Nejlepší gangsterské filmy

7. května 2016 v 17:53 | Ondřej Notovný |  Žebříčky
Oblíbený žánr světové kinematografie. Odrazový můstek v kariérách Al Pacina či Roberta De Nira. To jsou gangsterské filmy. Sledujeme v nich příběhy mafiánských donů, kteří řeší problémy nejen se svými akcemi, ale častokrát i se svojí rodinou. Bylo velmi složité vybrat zde těch deset nejlepších, neboť u některých skvělých filmů jsem si nebyl jist, zda se dají brát jako pravá gangsterka. I tak nakonec v top desítce skončily tyto snímky...10. Gauneři/Reservoir Dogs

rok: 1992
režie: Quentin Tarantino
hrají: Tim Roth, Harvey Keitel, Michael Madsen

První film dnes již klutovního režiséra Quentina Tarantina vypráví o nepovedeném přepadení klenotnictví. To podnikla parta gangsterů, kteří se ani navzájem neznají jmény. Po policejním zásahu se banda začne podezírat, aby na konci přišla Tarantinova klasika - přestřelka, při níž všude vidíme litry krve...


Je málo filmů, ve kterých Tim Roth nezemře.9. Skrytá identita/Departed

rok: 2006
režie: Martin Scorsese
hrají: Jack Nicholson, Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Mark Wahlberg

Velmi dobře pojatý snímek o dvou dvojitých agentech, kteří mají co do činění s mafiánským donem v podání jednoho z nejlepších herců všech dob Jacka Nicholsona. Billy Costigan (DiCaprio) jako policejní špión infiltruje donovu zločineckou síť a snaží se předávat důležité informace, zatímco Colin Sullivan (Damon) to udělal přesně naopak, coby mafiánský agent se dostal do policejních složek. Najednou se však pro oba dva dvojité agenty zjeví nové nebezpečí - muž, jenž hraje na obě strany. Jejich skutečné identity nesmí být odhaleny a oni se musí zachránit. Jak? Nebudeme již spoilerovat.


DiCaprio i Nicholson předvedli ve filmu svůj herecký um.8. Casino

rok: 1995
režie: Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Sharon Stone, Joe Pesci

Hazardní hráč Sam Rothstein (De Niro) získá od mafiánského gangu místo vedoucího jednoho lasvegaského kasina. Dokáže z něj za krátkou dobu udělat prosperující podnik, v čemž mu zdatně pomáhá brutální magor Nicky Santoro (Pesci), který dbá o jeho ochranu. Pak však jednoho dne dorazí šarmantní podvodnice Ginger McKenna (Stone), do níž se Sam zamiluje...


De Niro v jedné ze svých životních rolí.7. Kmotr III/Godfather part III

rok: 1990
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Al Pacino, Andy García, Sofia Coppola

Stárnoucí kmotr Michael Corleone (Pacino), žijící na konci sedmdesátých let v New Yorku se stal velmi zbožným mužem, jenž chce opustit svou kriminální minulost a legalizovat své obchody. Snaží se dokonce převzít banku ve Vatikánu, což však několika jiným donům leží v žaludku. Kriminální minulost tedy Corleoneho nakonec dostihne. Byť třetí Kmotr nedosahuje kvalit svých dvou předchůdců, přináší nám skvělý výkon Andyho Garcíi, jehož Vincent Mancini budí respekt.


Corleone se svým nástupcem Mancinim6. Tenkrát v Americe/Once Upon a Time in America

rok: 1984
režie: Sergio Leone
hrají: Robert De Niro, James Woods, Joe Pesci

Nesmírně složitý mafiánský film, jenž natočil jeden z největších evropských režisérů, Sergio Leone, pojednává o velkém přátelství Noodlese (De Niro) a Maxe (Woods). Snímek se odehrává v Brooklynu a prolínají se v něm tři časová pásma, v ncihž sledujeme vývoj obou dvou (anti)hrdinů. S délkou 227 minut je Tenkrát v Americe nejdelším počinem v tomto žebříčku a je nutno dodat, že i kdyby byl film o něco delší, nelze říct, že by mu to neprospělo. Je to úžasná mafiánská freska, jež s půvabem mapuje příběh opravdového přátelství dvou (anti)hrdinů, které přežilo po dlouhá desetiletí.


De Niro a Woods5. Nelítostný souboj/Heat

rok: 1995
režie: Michael Mann
hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Val Kilmer

První setkání dvou legend gangsterského žánru v jednom filmu. Al a Robert se konečně postavili proti sobě. Oba dva zde podávají strhující výkony, hláškují, bojují a milují. Al jako policejní inspektor Vincent Hanna nenavně pronásleduje gangstera Neila McCauleyho (De Niro), přičemž používá i metod, které by asi každý policista nevyužil... Ve filmu se vyskytuje kultovní scéna loupeže banky a následné přestřelky v Los Angeles, která je považována za vůbec nejrealističtější zpracování opravdového přepadení.


První setkání Pacina s De Nirem ve stejném záběru4. Zjizvená tvář/Scarface

rok: 1983
režie: Brian De Palma
hrají: Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer

Remake stejnojmenné klasiky z roku 1932, která byla inspirována Al Caponem, převedený do osmdesátých let a s pozměneným hlavním "hrdinou". Al Pacino si zde zahrál kubánského imigranta Tonyho Montanu, kterého s oblibou nazývám Michaelem Corleonem verze 2.0, neboť je ještě krutější a násilnější než zmíněný kmotr. Celý film se točí okolo výstavby drogového impéria a následného strachu o jeho existenci. Kupodivu nezískal Pacino za svůj výkon ani nominaci na Oscara, což je velmi zvláštní...


Al Pacino ve své nejmaniakálnější roli3. Mafiáni/Goodfellas

rok: 1990
režie: Martin Scorsese
hrají: Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Paul Sorvino

Pro někoho asi největší klasika gangsterského žánru, kultovní dílo Martina Scorseseho, vypráví o Henry Hillovi (Liotta), který v padesátých letech nastoupí do služeb kmotra Paula Cicera (Sorvino) a o několik let později spolu s Jimmym Conwayem (De Niro) Tommym DeVitem (Pesci) úspěšně provede loupež na letišti. V sedmdesátých letech si Henry projde osobní krizí i vězením a o další dekádu později se dostane do programu FBI pro ochranu svědků. Mafiáni mapují podobně jako Tenkrát v Americe vývoj mafiánských zločinců, akorát jsou zasazeni až do druhé poloviny dvacátého století.


Prostě Robert2. Kmotr/Godfather

rok: 1972
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall

Pro někoho je možná tento film jasným vítězem, ale já jeho sequel hodnotím ještě výše. Kmotr je ale největší klasikou, ve které exceluje Marlon Brando jako Vito Corleone. Příběh vypráví o italsko-americké rodině, která kontroluje velkou část New Yorku. Vito má však i mocné nepřátele a také už přece jen stárne, tak nakonec pověří vedením rodiny mladého Michaela (Pacino), který se v průběhu filmu radikálně změní ze slušného vojenského veterána na bezohledného kmotra.

Vito v podání Marlona Branda1. Kmotr II/Godfather part II

rok: 1974
režie: Francis Ford Coppola
hrají: Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Diane Keaton

Tento sequel překonal svého předchůdce a slaví první místo v našem žebříčku. Prolínání dvou časových linií, v nichž sledujeme vzestup mladého Vita (De Niro) a současně též budování velkého impéria, za kterým stojí Michael (Pacino). Rovněž zde dostávají dost prostoru i vedlejší postavy jako Tom Hagen (Duvall) či Kay Corleone (Keaton). Proto je Kmotr II nejlepším gangsterským filmem všech dob a troufnu si říct, že z tohoto pomyslného piedestalu jej jen tak něco nesrazí.


Robert De Niro dostal za roli Vita Corleoneho Oscara.Do žebříčku se mi těsně nevešly tyto skvělé filmy

1. Veřejní nepřátelé/Public Enemies (2009, Michael Mann, Johnny Depp, Christian Bale)
2. Gangster Squad - Lovci mafie/Gangster Squad (2013, Ruben Fleischer, Josh Brolin, Sean Penn)Uf. Žebříček nejlepších filmových gangsterek mám tedy za sebou. Můžu s klidným srdcem říct, že De Niro a Pacino jsou zárukou kvalitní gangsterky, neboť ten či onen vystupují v osmi z deseti snímků v žebříčku.


Martin Scorsese, který natočil tři snímky z tohoto žebříčku navíc plánuje film Irishman, kde by se oba dva Italoameričané měli znovu setkat.zdroj obrázků: telegraph.co.uk, sporcle.com, mubi.com, picpix.com, examiner.com, rogerebert.com, screenrant.com, zimbio.com, cbsnews.com, ptsnob.com


jiné zdroje: fdb.cz, csfd.cz, imdb.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama