Michael Palin

6. května 2016 v 13:19 | Marek Danko |  Legendární herci
Dnes se zaměřím na osobnost, která včera oslavila 73. narozeniny. Tou osobností neni nikdo jiný, než herec, cestovatel a člen legendárního uskupení Monty Python, Michael Palin.

Narodil se v Sheffieldu, 5. května 1943. Jeho první zkušeností s divadlem byla role v Dickensově Vánoční koledě. Po střední škole se dostal na Oxford, kde studoval moderní historii a začal hrát v místním divadle Brightside and Carbrook Co-operative Society. V této době se seznámil s Terrym Jonesem a začali spolu psát první komediální scénáře.

Po dokončení univerzity začal uvádět televizní hudební show s názvem Show! Dálé také spolupracoval s Terrym Jonesem. Brzy se začali seznamovat s dalšími mladými komiky, jako byl John Cleese nebo Eric Idle. V té době udělala BBC jeden z nejlepších kroků své historie a tyto mladé komiky oslovila, aby si v televizi udělali vlastní show, a tak vznikl legendární pořad Monty Python's Flying Circus. Monty Python tedy vystupovali ve složení Michael Palin, Eric Idle, Terry Jones, John Cleese, Graham Chapman a Terry Gilliam. Pořad se skládal vždy z několika skečů a Pythoni si svým originálním humorem získali obrovskou popularitu.

Michael Palin (uprostřed) v legendární scénce o španělské inkvizici.

Pythoni stihli také natočit 3 celovečerní filmy, u nichž nejznámější je asi Život Briana, ve kterám si dělají legraci z křestanství, a tak byl dokonce v několika zemích zakázán. Pythonovské filmy režíroval nadaný američan Terry Gilliam, který pro Létající Cirkus vytvářel i známé kreslené scénky, které vyplňovaly prostor mezi jednotlivými skeči. Právě on Palina obsadil také do několika svých filmů, z nichž musím zmínit alespoň kultovní snímek Brazil z roku 1985, kde si Palin zahrál nezvykle vážnou roli a jeho výkon je fantastický.

Většina Palinových rolí jsou však pochopitelně komedie. Nejslavnější komedií, ve které účinkoval je pravděpodobně film Ryba jménem Wanda, kde si zahrál se svým kolegou z Monty Python, Johnem Cleesem. Za zmínku také stojí dva výborné filmy, ve kterých si zahrál po boku legendární britské herečky, Maggie Smith. Jsou to komedie Misionář a Soukromá slavnost. Byl také spoluautorem scénáře k filmu Američanka, kde si zahrál hlavní roli. Předlohou k tomuto filmu byl zápisník Palinova pradědečka.

Dnes je Michael Palin sympatický stařík.


Michael Palin však není jen herec, ale také známý cestovatel. Pro televizi natočil několik populárních dokumentů ze všech míst planety. Na závěr mi dovolte jeden jeho citát: ,,Nejsem dobrý kuchař, ani umělěc. Ale mám rád dobré jídlo a umění a to ze mě dělá ideálního cestovatele."

Webové stránky Michaela Palina: http://www.themichaelpalin.com/

Zdroje obrázků: theguardian.com, telegraph.co.uk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama