou dávkou hnusu a ohavnosti, čímž si trochu připomněl svou slavnou roli Hannibala Lectera. Jeho nástupci v roli Strykera Danny Huston a Josh Helman mu nesahají ani po kotníky.
7. Famke Janssen

role: Jean Grey
debut: X-Men (2000)

Překrásná Holanďanka předvedla v roli mocné Jean Grey tři rozdílné výkony. V prvním díle byla nezkušenou bojovnicí se slabými schopnostmi, v druhém se stala velkou hrdinkou, jež neváhá obětovat život za záchranu přátel. A konečně v díle třetím je hlavní zápornou postavou. Všechno hraje naprosto perfektně a je nejlepší herečkou celé ságy. Doufejme, že ji v X-Men ještě někdy uvidíme.
6. Ryan Reynolds

role: Wade Wilson/Deadpool
debut: X-Men Origins: Wolverine (2009)

V angličtině je postava Deadpoola nazývána "merc with a mouth", čili česky "ukecaný žoldák". Reynolds, který si roli tohoto mutanta střihl v nedávném hitu, rozhodně přezdívce dostál. Roli Deadpoola zahrál už v roce 2009, ale tenkrát se vůbec nepovedla. Naštěstí letos přišlo povedené repete a pokud se Deadpool objeví i v dalších filmech, můžeme očekávat Reynoldsův skok nahoru v tomto žebříčku.
5. Patrick Stewart

role: Charles Xavier /Professor X
debut: X-Men (2000)

Sir Patrick Stewart zahrál roli mutantího mentora podobně jako kapitána Picarda. I zde působí jako rozvážný vůdce, moudrý ochránce a rozený diplomat se sklony k pacifismu. Nedávno prohlásil, že s rolí Xaviera zdaleka nekončí a krátce poté jej studio potvrdilo jako jednu z hlavních hvězd do filmu Wolverine 3.
4. James McAvoy

role: Charles Xavier/Professor X
debut: X-Men: First Class (2011)

Při polorebootu v roce 2011 nahradil Stewarta McAvoy, známý tenkrát z filmů Last King of Scotland (2006) či Attonement (2007). A byla to perfektní volba. Pod režijní taktovkou Matthewa Vaughna předvedl tento Skot fenomenální výkon s ve spojení s Michaelem Fassbenderem táhl i další dva filmy s mladou krví. Vypadá to, že s prací na X-Men ještě nekončí, takže se na něj můžeme brzy znovu těšit.
3. Michael Fassbender

role: Eric Lensherr/Magneto
debut: X-Men: First Class (2011)

Na Oscara nominovaný německý herec je největší hvězdou mezi mladými X-Meny. Fassbender totiž Magneta zobrazuje jako nevyrovnaného muže, který již třikrát měnil stranu. A taky drží titul největšího zabijáka nové trilogie...
2. Ian McKellen

role: Eric Lensherr/Magneto
debut: X-Men (2000)

Magneto stařík je v našem hodnocení o chlup lepší než junior. Je to hlavně kvůli tomu, že McKellen působí démoničtěji. A jeho napjatý vztah s Xavierem je rovněž skvělý a celé trilogii dává punc nejasného boje mezi dobrem a zlem, kde ani jedna strana není přesně definována.1. Hugh Jackman

role: Jimmy "Logan" Howlett
debut: X-Men (2000)

Pokud počítáme i camea, objevil se Jackman ve všech x-menských filmech. Role Wolverina je pro něj největším hereckým požehnáním, proslavila jej po celém světě. V každém filmu z celé série přestavil Logana jako namyšleného a sarkastického bojovníka, který ma občas velké záchvaty zuřivosti. Naposledy to ukázal v posledním snímku X-Men: Apocalypse, kde za pouhé tři minuty zabil několik desítek lidí.


To jsou tedy ti nejlepší herci a herečky z x-menských filmů. A jelikož budou další přibývat, brzy budu muset žebříček aktualizovat.


zdroj obrázků: aceshowbiz.com, escapistmagazine.com, comicbookmovie.com, deadline.com, variety.com, ew.com, aveleyman.com, superherohype.com,

X-Men: Apocalypse

21. května 2016 v 22:47 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Už ve čtvrtek jsem navštívil kino s zhlédl x-té pokračování komiksové ságy X-Men. Nyní se konečně dostávám k pozdní recenzi.
Jedná se sice už o devátý film o mutantích hrdinech, ale že by série klesla na dno, jak píše většina recenzentů, tak to se říct nedá. Pár chybek se najde, ale jinak jsou X-Men stále tou správnou komiksovou zábavou.Od roku 2011, kdy Matthew Vaugh natočil X-Men: First Class, sledujeme příbehy mladších verzí mutantů. O tři roky později přišel film X-Men: Days of Future Past, který byl crossoverem mladých a senilních Magnetů a Xavierů. Tento snímek také překopal celý dosavadní x-menský vesmír. Ovšem již na jeho konci jsme měli mižnost vidět, že Wolverine (Hugh Jackman) si opět projde procedurou v rámci projektu weapon X. A jelikož byla změněna minulost i budoucnost, dalo se čekat pokračování. Plus ještě na konci, po titulkách, byla vidět jakási postava, co staví pyramidu. A přesně na této postavě postavil Singer nový film. Apocalypse.


Teď k samotnému filmu... Někdy tři tisíce let před Kristem buduje Apocalypse (Oscar Isaac) v Egyptě mohutnou říši, staví pyramidy (a nemá Imhotepa, zajímavé :D) a nechává si říkat En Sabah Nur. Po velkém boji pak nakonec usne a všichni doufají, že se již nikdy neprobere. Jo, ješte ke všemu má tento modrý záporák goa'uldskou výzbroj a podobné strážce jako Apophis či Anubis ve Stargate.


Pak se děj přesune do roku 1983, Apocalypse samozřejmě vzbudí a nevidí rád svět pod vládou lidí, proto si "naverbuje" pár bojovníků a chce zničit svět. Proti němu stojí mladí studenti pod vedením Charlese Xaviera (James McAvoy) a Raven/Mystique (Jennifer Lawrence). A vše končí asi tou největší řežbou v x-menských dějinách.


Mutantům pomáhá i agentka Moira MacTaggert (Rose Byrne)Chybou rozhodně byla spousta postav. Psylocke (Olivia Munn), Angel (Ben Hardy), William Stryker (Josh Helman) a Wolverine mají tak málo prostoru, že by jejich absence vůbec neuškodila, byť u Logana se jedná vyloženě o cameo.


Byť je Wolverine ve filmu asi tři minuty, má na svém kontě patrně nejvíc zabitíDalším problémem je opakování reálií z dřívějších epizod. Už počrvrté jsme se totiž podívali do Auschwitzu, podruhé vypuklo zemětřesení vyvolané Magnetem (Michael Fassbender) a rovněž podruhé zabil Magneto spoustu nepřátel jen za pomoci přívěsku z kovu.


Naopak velkými plusy celého snímku jsou např. Apocalypse v podání skvělého Oscara Isaaca, dobří mlaďoši Jean Grey (Sophie Turner) a Quicksilver (Evan Peters) a další vtipné cameo Excelsiora Stana Leeho.


Mladá Jean má i svou stinnou stránku (budoucí Dark Phoenix)A úplně nejlepší scéna filmu je sice recyklovaná nejlepší scéna Days of Future Past, ale je znovu vtipná a nejde si ji neužít. Ano, vystupuje v ní Quicksilver.


Tak tedy, když vezmu v potaz klady a zápory vychází mi hodnocení na...


Hodnocení: 75%


Zdroj obrázků: screenran.com, jean-greyphoenixmblogspot.com, rollingstone.com, xmenmovies.wikia.com

Gotham - A Legion of Horrible

20. května 2016 v 17:32 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Konec druhé série se kvapem blíží a i její předposlední díl přinesl spoustu odkazů na komiksy, spoustu návratů starých známých i příchod nových superpadouchů do Gothamu.


Již od poloviny sezóny je tím, kdo tahá za nitky gothamské kriminality. Hugo Strange. Geniální vědec s přezdívkou "Filosof" pečlivě oživoval dávno mrtvé postavy, které si však nikdy nepamatovaly svůj před hozí život. To se zlomilo teď, navrátivší Fish Mooney si svzpomněla na to, kdo je, a navíc získala i nějaké ty nové schopnosti. Teď trochu připomíná Purplemana od konkurenčního Marvelu.


Po stopách Strangeových nekalých výzkumů se i v této epizodě vydávají prověření borci - Gordon, Fox, Wayne s podporou Harveyho Bullocka, nyní zastupujícího kapitána GCPD. A jelikož Gordon už pár dílů má nějakou tu stopu, došlo konečně k odhalení Indian Hill.


Poslední věc, kterou musíme zmínit k předposlední epizodě je pokračování Riddlerova vývoje. Pan Nygma se totiž po svém nepovedeném úniku z Arkhamu postavil zase jednou na opačnou stranu barikády. Zajímavé. Jeho postava by jednoznačně měla sehrát velkou roli i ve finále.


Zmíněné finále druhé série můžeme očekávat příští pondělí od 2:00 na FOXu. Myslím, že nás rozhodně čeká nezapomenutelná podívaná.


P.S. 22.5. vypustí DC do světa zbrusu nový seriál Preacher (Kazatel). Hlavní role se zhostí exmarvelák Dominic Cooper. Komiksy prostě dobyly jak film, tak televizi.

Zdroje obrázků: screenrant.com, fanpop.com, mtv.com

Nejlepší záporáci z univerza Star Wars

17. května 2016 v 20:03 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Vesmír Star Wars je nesmírně rozsáhlý, a díky nedávnému založení nového kánonu, je teď konečně i přehledný. Proto jsem se po pečlivém uvážení rozhodl vybrat ty nejlepší záporáky, kteří nás straší prostřednictvím filmů a seriálů ze SW.

10. Savage Opress

rasa: Zabrak
domovská planeta: Dathomir
herec: Clancy Brown
výskyt: Star Wars: The Clone Wars

Bratr Dartha Maula zaujal ve třetí, čtvrté a páté sezoně klonových válek. Svou bezohlednou krutostí pomohl k novému vzestupu zabrackých zabijáků. Zabil Adi Galliu a zle zatápěl i ostatním Jediům, mj. Anakinovi a Obi-Wanovi.9. Nejvyšší Inkvizitor

rasa: Pau'an
domovská planeta: Utapau
herec: Jason Isaacs
výskyt: Star Wars: Rebels

Bývalý strážce chrámu Jediů, který po konci klonových válek propadl temné straně a následně vedl skupinu inkvizitorů, byl hlavním padouchem první série povstalců. Stejně jako Opress oplýval krutostí a kdyby jej nezastavil Kanan Jarrus, byl by schopen zničit vznikající rebelii sám.
8. Generál Grievous

rasa: Kaleesh
domovská planeta: Kalee
herec: Matthew Wood
výskyt: Star Wars: The Clone Wars, III

Kyborgský generál separatistických armád, Grievous, byl těžkým protivníkem pro řád Jedi. Velké problémy s ním měli mistři Kit Fisto či Eeth Koth a porazit jej dokázal až schopný Obi-Wan Kenobi. Zajímavostí na Grievousovi je bezpochyby to, že i když byl vojevůdcem armády droidů, tak droidy nesnášel.7. Generál Hux

rasa: Člověk
domovská planeta: Arkanis
herec: Domhnall Gleeson
výskyt: Star Wars: The Force Awakens

Po pádu impéria uniklo několik jeho přívrženců do Neznámých oblastí a utvořilo tzv. První řád, militantní vojenskou juntu, jež počala znovu ohrožovat mír v celé galaxii. V čele armád Prvního řádu stojí fanatický generál Hux, který jakožto potomek imperiálního důstojníka uznává staré palpatinovské hodnoty a touží je a jen po tom, aby První řád ovládl galaxii. Je podepsán pod zničením soustavy Hosnian. Před tímto aktem pronesl památný projev, který dodal všem bojovníkům Prvního řádu odvahy.6. Hrabě Dooku

rasa: Člověk
domovská planeta: Serenno
herec: Christopher Lee
výskyt: II, Star Wars: The Clone Wars, III

Bývalý mistr Jedi, učeň Yody a učitel Qui-Gon Jinna, následně však odpadlík a Sithský pán. To budiž základní charakteristikou role, která přidala Christopheru Leemu, bývalému Draculovi a Sarumanovi na jeho už tak velké popularitě. Hrabě byl hlavním hybatelem klonových válek a plnil vůli mistra Sidiouse. Jeho schopnosti v II. technice boje se světelným mečem nadělaly spoustu problémů mnoha Jediům, mj. i Yodovi. Padl rukou mladého Anakina Skywalkera jen proto, aby přepustil místo novémi pánovi ze Sithu.5. Jabba Hutt

rasa: Hutt
domovská planeta: Nal Hutta
výskyt: I, Star Wars: The Clone Wars, IV, VI

Jabba byl dlouhá léta jedním z nejmocnějších obyvatel zapadlé pouštní planety Tatooine. Z této pozice ovládal pašeráctví, obchod s otroky či dovážení koření z Kesselu. Jednou se však s tímto proklatým Huttem zapletl vesmírný pistolník Han Solo a skončil na čas v karbonitu. Při jeho záchraně byl chudák Jabba zabit princeznou Leiou, v té době otrokyní. Smutná smrt pro krále galaktických gangsterů, že?
4. Kylo Ren

rasa: Člověk
domovská planeta: Neznámá
herec: Adam Driver
výskyt: Star Wars: The Force Awakens

Tento syn Hana a Leii, který představuje hlavní zápornou postavu nejnovější epizody, byl mnoha idioty kritizován. Všichni tito kritici totiž nepochopili podstatu postavy, která má představovat nekončící konflikt mezi světlou a temnou stranou. Na konci TFA vidíme, že jej nejspíše pohltila temnota, ale dá se očekávat, že jeho vývoj bude v VIII a IX malinko komplikovanější.3. Darth Maul

rasa: Zabrak
domovská planeta: Iridonia/Dathomir
herec: Ray Park
výskyt: I, Star Wars: The Clone Wars, Star Wars: Rebels

Téměř nesmrtelný sithský Zabrak přežil v univerzu SW už tolik soubojů, že by se i Chuck Norris divil. Jakl učeň Darth Sidiouse porazil mistra Qui-Gon Jinna, ale byl poražen padawanem Kenobim. Tomu se úspěšně pomstil během klonových válek, kdy zabil jeho přítelkyni Satine. Když se již zdálo, že je Maul nepřežil konec válek, zjevil se jako "Old master" na Malachoru, kde svaděl padawana Ezru Bridgera k temné straně. Na stejné planetě zmasakroval inkvizitory a oslepil Kanana Jarruse. Jeho úloha v celé sáze rozhodně nekončí a je jasné, že jej ještě někdy uvidíme.2. Darth Vader

rasa: Člověk
domovská planeta: Tatooine
herci: Jake Lloyd, Hayden Christensen, Dave Prowse, James Earl Joney
výskyt: I - VII, Star Wars: The Clone Wars, Star Wars: Rebels

Když nejmocnější Jedi, jaký kdy žil propadne temné straně, tak se z něj logicky stane mocný Sith. Vader za vlády Impéria plnil vůli císaře - rozprášil povstalce na Lothalu, neúnavně pronásledoval princeznu Leiu a další agenty Aliance či pomohl vyhladit řád Jedi. Jeho sípaý dech, černá uniforma a těžká kovová maska budily respekt v celé galaxii. Byť se nakonec vrátil ke světlu, je jeho odkaz stále velmi živý i v TFA. Zde jeho ohořelou masku vzývá samotný Kylo Ren, jeho vnuk.1. Darth Sidious/Palpatine

rasa: Člověk
domovská planeta: Naboo
herci: Ian McDiarmid, Clive Revill
výskyt: I, II, III, V, VI, Star Wars: The Clone Wars, Star Wars: Rebels

Na čelo žebříčku jsem umístil nejprohnanějšího a nejkomplexnějšího padoucha v historii filmu. Palpatine došel z pozice nabooského regionálního politika až na galaktický trůn. Na úvod zabil svého sithského mistra Darth Plagueise a poté z mandátu kancléře řídil chod Republiky, aby ve stejnou dobu jako Sith vyprovokoval válku. Po konci války vyvraždil Jedie a Republiku změnil na Impérium. Génius. Jasný vítěz.Do mého žebříčku se těsně nevešli

1. Wilhuff Tarkin
2. Boba Fett
3. Snoke
4. Asajj Ventress
5. PhasmaBylo velmi těžké vybrat z filmové divize Lucasfilmu desítku padouchů, ale ještě těší pro mne bude vybrat stejný počer héroů. Bude to těžké. No uvidíme... Jednou to udělám.

Zdroje obrázků: starwars.wikia.com, elcomercio.com, antagonists.wikia.com, herci.sledujfilmy.cz, en.wikipedia.org, comingsoon.net, starwars.com, reddit.com

Captain America: Civil War

13. května 2016 v 18:52 | Marek Danko |  Filmové recenze
Tak a máme tu další film s Avengers, tentokrát s názvem Kapitán Amerika: Občanská válka. Ačkoli je kapitán Steve Rogers hlavní postavou (na plátně přece jen stráví asi nejvíc času), tak film rozhodně nestojí jenom na něm a v žádnem případě se nedá říct, že film je jen o Kapitánovi. V tomto filmu je totiž Avengers spousta, až možná až příliš, ale na škodu to příliš není, protože mají buďto své opodstatnění nebo aspoň hláškují. Tvůrci se snažili do filmu dostat všechno, akci, humor, lásku, dojetí.... Nepůsobí to však nijak přeplácaně.

Která strana nakonec vyhraje?

Film není pouze o soubojích Avengerů s padouchy nebo Avengerů proti sobě, ale řeší se zde i politické otázky, a musím uznat, že to film spíše obohatilo, protože se tak nějak více přiblížil realitě a na souboje zbylo také dost času. Abych byl konkrétnější, tak se jedná o to, že při zásazích Avengerů umírá příliš mnoho civilistů. a tak se politici mnoha států světa rozhodli, že by bylo dobré na jejich činnost nějak dohlížet. Hlavní zápletka filmu je tedy o tom, že někteří s tím souhlasí a jiní jsou proti.

Jak už bylo ukázáno v traileru, ve filmu se objevil nový Spider-Man, který je ze všech minulých Spider-Manů rozhodně nejmladší, a díky tomu má i mladší tetu (opravdu luxusní milfka). Jeho mladá drzost doprovázena poznámkami a hláškami, film oživila. Už se nemůžu dočkat na další film, kde opět nebude chybět. Dalším novým hercem, na kterého se můžeme těšit i v dalších filmech je například Martin "hobit" Freeman.

Jak se bude dál vyvíjet postava Everetta K. Rosse v podání Martina Freemana?

Film nemá žádnou slabinu, ale abych mu mohl dát 100%, tak by mě musel ohromit přece jen trochu víc. Žádné velké překvapení totiž nepřinesl. Marvel ho natočil tak, aby byli všichni spokojeni a to se jim také povedlo. V žánru komiksových filmů totiž nasadil laťku zas o trochu víc, což je dobře, protože alespoň donutí chlapíky z DC Comics se víc snažit. Snímek navíc skončil tak, že bude pro diváka nesmírně zajímavé sledovat další vývoj celého Avengers příběhu.

Hodnocení: 90%

Zdroje obrázků: nextweek.cz, omnifeed.com

Gotham - Unleashed

12. května 2016 v 21:32 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Azrael. To jméno ve mne od minulého týdne vzbuzovalo obrovský respekt. Proto jsem se hrozně těšil na pokračování jeho eskapád, které epizoda Unleashed slibovala. A aktuální díl Azraela přinejmenším vyrovnal.
V epizodě Unleashed sledujeme nesmírně dobrodružný příběh souboje Harveyho Bullocka a Jamese Gordona s andělem smrti Azraelem. Na scénu se nám vrací i stará známá - Tabitha Galavan, sestra Thea, nynějšího Azraela. A překvapivě se postaví na stranu zákona. Vedle Tabithy si velký comeback prožil i Penguin, a hned byl jasně nejlepší potavou celé epizody, postaral se o nespočet hlášek.


Sourozenecký reunionKrom Azraelova případu se v tomto díle řešily i tři další důležité příběhové linky. Selina Kyle se snaží osvobodit svou kamarádku Bridget (Firefly) z Arkhamu a při této operaci narazí na Riddlera, jenž se naopak snaží z oné psychiatrické léčebny dostat.


Zrod Riddlera pojali tvůrci opravdu originálně.Poslední dějovou linku vyplnil Bruce Wayne, který se spolu s Alfredovou pomocí snaží už pěkných pár dílů dostat na kloub okolnostem, jež vedly ke smrti jeho rodičů. Díky Selinině a Gordonově pomoci získá budoucí temný rytíř další stopy. Bude tedy rozhodně velmi zajímavé sledovat, kam až jeho vyštřování dospěje.


Zajímavý souboj spolu svedli i Alfred a AzraelDo příští epizody potvrdil showrunner Bruno Heller návrat Firefly a Fish Mooney, které budou dalšími experimenty ze Strangeovy laboratoře. Blížící se finále tedy slibuje mohutnou podívanou, může se dokonce jednat i o nejlepší počin z dílny DC Comics.


Velký návratzdroj obrázků: pinterest.com, gothamsite.com, joblo.com, superherohype.com,

Nejlepší herci z gangsterek

10. května 2016 v 22:58 | Ondřej Novotný und Marek Danko |  Žebříčky
Nedávno jsme zde zveřejnili žebříček nejlepších gangsterských filmů. Nyní na tento článek navazujeme desítkou nejlepších herců, kteří se proslavili hlavně témto žánrem. Hmm, skončí první Pacino nebo De Niro?


Podmínkou pro naše pořadí byla účast alespoň ve dvou gangsterkách.


10. James Woods

filmy: Tenkrát v Americe (1984), Casino (1995)


Naši top 10 začínáme hercem, který zazářil ve dvou dnes již kultovních dílech a vždy to bylo po boku Roberta De Nira. V roli Maxe ve filmu Tenkrát v Americe předvedl, jak zbohatnout za prohibice a jako Lester Diamond v Casinu se představil jako nadřízený Sama Rothsteina.9. Joe Mantegna

filmy seriály: Simpsonovi (1988 - dosud), Kmotr III (1990), Simpsonovi ve filmu (2007)


Mantegna se v gangsterské branži proslavil nejvíce jako Tlustý Tony (na obrázku), hlavní springfieldský mafián, který řídí celé podsvětí v animovaném městečku. Z jeho dalších rolí jmenujme hlavně Joeyho Zasu z Kmotra III, který má ve filmu konflikty se samotným Michaelem Corleonem.8. Paul Sorvino

filmy: Mafiáni (1990), Soukromé očko (1996), Mafia doktor (2003)


Sorvina nejvíce proslavila role kmotra Paula Cicera ve Scorseseho veledíle Mafiáni, kde nejprve pomáhal hlavnímu hrdinovi Henrymu Hillovi (Liotta) s kariérou, aby jej pak plánoval zabít. Byť si Sorvino zahrál i v dalších gangsterkách, "mafiánského" úspěchu se již nikdy nedočkal.7. Marlon Brando

filmy: Kmotr (1972), Nováček (1990)


Vito Corleone, musím ještě dodávat něco navíc? Jo, musím, neboť Brando si zahrál kmotra i v komedii Nováček a představte si, že i když filmy dělí 18 let, tak vypadá úplně stejně. Zajímavé.6. James Caan

filmy: Kmotr (1972), Kmotr II (1974), Mafiánka (2008), Prostředníci (2009)


Představitel Sonnyho Corleoneho z legendárního Kmotra (kde měl skvělou smrt, viz obrázek) si po svém výstupu na výsluní zahrál i v několika dalších gangsterkách, ovšem neměl již větší úspěch.5. Ray Liotta

filmy: Mafiáni (1990), Země policajtů (1997)

Liottu proslavila hlavně role Henryho Hilla, chlapce, který si prošel mafií, aby se nakonec dostal do ochrany svědků, ale můžeme si jej pamatovat i ze skvělé Země policajtů, kde zářil po boku Sylvestera Stalloneho jako Gary Figgis.4. Joe Pesci

filmy: Tenkrát v Americe (1984), Mafiáni (1990), Casino (1995)


Bramborovou pozici si uzmul Joe Pesci, který nezapomenutelně zahrál hlavně Nickyho Santora ve filmu Casino. V této roli působí naprosto brutálně a dle mého mínění zastiňuje ve filmu i Roberta De Nira.3. Andy García

filmy: Kmotr III (1990), Co dělat v Denveru, když člověk nežije (1995), Gangster (1997), Dannyho parťáci (2001)


García, kubánský rodák, se v gangsterkách proslavil hlavně jako Vincent Mancini, syn Sonnyho Corleoneho, ve filmu Kmotr III. Za svou roli byl nominován na Oscara a otevřel si dveře do Hollywoodu. V gangsterském žánru jsme jej následně měli možnost vidět i v dalších počinech, z nichž připomeňme hlavně svůdníka Terryho Benedicta v Dannyho parťácích.2. Robert De Niro

filmy: Kmotr II (1974), Tenkrát v Americe (1984), Mafiáni (1990), Casino (1995) Nelítostný souboj (1996)


De Niro ve filmu Nelítostný souboj

O první místo se strhl očekávaný souboj. Nakonec jsme upřednostnili Pacina a na mladšího Roberta zbývá stříbrná pozice. De Niro vlétl do gangsterek jako neznámý italoamerický mladý herec hned v roce 1974, když si zahrál Vita Corleoneho ve dvojce Kmotra. Hned tato role mu vynesla Oscara. Ve filmu Tenkrát v Americe si zahrál Noodlese, v Mafiánech Jamese Conwaye. Vynikající a kritiky velmi ceněný výkon podla též ve filmu Nelítostný souboj, kde se potkal s Alem Pacinem.

V současné době však Robert točí jeden propadák za druhým, čímž si výrazně ničí kariéru.

Nedávná zpráva o chystaném filmu Irishman režiséra Martina Scorseseho, kde by měl opět spojit síly s Pacinem nám však dává naději, že by jeho gangsterský um ještě jednou mohl oslnit naše kinosály.1. Al Pacino

filmy: Kmotr (1972), Kmotr II (1974), Zjizvená tvář (1983), Kmotr III (1990), Nelítostný souboj (1996)


Al jako Tony Montana

Vítězem se stává... Al Pacino. Představitel Michaela Corleoneho, nejsložitější postavy série Kmotr, který dále zazářil hlavně jako Tony Montana v legendární Zjizvené tváři nakonec v souboji těsně porazil De Nira. Pro Pacina totiž hraje fakt, že vedle mafiánů umí skvěle zahrát i policistu, což potvrdil v Nelítostném souboji, kde je jho postava detektiva Vincenta Hanny jasným tahounem filmu.

U současného Ala však platí to samé, co u De Nira - ničí si kariéru debilními filmy (např. Jack a Jill), proto se modleme ke všem bohům, aby byly zprávy o snímku Irishman pravdivé.K nejlepším filmovým gangsterům to je vše, přišel čas věnovat se opět jiným tématům.


zdroj obrázků: theguardian.com, entertainment.ie, pinterest.com, toutlecine.challenges.fr, hollywoodreporter.com, filmofilia.com, musingsfromanotherstar.blogspot.cz, atrocitynights.com, comicvine.gamespot.com, themoviescene.co.uk

Hans Zimmer v Praze

8. května 2016 v 21:09 | Ondřej Novotný |  Hudební recenze
Včera jsem navštívil koncert legendárního skladatele filmové hudby Hanse Zimmera. Celý dnešní den sloužil ke vstřebávání zážitků a teď tedy mohu konečně napsat svůj pohled na ono monumentální představení.


Hanse Zimmera zná každý příčetný fanoušek filmu. Složil hudbu k desítkám filmu, z nichž naprostou většinu můžeme označit za filmy kultovní. Tóny jeho božské muziky na nás zní např. z Gladiátora, Temného rytíře či Počátku.


A právě tento frankfurtský rodák se nechal po dlouhé době ukecat a vyrazil na své první koncertní turné při němž navštívil již pár evropských metropolí, aby mohl konečně 7.5. dorazit i do stověžaté Prahy.


Pražské představení začalo kolem 20:15 a Zimmer nás všechny pozdravil klasickou německou češtinou: "Toprý fečer." Následně přešel do anglického módu (anglicky mluvil velmi obstojně, ale přece jen jsem jej chtěl slyšet šprechtit jeho mateřským jazykem) a počal vyprávět o svém životě. V prvním dějství např. zahrál skvělé skladby z Brownových filmů Andělé a démoni a Šifra mistra Leonarda. Největší potlesk však Hans s celým svým souborem, jenž tvořili mimořádně talentovaní hudebníci a hudebnice ze všech koutů naší planety spolu s českým fymfonickým orchestrem, sklidil za epické podání skladby He's a pirate ze snímku Piráti z Karibiku. Tím skončila prvá část představení a já netrpělivě očekával tu další...V dějství druhém rozjel Hans komiksovou hudbu a celým stadionem produněly temné tóny z filmu Temný rytíř a poté ješte skvělá skladba Electro z Amazing Spider-Mana 2. Při těchto dvou kultovních hudebních počinech musím velmi vysoko vyzdvihnout skvělé světelné efekty, které výrazně zlepšily celkový dojem.


Kolem jedenácté hodiny večerní Hans skončil a rozloučil se s publikem. Všichni v hale povstali ze svých sedadel a mohutným potleskem vzdávali hold králi večera. Po několika málo minutách se na pódiu objevily varhany, vrátil se celý orchestr a přišel čas na monumentální přídavek, který byl složen ze skladeb z filmů Interstellar a Počátek. Tím celý fantastický večer definitvně skončil a já, doufajíc, že Hans někdy opět navštíví naší zemičku odjel domů.


Na úplný závěr bych ještě rád označil několik lidí, kteří opustili představení při potlesku před přídavky za ty největší kulturní barbary, hovada, nepříčetné vypatlance či mimozemské nerdy. Toť vše.


Hodnocení: 100%


zdroj obrázku: o2arena.cz

Nejlepší gangsterské filmy

7. května 2016 v 17:53 | Ondřej Notovný |  Žebříčky
Oblíbený žánr světové kinematografie. Odrazový můstek v kariérách Al Pacina či Roberta De Nira. To jsou gangsterské filmy. Sledujeme v nich příběhy mafiánských donů, kteří řeší problémy nejen se svými akcemi, ale častokrát i se svojí rodinou. Bylo velmi složité vybrat zde těch deset nejlepších, neboť u některých skvělých filmů jsem si nebyl jist, zda se dají brát jako pravá gangsterka. I tak nakonec v top desítce skončily tyto snímky...10. Gauneři/Reservoir Dogs

rok: 1992
režie: Quentin Tarantino
hrají: Tim Roth, Harvey Keitel, Michael Madsen

První film dnes již klutovního režiséra Quentina Tarantina vypráví o nepovedeném přepadení klenotnictví. To podnikla parta gangsterů, kteří se ani navzájem neznají jmény. Po policejním zásahu se banda začne podezírat, aby na konci přišla Tarantinova klasika - přestřelka, při níž všude vidíme litry krve...


Je málo filmů, ve kterých Tim Roth nezemře.9. Skrytá identita/Departed

rok: 2006
režie: Martin Scorsese
hrají: Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg

Velmi dobře pojatý snímek o dvou dvojitých agentech, kteří mají co do činění s mafiánským donem v podání jednoho z nejlepších herců všech dob Jacka Nicholsona. Billy Costigan (DiCaprio) jako policejní špión infiltruje donovu zločineckou síť a snaží se předávat důležité informace, zatímco Colin Sullivan (Damon) to udělal přesně naopak, coby mafiánský agent se dostal do policejních složek. Najednou se však pro oba dva dvojité agenty zjeví nové nebezpečí - muž, jenž hraje na obě strany. Jejich skutečné identity nesmí být odhaleny a oni se musí zachránit. Jak? Nebudeme již spoilerovat.


DiCaprio i Nicholson předvedli ve filmu svůj herecký um.8. Casino

rok: 1995
režie: Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci

Hazardní hráč Sam Rothstein (De Niro) získá od mafiánského gangu místo vedoucího jednoho lasvegaského kasina. Dokáže z něj za krátkou dobu udělat prosperující podnik, v čemž mu zdatně pomáhá brutální magor Nicky Santoro (Pesci), který dbá o jeho ochranu. Pak však jednoho dne dorazí šarmantní podvodnice Ginger McKenna (Stone), do níž se Sam zamiluje...


De Niro v jedné ze svých životních rolí.7. Kmotr III/Godfather part III

rok: 1990
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Al Pacino, Andy García, Sofia Coppola

Stárnoucí kmotr Michael Corleone (Pacino), žijící na konci sedmdesátých let v New Yorku se stal velmi zbožným mužem, jenž chce opustit svou kriminální minulost a legalizovat své obchody. Snaží se dokonce převzít banku ve Vatikánu, což však několika jiným donům leží v žaludku. Kriminální minulost tedy Corleoneho nakonec dostihne. Byť třetí Kmotr nedosahuje kvalit svých dvou předchůdců, přináší nám skvělý výkon Andyho Garcíi, jehož Vincent Mancini budí respekt.


Corleone se svým nástupcem Mancinim6. Tenkrát v Americe/Once Upon a Time in America

rok: 1984
režie: Sergio Leone
hrají: Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci

Nesmírně složitý mafiánský film, jenž natočil jeden z největších evropských režisérů, Sergio Leone, pojednává o velkém přátelství Noodlese (De Niro) a Maxe (Woods). Snímek se odehrává v Brooklynu a prolínají se v něm tři časová pásma, v ncihž sledujeme vývoj obou dvou (anti)hrdinů. S délkou 227 minut je Tenkrát v Americe nejdelším počinem v tomto žebříčku a je nutno dodat, že i kdyby byl film o něco delší, nelze říct, že by mu to neprospělo. Je to úžasná mafiánská freska, jež s půvabem mapuje příběh opravdového přátelství dvou (anti)hrdinů, které přežilo po dlouhá desetiletí.


De Niro a Woods5. Nelítostný souboj/Heat

rok: 1995
režie: Michael Mann
hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

První setkání dvou legend gangsterského žánru v jednom filmu. Al a Robert se konečně postavili proti sobě. Oba dva zde podávají strhující výkony, hláškují, bojují a milují. Al jako policejní inspektor Vincent Hanna nenavně pronásleduje gangstera Neila McCauleyho (De Niro), přičemž používá i metod, které by asi každý policista nevyužil... Ve filmu se vyskytuje kultovní scéna loupeže banky a následné přestřelky v Los Angeles, která je považována za vůbec nejrealističtější zpracování opravdového přepadení.


První setkání Pacina s De Nirem ve stejném záběru4. Zjizvená tvář/Scarface

rok: 1983
režie: Brian De Palma
hrají: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer

Remake stejnojmenné klasiky z roku 1932, která byla inspirována Al Caponem, převedený do osmdesátých let a s pozměneným hlavním "hrdinou". Al Pacino si zde zahrál kubánského imigranta Tonyho Montanu, kterého s oblibou nazývám Michaelem Corleonem verze 2.0, neboť je ještě krutější a násilnější než zmíněný kmotr. Celý film se točí okolo výstavby drogového impéria a následného strachu o jeho existenci. Kupodivu nezískal Pacino za svůj výkon ani nominaci na Oscara, což je velmi zvláštní...


Al Pacino ve své nejmaniakálnější roli3. Mafiáni/Goodfellas

rok: 1990
režie: Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Paul Sorvino

Pro někoho asi největší klasika gangsterského žánru, kultovní dílo Martina Scorseseho, vypráví o Henry Hillovi (Liotta), který v padesátých letech nastoupí do služeb kmotra Paula Cicera (Sorvino) a o několik let později spolu s Jimmym Conwayem (De Niro) Tommym DeVitem (Pesci) úspěšně provede loupež na letišti. V sedmdesátých letech si Henry projde osobní krizí i vězením a o další dekádu později se dostane do programu FBI pro ochranu svědků. Mafiáni mapují podobně jako Tenkrát v Americe vývoj mafiánských zločinců, akorát jsou zasazeni až do druhé poloviny dvacátého století.


Prostě Robert2. Kmotr/Godfather

rok: 1972
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall

Pro někoho je možná tento film jasným vítězem, ale já jeho sequel hodnotím ještě výše. Kmotr je ale největší klasikou, ve které exceluje Marlon Brando jako Vito Corleone. Příběh vypráví o italsko-americké rodině, která kontroluje velkou část New Yorku. Vito má však i mocné nepřátele a také už přece jen stárne, tak nakonec pověří vedením rodiny mladého Michaela (Pacino), který se v průběhu filmu radikálně změní ze slušného vojenského veterána na bezohledného kmotra.

Vito v podání Marlona Branda1. Kmotr II/Godfather part II

rok: 1974
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton

Tento sequel překonal svého předchůdce a slaví první místo v našem žebříčku. Prolínání dvou časových linií, v nichž sledujeme vzestup mladého Vita (De Niro) a současně též budování velkého impéria, za kterým stojí Michael (Pacino). Rovněž zde dostávají dost prostoru i vedlejší postavy jako Tom Hagen (Duvall) či Kay Corleone (Keaton). Proto je Kmotr II nejlepším gangsterským filmem všech dob a troufnu si říct, že z tohoto pomyslného piedestalu jej jen tak něco nesrazí.


Robert De Niro dostal za roli Vita Corleoneho Oscara.Do žebříčku se mi těsně nevešly tyto skvělé filmy

1. Veřejní nepřátelé/Public Enemies (2009, Michael Mann, Johnny Depp, Christian Bale)
2. Gangster Squad - Lovci mafie/Gangster Squad (2013, Ruben Fleischer, Josh Brolin, Sean Penn)Uf. Žebříček nejlepších filmových gangsterek mám tedy za sebou. Můžu s klidným srdcem říct, že De Niro a Pacino jsou zárukou kvalitní gangsterky, neboť ten či onen vystupují v osmi z deseti snímků v žebříčku.


Martin Scorsese, který natočil tři snímky z tohoto žebříčku navíc plánuje film Irishman, kde by se oba dva Italoameričané měli znovu setkat.zdroj obrázků: telegraph.co.uk, sporcle.com, mubi.com, picpix.com, examiner.com, rogerebert.com, screenrant.com, zimbio.com, cbsnews.com, ptsnob.com


jiné zdroje: fdb.cz, csfd.cz, imdb.com

Michael Palin

6. května 2016 v 13:19 | Marek Danko |  Legendární herci
Dnes se zaměřím na osobnost, která včera oslavila 73. narozeniny. Tou osobností neni nikdo jiný, než herec, cestovatel a člen legendárního uskupení Monty Python, Michael Palin.

Narodil se v Sheffieldu, 5. května 1943. Jeho první zkušeností s divadlem byla role v Dickensově Vánoční koledě. Po střední škole se dostal na Oxford, kde studoval moderní historii a začal hrát v místním divadle Brightside and Carbrook Co-operative Society. V této době se seznámil s Terrym Jonesem a začali spolu psát první komediální scénáře.

Po dokončení univerzity začal uvádět televizní hudební show s názvem Show! Dálé také spolupracoval s Terrym Jonesem. Brzy se začali seznamovat s dalšími mladými komiky, jako byl John Cleese nebo Eric Idle. V té době udělala BBC jeden z nejlepších kroků své historie a tyto mladé komiky oslovila, aby si v televizi udělali vlastní show, a tak vznikl legendární pořad Monty Python's Flying Circus. Monty Python tedy vystupovali ve složení Michael Palin, Eric Idle, Terry Jones, John Cleese, Graham Chapman a Terry Gilliam. Pořad se skládal vždy z několika skečů a Pythoni si svým originálním humorem získali obrovskou popularitu.

Michael Palin (uprostřed) v legendární scénce o španělské inkvizici.

Pythoni stihli také natočit 3 celovečerní filmy, u nichž nejznámější je asi Život Briana, ve kterám si dělají legraci z křestanství, a tak byl dokonce v několika zemích zakázán. Pythonovské filmy režíroval nadaný američan Terry Gilliam, který pro Létající Cirkus vytvářel i známé kreslené scénky, které vyplňovaly prostor mezi jednotlivými skeči. Právě on Palina obsadil také do několika svých filmů, z nichž musím zmínit alespoň kultovní snímek Brazil z roku 1985, kde si Palin zahrál nezvykle vážnou roli a jeho výkon je fantastický.

Většina Palinových rolí jsou však pochopitelně komedie. Nejslavnější komedií, ve které účinkoval je pravděpodobně film Ryba jménem Wanda, kde si zahrál se svým kolegou z Monty Python, Johnem Cleesem. Za zmínku také stojí dva výborné filmy, ve kterých si zahrál po boku legendární britské herečky, Maggie Smith. Jsou to komedie Misionář a Soukromá slavnost. Byl také spoluautorem scénáře k filmu Američanka, kde si zahrál hlavní roli. Předlohou k tomuto filmu byl zápisník Palinova pradědečka.

Dnes je Michael Palin sympatický stařík.


Michael Palin však není jen herec, ale také známý cestovatel. Pro televizi natočil několik populárních dokumentů ze všech míst planety. Na závěr mi dovolte jeden jeho citát: ,,Nejsem dobrý kuchař, ani umělěc. Ale mám rád dobré jídlo a umění a to ze mě dělá ideálního cestovatele."

Webové stránky Michaela Palina: http://www.themichaelpalin.com/

Zdroje obrázků: theguardian.com, telegraph.co.uk

Gotham - Azrael

5. května 2016 v 23:31 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Gotham je město, ve kterém bych jednoznačně žít nechtěl. Zkažené doupě neřesti, zločinu, jež je plné vražd, udávání a psychopatů, je skvěle ukázáno ve stejnojmenném seriálu, jehož další díl nám opět přinesl spoustu nových zvratů a překvapivých odhalení. Pojďme na to.

Epizoda s názvem Azrael nám zcela nečekaně představuje dalšího padoucha, jehož jméno je shodné s názvem dílu. No, kdo by to byl čekal, že? Theo Galavan, hlavní padouch první poloviny druhé série, kterému Gordon prostřelil hlavu, se totiž vrátil ze záhrobí díky Hugo Strangeovi a s novou identitou archanděla smrti vyrazil do ulic lovit hříšníky, obzvláště pak Jima. Byť se jej snaží zastavit celý sbor GCPD, Azrael stále uniká...


Azrael nosí kostým, který mu dal vyrobit Hugo Strange.Další dějové linky byly kvůli Azraelovým eskapádám upozaděny, přesto jsme měli možnost vidět Nygmu, kterak se zžívá s Arkhamem. Dále se v epizodě ukázal po dlouhé době i Gilzean s Tabithou, kteří podle mě ve finále ještě budou mít co říct. A v neposlední řadě ukázal svou tvář i sám Penguin, od něhož můžeme očekávat velkou touhu znovu se pomstít Galavanovi (tedy Azraelovi).


Nygma jako vězeň. Na jak dlouho?Do blížícího se finále nám tedy tvůrci dodali dalšího superpadoucha. Co můžeme od závěru sezóny čekat. Vrátí se Fish Mooney, Firefly nebo Jerome? Otázek je mnoho, doufejme, že brzy nalezneme odpovědi.


Jerome, kterého většina fanoušků považuje za budoucího Jokera je v zápisech GCPD veden jako mrtvý. Zvládne jej Strange oživit?Gotham je v současné době tím nejlepším komiksovým počinem, který se dá sledovat na televizní obrazovce, a možná bych si i troufl označit jej za důstojného soupeře i pro filmovou tvorbu DC a Marvelu.


Ať nás do příštích epizod provází Azraelův dech...


zdroj obrázků: screenrant.com, cosmicbooknews.com, bustle.com

Trójská válka

4. května 2016 v 23:18 | Ondřej Novotný |  Kultovní filmy
Italská kinematografie, to není jen Paolo Villaggio, Bud Spencer a Terrence Hill. Italové v šedesátých letech točili monumentální filmy, které se odehrávaly v antickém světě. Dnes takovým filmům říkáme "meč a sandály". Jedním z nejklasičtějších sandálů je bezpochyby Trójská válka z roku 1961.


Oficiální plakát k filmuČtyřicet tři let před největším znásilněním Homérovy Illiady, které se drze nazývá Trója, a které natočil Wolfgang Petersen, vznikla v Itálii nejpřesnější filmová rekonstrukce války, jež se vedla o nejkrásnější ženu všech dob.


Film je opravdu točen s láskou k Homérovu dílu, dodržuje příběh, který slepý básník napsal a rovněž charakter všech postav je stejný jako v předloze. Ale v jedné věci se přeci jen liší - dává větší prostor Aineiovi, praotci Římanů (jedná o italský film a je nutno vylíčit svého prapředka v nejlepším světle).


Aineiás, hlavní hrdina filmuVedle Aineia jsou ve filmu hlavními postavami proslulí achajští hrdinové Agamemnón, Odysseus, Achilleus či Aiás a proti nim stojí illiónští obránci Paris (jenž je největším padouchem ve filmu a nemůže nikomu být sympatický), Priamos, Kassandra a Kreusa.


Odysseus a AgamemnónByť film vznikl již na počátku šedesátých let, má velmi dobře zvládnuté davové scény, většina bitev vypadá realisticky, a lokality, v nichž se snímek natáčel jsou rovněž zdařile vybrané.


Samotná Trója, postavená z polystyrénových kulis rovněž vypadá krásně, diváka zaujme hlavně kásně zpracovaný oltář bohyně Athény, u něhož Kassandra koná řadu modliteb.


K hereckému obsazení se dá říci jedna věc - kraluje mu svalovec Steve Reeves v roli Aineia a zdatně mu sekunduje Warner Bentivegna jako proradný Paris. Ostatní herci nedostávají tak velký prostor, což je na jednu stranu škoda, ovšem díky upozadění některých postav může Reeves ukázat, že není jen chodící kopa svalů.

Bentivegna a Reeves jako Paris a AineiásTrójská válka je jednoznačně skvělým filmem, který by měl vidět každý milovník antických eposů, doporučil bych ji však i fanouškům bojových filmů. Jedná se o polozapomenutý skvost italské sandálové tvorby, který je neprávem nedoceněn.


Pokud někdy dostanete chuť podívat se na hrdiny bojující o maloasijský pahorek Hisarlik na své televizi, notebooku či smartphonu, nepouštějte si hollywoodskou sračku v čele s blonďákem Pittem, ale italskou klasiku, která vás uchvátí, vtáhne do děje a jen tak nepustí. Howgh


zdroj obrázků: ivid.it, ex.ua, vkinozale.com


další zdroj: imdb.com

Nejlepší videoklipy od Rammstein

2. května 2016 v 22:06 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Hudba není jen Markovou doménou. I já jsem jejím fanatickým fanouškem. Ovšem nejsem anglofilní beatlesácký Joe Strummer jako on, alebrž pravý germánský antikrist, zvrhlík a blázen, což mne pasuje do role fanouška dnes již legendární skupiny Rammstein.


Lipská parta nahrála už šest studiových alb ke kterým přidala i pár singlů. Nu a v neposlední řadě vzniklo taky pár videoklipů. A já jsem se rozhodl vybrat deset nejlepších.


Nejlepší německá skupina všech dob10. Engel

album: Sehnsucht
rok: 1997
režie: Hannes Rossacher a Norbert Heitker

Deska Sehnsucht se věnuje mnoha tématům a v případě songu Engel se jedná o posmrtný život anděla. Videoklip, jenž se odehrává v prostředí jakéhosi fetishclubu však udává celé písni zcela jiný ráz. Brrr
9. Ich Will

album: Mutter
rok: 2001
režie: Jörn Heitmann

Ich Will, píseň jež pojednává o velké bankovní loupeži a jejíž klip obsahuje (jako ostatně každý rammsteinský) brutální scény, vyšla neš'tastně 10. září 2001. Vzhledem k dalším událostem byl poté klip dočasně stažen. Teď je již možné video znovu vidět a rozhodně stojí za to.

8. Ich Tu Dir Weh

album: Liebe Ist Für Alle Da
rok: 2009
režie: Jonas Åkerlund

Tento song pojednává o masochistickém sexu. Byl zakázán v celém Německu a text musel být pozměněn, aby jej Till a spol. mohli znovu hrát na svých koncertech. V samotném videoklipu si povšimněte Tillových svítících úst. Pokud vám připadají trošku velká a úsměv široký, tak vězte, že Lindemann se inspiroval Jokerem a koutky si trošičku prořízl :D.

7. Amerika

album: Reise, Reise
rok: 2004
režie: Jörn Heitmann

Amerika je jednoznačně nejproslulejší a nejprofláklejší skladba, kterou kdy Rammstein vypustili do světa. Pojednává o amerikanizaci celé naší Modré planety, přičemž si tropí žerty z typických us organizací, jako je např. NASA. Navíc jde o jednu ze skladeb, kde je vedle němčiny slyšet i angličtina.

6. Rosenrot

album: Rosenrot
rok: 2005
režie: Zoran Bihac

Každý muž se alespoň jednou v životě nechal ovlivnit krásnou dívkou a poté spáchal něco moc moc zlého. A přesně o této situaci pojednává Rosenrot. Členové skupiny zde vystupují jako návštěvníci rumunské vesničky a Till, jakožto kněz se dopustí dvojnásobné vraždy, k níž jej donutí mladá krasavice. Nejhorší na celém aktu je to, že zabití byli její rodiče... Till končí na hranici. Smutné.

5. Ohne Dich

album: Reise, Reise
rok: 2004
režie: Jörn Heitmann

Pravé chlapské přátelství se pozná, když se něco špatného stane. Pokud vám vaši druhové pomohou splnit sen a dotáhnou vás na vrchol Grossglockneru, můžete je označit za pravé přátele. Videoklip k písni Ohne Dich je baladický a jako jeden z mála nepojednává o kontroverzních tématech.

4. Pussy

album: Liebe Ist Für Alle Da
rok: 2009
režie: Jonas Åkerlund

A tady jsme asi u nejkontroverznějšího videoklipu, který kdy kapela přivedla na svět. Téma sexuální turistiky a regulérní porno obsažené ve videu, donutilo cenzory zakázat klip v Německu, na což Lindemann spolu s režisérem Åkerlundem reagovali předělávkou celého dílka do bezpornového formátu. Necenzurovanou verzi dnes jde sehnat jen přes různé erotické vyhledávače...

3. Du Hast

album: Sehnsucht
rok: 1997
režie: Philipp Stölzl

Soundtrack k filmu Matrix. Nejlepší song z desky Sehnsucht. Uhořelý člověk. Benzin. Tohle všechno je náš bronzový medailista - Du Hast.

2. Haifisch

album: Liebe Ist Für Alle Da
rok: 2009
režie: Jörn Heitmann

Samotná píseň oslavuje 25 let od vzniku kapely, která mimochodem nikdy nezměnila osazenstvo. Ve videu sledujeme střípky z minulých videoklipů, které doplňují pohřeb Tilla Lindemanna a konkurz na nového zpěváka. Klip má překvapivé rozuzlení :D.

1. Mein Land

album: Made in Germany 1995-2011
rok: 2011
režie: Jonas Åkerlund

Nejzdařilejší rammsteinský videoklip je jednoznačně Mein Land. Už samotná píseň je nesmírně chytlavá a když člověk poté vidí komediálně laděný videoklip, který paroduje americkou pohodu šedesátých let, Pobřežní hlídku a jiné reálie, ocitá se na vrcholu hudebního blaha. A konec klipu, jenž má připomínat Brandona Leeho a jeho kultovní Vránu, ten je prostě a jednoduše fantastický.

Nad výběrem jsem dlouho váhal a proto sem dávám i pětici, jež se těsně nedostala.

1. Keine Lust (Rosenrot, 2005, Jörn Heitmann)
2. Mann Gegen Mann (Rosenrot, 2005, Jonas Åkerlund)
3. Sonne (Mutter, 2001, Jörn Heitmann)
4. Seemann (Herzeleid, 1996, Laszlo Kadar)
5. Links 2 3 4 (Mutter, 2001, Zoran Bihać)


V nedávném interview Lindemann prohlásil, že skupina nahrává nové studiové album. Doufejme, že na něm budou další skvělé videoklipy...


Pro dnešek vše, poslouchejte německý progresivní melodický metal, žijte blaze a někdy příště na viděnou.zdroj obrázku: kerrang. com

zdroj videí: youtube.com (kanál rammsteinofficial)

jiné zdroje: rammstein.de, zoranbihac.com

The Beach Boys - Pet Sounds

1. května 2016 v 16:37 | Marek Danko |  Kultovní alba
Před nějakým časem jsem v této rubrice psal o albu Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band od skupiny The Beatles a říkal jsem, že je považováno za nejlepší desku hudební historie. Dnes ale budu psát o veledíle, které se v anketách někdy umísťuje před ,,Brouky". Řeč je samozřejmě o albu Pet Sounds od kalifonské kapely The Beach Boys.

Beach Boys už při nahrávání Pet Sounds nejspíš dospěli, a místo surfů a cadillaců, se začali fotit s kozami.

The Beach Boys vznikli v roce 1961 v kalifornském Hawthorne. Právě prosluněná Kalifornie a její pláže daly kapele její sound. Zvuk skupiny je opravdu nezaměnitelný, překrívající se vokály, jednoduché a přesto geniální melodie a pohodová atmosféra, která vás na při poslechu každé písně přenese až na západní pobřeží USA, mezi surfaře a holky v bikinách. Právě tyto věci si každý při vyslovení jména The Beach Boys zajisté vybaví.

Génius Brian Wilson a koza.


Album bylo vydáno v květnu roku 1966 jako již jedenáctá studiová deska kapely a dodnes je považováno za jedno z nejvlivnějších hudebních děl historie. To má na svědomí hlavně geniální skladatel Brian Wilson, který se sice trápil soupeřením s Paulem McCartneym, ale Brian například i právě na tomto LP dokázal, že se Paulovi dokáže minimálně vyrovnat.


Zdroje obrázků: allmusic.com, wikipedia.org