Trójská válka

4. května 2016 v 23:18 | Ondřej Novotný |  Kultovní filmy
Italská kinematografie, to není jen Paolo Villaggio, Bud Spencer a Terrence Hill. Italové v šedesátých letech točili monumentální filmy, které se odehrávaly v antickém světě. Dnes takovým filmům říkáme "meč a sandály". Jedním z nejklasičtějších sandálů je bezpochyby Trójská válka z roku 1961.


Oficiální plakát k filmuČtyřicet tři let před největším znásilněním Homérovy Illiady, které se drze nazývá Trója, a které natočil Wolfgang Petersen, vznikla v Itálii nejpřesnější filmová rekonstrukce války, jež se vedla o nejkrásnější ženu všech dob.


Film je opravdu točen s láskou k Homérovu dílu, dodržuje příběh, který slepý básník napsal a rovněž charakter všech postav je stejný jako v předloze. Ale v jedné věci se přeci jen liší - dává větší prostor Aineiovi, praotci Římanů (jedná o italský film a je nutno vylíčit svého prapředka v nejlepším světle).


Aineiás, hlavní hrdina filmuVedle Aineia jsou ve filmu hlavními postavami proslulí achajští hrdinové Agamemnón, Odysseus, Achilleus či Aiás a proti nim stojí illiónští obránci Paris (jenž je největším padouchem ve filmu a nemůže nikomu být sympatický), Priamos, Kassandra a Kreusa.


Odysseus a AgamemnónByť film vznikl již na počátku šedesátých let, má velmi dobře zvládnuté davové scény, většina bitev vypadá realisticky, a lokality, v nichž se snímek natáčel jsou rovněž zdařile vybrané.


Samotná Trója, postavená z polystyrénových kulis rovněž vypadá krásně, diváka zaujme hlavně kásně zpracovaný oltář bohyně Athény, u něhož Kassandra koná řadu modliteb.


K hereckému obsazení se dá říci jedna věc - kraluje mu svalovec Steve Reeves v roli Aineia a zdatně mu sekunduje Warner Bentivegna jako proradný Paris. Ostatní herci nedostávají tak velký prostor, což je na jednu stranu škoda, ovšem díky upozadění některých postav může Reeves ukázat, že není jen chodící kopa svalů.

Bentivegna a Reeves jako Paris a AineiásTrójská válka je jednoznačně skvělým filmem, který by měl vidět každý milovník antických eposů, doporučil bych ji však i fanouškům bojových filmů. Jedná se o polozapomenutý skvost italské sandálové tvorby, který je neprávem nedoceněn.


Pokud někdy dostanete chuť podívat se na hrdiny bojující o maloasijský pahorek Hisarlik na své televizi, notebooku či smartphonu, nepouštějte si hollywoodskou sračku v čele s blonďákem Pittem, ale italskou klasiku, která vás uchvátí, vtáhne do děje a jen tak nepustí. Howgh


zdroj obrázků: ivid.it, ex.ua, vkinozale.com


další zdroj: imdb.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama