Červen 2016

Preacher - South Will Rise Again

29. června 2016 v 23:26 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Zase po týdnu nám AMC vyslala do světa další díl Preachera. A je to opět nesmírně špatný počin, který uráží komiksové znalce a divákům, kteří předlohu nečetli dělá z příběhu ještě větší guláš.


Jesse se po minulé epizodě naučil používat svůj "Boží hlas" už naplno a s ledovým klidem ovlivňuje životy lidí v Annvilu. Jeho popularita roste, což se nelíbí Donniemu, který má s Custerem negativní zkušenosti. Když si ale stěžuje své manželce Betsy, vidí, že ani ona mu jeho obavy nevěří.


Dále v epizodě sledujeme Odina Quincannona, kterak začíná konat dobro a slouží Bohu, tak jak mu ve čtvrtém díle Jesse nařídil. Divák se při pozorování extrémně stupidních scén, ve kterých Odin vystupuje neubrání dojmu, že je Rogen a spol. vytvářeli nejspíše notně podnapilí, možná dokonce zfetovaní, neboť jsou opravdu strašné.


To jediné, co celou epizodu zachraňuje je nakonec úvodní desetiminutovka, kde se rozvíjí příběh Svatého zabijáka. Po hříchu se jedná o jedinou příběhovou linku, která se začala jakž takž hýbat kupředu. No, a jelikož jsme v půlce série, tak to není zrovna lichotivé pro tvůrce tohoto seriálu.


Sečteno podtrženo, seriál Preacher začal velmi dobře a první dva díly se dají považovat za zdařilé. Pak však začal obrovský úpadek a odklon od předlohy. Šance na záchranu první série sice ještě žije, ale její plamínek naděje počíná rychle zhasínat.


zdroj obrázku: heyuguys.com

Brazil

26. června 2016 v 23:29 | Marek Danko |  Kultovní filmy
V roce 1985 natočil Terry Gilliam film, který je dnes možná trochu opomínán a zapomenut. To je však velká škoda, jelikož vytvořil dílo, které by rozhodně nemělo žádnému filmovému fanouškovi ujít.


Pokud znáte nějaký další Gilliamův film, tak víte, že vás vždy čeká něco neobvyklého až šíleného. Dokáže totiž vytvářet skvělé filmové světy. Zvládne si hrát s historií (Life of Brian) i s budoucností (12 Monkeys). Brazil, spíše než jako pohled do budoucnosti, považuji za obraz paraleního světa s tím naším, obraz toho, kam by jsme mohli dospět s přemírou byrokracie. Kritika kapitalismu a přemíra konzumního života je pro toto dílo typická.

Hlavní hrdina, Sam Lowry (Jonathan Pryce), se sice v byrokratickém aparátu vyzná, ale jakmile se zamiluje do rebelky Jill, začíná postupně upadat do osidel byrokracie. Zajímavostí je, že film nemá žádný happyend, což se nelíbilo studiu Universal, a tak byl film o několik minut zkrácen. Fanoušci však proti tomuto kroku protestovali a nelíbilo se to ani režisérovi. To všechno zapříčinilo, že byl film distribuován, až po urovnání sporů, což bylo rok po natáčení.


Jonathan Pryce předvádí jeden ze svých životních výkonů. Role mu opravdu sedla a diváka si hned svou roztomilou nesmělostí získá. Dále musím rozhodně také vyzdvihnout Michaela Palina, který hraje nezvykle vážnou roli. Vedlejší roli si ve filmu zahráli například i Robert De Niro, Bob Hoskins nebo Ian Holm. Velice povedený je soundtrack, který se člověku vryje pod kůži.

Snímek Brazil asi není pro každého, protože ne všem Gilliamův styl sedí. Vnímavý fanoušek však ocení geniálnost tohoto režiséra, kterou dokázal právě i na Brazilu, který patří v jeho nepříliš početné filmografii k tomu nejlepšímu.

Zdroje obrázků: jimmybrunner.tumblr.com, filmsufi.com

Independence Day: Resurgence

24. června 2016 v 23:34 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Roland Emmerich se po třech letech opět vrátil do kin. A návrat to byl vskutku velkolepý a megalomanský, prostě přesně v jeho stylu. Když jsem poprvé viděl jedničku tohoto skvělého katastrofického sci-fi, nechápal jsem, jak mohl něco tak extrémně amerického natočit stuttgartský rodák :D. No, a u sequelu si myslím to samé. Ale i tak je super vidět jednoho z nejbombastičtějších režisérů zpátky v první lize. Roland totiž po letech strádání, kdy nás mučil hrůzami typu 2012 či White House Down, konečně natočil film, který ctí jeho původní devadesátkovou tvorbu.

Jo, jasně. Film nemá téměř žádný smysluplný děj, chybí v něm hlavní postava z minulého dílu, ale stejně, když jsem poprvé uviděl prezidenta exprezidenta Whitmora (Bill Pullman), ukápla mi pověstná nostalgická slza. Spolu s ním se samozřejmě vrátili další borci z prvního dílu, například David Levinson (Jeff Goldblum) či Dr. Okun (Brent Spiner). Doplněni mladou krví, která sice představuje slabší část ansámblu tohoto filmu, vyráží hrdinové znovu do akce proti emzácké invazi. A invazní armáda je mnohonásobně větší, než byla minule.


Bill Pullman opět nezklamal
Film nemá pro mě, fajnšmekra žánru sci-fi téměř žádnou slabinu, trochu mě rozčiloval jen Liam Hemsworth, kterého moc nemusím, a který se snad v poslední době vyskytuje v každém druhém snímku. A koneckonců ani postava Dylan Hillera (Jesse T. Usher) není úplně nejlepší, kam se hrabe na svého filmového otce. To však budiž jediné vážnější výtky.


Liam Hemsworth
Film se povedlo skvěle doplnit internetovou stránkou "War of 1996", která slouží jako propojení prvního filmu s Resurgence a popisuje nejzásadnější okamžiky války. Za tuto propagaci dávám tvůrcům palec nahoru. Odkaz zde: http://www.warof1996.com/
Celkově vzato je tedy snímek velmi povedený a vypadá to, že Roland Emmerich chytil druhý dech a vrací se k osvědčeným žánrům. Příští rok přijde do kin třetí a závěrečný díl Independence Day a napřesrok očekávejme remake kultovní StarGate. Je tedy vidět že německý rodák opouští noru, do které po propadnutí White House Down zalezl a chystá se znovu dobývat Hollywood. Můžeme jen doufat, že i v budoucnu vlije do našich srdcí tolik radosti, jako se mu to povedlo v podobě Independence Day: Resurgence.


Hodnocení: 80%
zdroj obrázků: cinemablend.com, ripitup.com.au

Nejlepší herci tmavé pleti - I. část

23. června 2016 v 0:20 | Ondřej Novotný und Marek Danko |  Žebříčky
Dnes se v žebříčcích zaměříme na herce tmavé pleti, kteří úspěšně dobyli filmová plátna. Určit pořadí bylo velmi složité, proto jsme postupovali podle toho, kolik ocenění daný herec má, v jakých filmech se objevil a v neposlední řadě také logicky do hodnocení počítáme jeho mediální prezentaci provázející jeho kariéru. Nakonec jsme proto vybrali 20 velkých jmen. První část od 20. do 11. místa najdete na následujících řádcích.
20. Dwayne Johnson

národnost: americká
narozen: 2.5. 1972
výběr z filmografie: The Scorpion King/Král Škorpion (2002), Walking Tall/Kráčející skála (2004), Hercules (2014), Furious 7/Rychle a zběsile 7 (2015)
plánované filmy: Jumanji (2017), Fast 8/Rychle a zběsile 8 (2017), Shazam! (2018)

Bývalý wrestler s ikonickou přezdívkou "The Rock" po konci kariéry přesedlal na herectví. Jeho výkony nejsou zatím nijak oslnivé, ale Dwayne je na pohled velmi sympatický chlapík a snad ani nelze tohoto muže nenávidět. Poprvé na sebe upozornil jako Matheus z druhého dílu kultovní Mumie, následně vystřílel kriminálníky v malém městě, zabojoval si s pekelnými démony na Marsu, a tak dále... V posledních letech se na plátně objevuje velmi často, zahrál si například už ve třech dílech Fast and Furious. Jeho kariéra je na vrcholu.


Zajímavost: The Rock je i kondičním trenérem, se cvičením a stravováním pomáhal např. Hugh Jackmanovi při natáčení snímku Wolverine (2013).
19. Chadwick Boseman

národnost: americká
narozen: 29.11. 1976
výběr z filmografie: 42 (2013), Get on Up/Get on Up - Příběh Jamese Browna (2014), Gods of Egypt/Bohové Egypta (2016), Captain America: Civil War/Captain America: Občanská válka (2016)
plánované filmy: Marshall (2016), Black Panther (2018)

Charismatický herec vlétl do světa velkého filmu až krátce před čtyřicítkou. Po boku Harrisona Forda ve filmu 42 bojoval jakožto černošský baseballista proti rasové diskriminaci v MLB. Rok po tomto úspěšném debutu zahrál skvěle i zpěváka Jamese Browna. Letos se Boseman objevil ve dvou velkých blockbusterech. A role to byly velmi podobně, neboť egyptský bůh Thovt a Black Panther se v lecčems shodují. Oba jsou nesmérně inteligentní a oba věří v posmrtný život v Usirově říši. Chadwick se v současnosti nepochybně soustředí na další natáčení marvelovek, kterým se upsal na minimálně pět filmů.


Zajímavost: Chadwick byl jediným bohem tmavé pleti ve filmu Gods of Egypt.
18. Billy Dee Williams

národnost: americká
narozen: 6.4. 1937
výběr z filmografie: Empire Strikes Back/Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980), Batman (1989), Lego Movie/Lego příběh (2014)
plánované filmy: Dirty Dancing/ Hříšný tanec (2016)

Knírkatý sympaťák, který měl tenkrát za sebou působení v několika televizních seriálech, zašel v roce 1976 na konkurz na postavu Hana Sola. Lucas totiž původně chtěl slavného vesmírného pašeráka jako černocha. Po několika škrtech a změnách ve scénáři však George svou vizi změnil a Williams ostrouhal. Jeho kariéra povážlivě upadala, televizní filmy mu k popularitě nějak zvlášť nepomáhaly. V zimních dnech roku 1979 seděl Billy doma, ponořen do vlastních myšlenek a přemítal, jak je možné, že mu to herectví vůbec nesype. Náhle jej z přemýšlení vytrhl hlasitý zvuk jeho pevné linky. Rukou chmátl po sluchátku a znuděně pozdravil. Na druhém konci se ozvalo: "HI Billy, it's me, George." Williams vyskočil ze svého křesla a zaposlouchal se do nabídky, která se nedala odmítnout. Za několik týdnů už stál před kamerou a režisér Irvin Kershnerr mu ukazoval, jak že to vlastně má zahrát první afroamerickou postavu ve Star Wars - Landa Calrissiana. Nu a této roli je Williams po celou svou kariéru věrný, Landa zahrál ve dvou filmech z původní trilogie a několikrát jej též nadaboval. Upoutal však též skvělým ztvárněním Harveyho Denta v prvním Batmanovi. A i když je z celého hrerckého žijícího ansámblu původních SW nejstarší, fandové pevně doufají v jeho návrat do předaleké galaxie v epizodě VIII.


Zajímavost: Roli Landa odmítl Yaphet Kotto, známý z filmu Alien/Vetřelec (1979).
17. Wesley Snipes

národnost: americká
narozen: 31.7. 1962
výběr z filmografie: Major League/První liga (1989), Demolition Man (1993), Blade (1998), Expendables 3/Postradatelní 3 (2014)
plánované filmy: Chronicles of the Mayan Tunnel (2016)

Další ryze akční hrdina kosící nepřátelé po desítkách, potažmo po stovkách, Snipes, zahájil kariéru v trošku přitroublé komedii Major League, kde se potkal s Tomem Berengerem a Charlie Sheenem. Pak si ovšem vychutnal Sylvestere Stalloneho v krimi komedii Demolition Man, která je obecně považována za jedno z nejlepších béček vůbec. Vrchol jeho kariéry přišel bezpochyby v trilogii o lovci upírů Bladeovi, kterého Wesley ztvárnil bezvadně a nebránil by se dalšímu dílu. Hraní ve filmech mu výrazně narušily daňové úniky, díky kterým strávil pár let ve vězení či domácím vězení. Po propuštění se objevil např. v akční komedii Expendables 3.


Zajímavost: Slavný fotbalista Wesley Sneijder, který nyní hraje za Galatasaray, prohlásil v jednom rozhovoru, že je poctěn kdykoliv ho někdo díky podobnosti jmen nazve Snipes.
16. Cuba Gooding Jr.

národnost: americká
narozen: 2.1. 1968
výběr z filmografie: Jerry Maguire (1996), As Good as It Gets/Lepší už to nebude (1997), American Gangster/Americký gangster (2007), The Butler/Komorník (2013)

První držitel Oscara v našem žebříčku! Cuba s hraním začínal epizodními rolemi v MacGyverovi či v Coming to America. Po pár letech přišel šok - naprosto nečekaný Oscar za vedlejší roli ve filmu Jerry Maguire, kde Gooding sekundoval Cruiseovi. Po dalším hereckém úspěchu po boku Jacka Nicholsona v komedii As Good as It Gets však přišel pád. Cuba hrával dlouho v béčkových akčňácích po boku Dolpha Lundgrena, apod. Pak se mihl v několika dobrých filmech, aby se konečně znovu našel v seriálu American Crime Story (od 2016). Uvidíme, co nám nachystá na příští roky...


Zajímavost: Cuba odmítl hrát ve filmu Amistad, stejně jako Denzel Washington. Role pak připadla Djimonovi Hounsouovi.
15. Keith David

národnost: americká
narozen: 4.6. 1956
výběr z filmografie: The Thing/Věc (1982), Platoon/Četa (1986), Armageddon (1998), Cloud Atlas/Atlas mraků (2012)
plánované filmy: Service to Man (2016)

Keith je mistr vedlejších rolí! Nějakou tu větší úlohu však v kariéře také sehrál, za připomenutí stojí hlavně sci-fi horor The Thing, kde se potkal s Kurtem Russellem. Nejvýznamnějším filmem v jeho dlouhé kariéře však je válečné drama Platoon, kde zazářil po boku Willema Dafoea a Charlieho Sheena. Keithe v posledních letech trochu zapadl, vidět jsme jej mohli v béčkových záležitostech. Z této škatulky ho dostala např. vedlejší role ve skvělém filmu Cloud Atlas.


Zajímavost: Během natáčení Stoneova veledíla Platoon zachránil David život Charliemu Sheenovi.
14. Eddie Murphy

národnost: americká
narozen: 3.4. 1961
výběr z filmografie: 48 Hrs./48 hodin (1982), Trading Places/Záměna (1983), Beverly Hills Cop/Policajt v Beverly Hills (1984), Coming to America/Cesta do Ameriky (1988), Shrek (2001)
plánované filmy: Beverly Hills Cop/Policajt v Beverly Hills 4 (2020)

Eddie Murphy je přesně tím typem herce, který si svou největší slávu prožil v posledních dvou desetiletích minulého století. Tenkrát uměl utáhnout celý film a svým komediálním talentem si získával spoustu fanoušků. Zahrál si po boku Nicka Nolteho, Dana Aykroyda, Jamese Earla Jonese či Samuela L. Jacksona. Dokonce dokázal v jednom filmu zahrát i více rolí. S příchodem nového milénia však jeho hvězda na hollywoodském nebi počala pohasínat a jediným světlým bodem v rostoucí temnotě byly první dvě epizody Shreka. Murphy se snaží restartovat svou kariéru osvědčenou značkou, proto se již dlouho spekuluje o čtvrtém pokračování legfendární ságy o Axelu Foleym. Snad mu to vyjde, protože takto neslavný konec by tomuto sympaťákovi nikdo nepřál.


Zajímavost: Ve filmu Coming to America měl Eddie čtyřroli.
13. Will Smith

národnost: americká
narozen: 25.9. 1968
výběr z filmografie: Bad Boys/Mizerové (1995), Independence Day/Den nezávislosti (1996), Men in Black/Muži v černém (1997), I, Robot/Já, robot (2004), Hancock (2008)
plánované filmy: Suicide Squad/Sebevražedný oddíl (2016), Bad Boys 3/Mizerové 3 (2017)

Will by byl v žebříčku daleko výše, kdyby si svůj profil neposkvrnil idiotskými prohlášeními o rasové diskriminaci na letošním předávání Oscarů. Snad si podobné žvásty pro příště odpustí... Jinak je jeho kariéra pohádková. Začal ji spolu s Martinem Lawrencem v Bad Boys, pokračoval skvělým výkonem v Emmerichově vrcholném díle Independence Day, potom postřílel několik emzáků ve třech dílech Men in Black. Na rozdíl od Murphyho jeho kariéra v 21. století neupadá, ba naopak. Za role ve filmech Ali a The Pursuit of Happyness (Štěstí na dosah) byl nominován na Oscara. Will se v budoucnu pustí do několika sequelů svých předchozích dobrodružství a velmi očekáván je i jeho výkon v Suicide Squad, kde zahraje Deadshota.


Zajímavost: Will stejně jako Cruise patří mezi scientology. Magor.
12. Danny Glover

národnost: americká
narozen: 22.7. 1946
výběr z filmografie: Silverado (1985), Lethal Weapon/Smrtonosná zbraň (1987), Maverick (1994), Shooter/Odstřelovač (2007
plánované filmy: Complete Unknown/Známá neznámá (2016), Monster Trucks (2017)

Glover prožil vrcholné okamžiky své kariéry stejně jako Murphy na konci minulého století. Do kroniky filmových dějin se však zapsal zlatým písmem. Jeho slavná hláška "I'm getting too old for this shit" z kultovní tetralogie Lethal Weapon pomalu zlidověla. Danny ve filmu hodně spolupracoval s Melem Gibsonem, kromě zmíněných čtyř "zbraní" např. ještě v Maverickovi. V novém století sice trochu ustoupil ze slávy, ale role detektiva ve Wanově hororu Saw či jeho hlavní padouch v Shooterovi jej udržely v mysli diváků.


Zajímavost: Hlášku, kterou vidíte na obrázku parodoval ve filmu 22 Jump Street Channing Tatum
11. Don Cheadle

národnost: americká
narozen: 29.11. 1964
výběr z filmografie: Ocean's 11/Dannyho parťáci (2001), Hotel Rwanda (2004), Crash (2004), Iron Man 2 (2010)
plánované filmy: zatím neoznámeno nic konkrétního

Dlouho nemohl prolomit prokletí vedlejších nezapamatovatelných rolí, až jednou přišel režisér Terry George s nabídkou role v krutě válečném dramatu o genocidě Hotel Rwanda. Don ji přijal a celý svět se dozvěděl o jeho hereckých schopnostech. Byla z toho též nominace na Oscara. A aby se tento herec zavděčil i blockbusterovým žroutům, zahrál mistrně postavu Jamese Rhodese v marvelovském filmovém vesmíru. Předpokládá se, že tato role jej bude v budoucnu nejvíce provázet...


Zajímavost: Než Cheadle získal roli Jamese Rhodese ve druhém pokračování Iron Mana, hrál Rhodese Terence Howard. S tím se Don shodou okloností potkal ve filmu Crash.
Tento článek jsem vytvářel velmi dlouhou dobu. Pevně doufám, že můj výběr nebude kritizován a že jsem na někoho důležitého nezapomněl. V příštím díle se zaměříme na tu opravdovou šlechtu.


zdroj obrázků: denofgeek.us, pinterest.com, youtube.com, armondwhitebook.wordpress.com, mentalfloss.com, comicbook.com

další zdroje: imdb.com, csfd.cz

Preacher - Monster Swamp

21. června 2016 v 23:25 | Ondřej Novotný |  Seriálové recenze
Minulý díl Preachera jsem kvůli učení nestihl ohodnotit, aktuální epizodu však recenzuji dnes, krátce po zhlédnutí.Seriál se sice perfektně rozjel, zvláště druhá epizoda nabídla komiksovým fanouškům nejedno potěšení, ale pokračování je stále horší a horší, čím dál tím víc se odklání od své předlohy. Dominic Cooper jako Jesse Custer rozhodně není správnou volbou, Odin Quincannon v podání Jackieho Earla Haleyho je neskutečně protivnou postavou. Strašné.


Quincannon je opravdu protivný.Jedinými světlými elementy v šednoucím seriálu jsou postavy Cassidyho (Joseph Gilgun) a Tulip (Ruth Negga). Oba dva si od pilotního dílu drží vysoký standard, hláškují a jejich scény mají říz. Doufejme tedy, že dostanou více prostoru.
Příběh stále ještě nezačal moc dávat smysl, ale některé náznaky už přeci jen naznačují, kam by se děj mohl v budoucnu ubírat. Vypadá to ovšem, že se tvůrci rozhodli kombinovat příběhy ze všech svazků Preachera, což přeci jen může ohrozit kontinuitu celé série. Avšak na druhou stranu, Gothamu tento systém prospěl. Nu uvidíme.Byť jsme tedy v tomto díle viděli Jesseho používat svůj Boží hlas, Fiore a DeBlanca znovu v akci a Tulip mlátící Cassidyho, nemohu jej hodnotit kladně, jelikož jako znalci předlohy je pro mě zatím seriál mírným zklamáním. Snad se to brzy změní.zdroj obrázků: screenrant.com, comicbookresources.com

Paul McCartney po dvanácti letech v Praze

17. června 2016 v 20:23 | Marek Danko |  Hudební recenze
Člen legendárních Beatles, Paul McCartney, navštívil v rámci svého turné One on One Prahu, a to po dlouhých dvanácti letech, kdy se ale koncert konal, narozdíl od včerejška, pod širým nebem. Zaslechl jsem několik rozhovorů lidí, kteří se koncertu zúčastnili i tenkrát, že O2 Arena byla rozhodně lepší volbou, jelikož tenkrát prý bylo všude hrozné bahno.

Paul zahájil koncert hitem A Hard Day's Night z roku 1964 a celá vyprodaná hala propukla nadšením. Poté se přivítal s publikem a řekl, že se bude pokoušet mluvit česky, což mu šlo na cizince skvělě. Velmi jsem na něm oceňil, jak dokáže komunikovat s publikem, nehraje si na žádnou velkou hvězdu a působí skromně. Je to prostě sympaťák a fajn chlap.


Koncert se skládal především z písní Beatles, doplněnými skladbami Wings, či z Paulovi sólové dráhy. Je nutné říct, že diváci skvělě reagují i na novější písně, na kterých Paul dokazuje, že je stále skvělým skladatelem. Pochopitelně největší ohlas mají ale písně legendárních Brouků. Musím ocenit také doprovodnou kapelu, která s Paulem vystupuje již pěknou řádku let a jsou tudíž skvělě sehraní.

Poté co odehrál pár písní, sundal sako, vyměnil svou typickou basovou kytaru za elektrickou a ukázal, že umí válet i na ní, když zahrál kousek Hendrixovi Foxy Lady. Poté usedl nachvíli za piáno a zahrál, mimo jiné, také nádhernou píseň Maybe I'm Amazed, kterou napsal pro svou první ženu Lindu. Jednu skladbu také věnoval své nynější ženě. To však nebylo jediné vzpomínání, jelikož věnoval píseň i svým bývalím kolegům, a to Johnu Lennonovi skladbu Here Today, kterou napsal po Johnově smrti a Georgovi Harrisonovi jeho vlastní píseň Something, při které zabrnkal na Harrisonovo oblíbené ukulele.

Kdybych měl vypíchnout ty nejlepší momenty koncertu, tak jsou to jednoznačně tyto:
  • Když se s Paulem zvedlo podium při písni Blackbird, která je mimochodem jedna z nejkrásnějších, co kdy složil.
  • Když zahrál píseň In Spite of All the Danger, před kterou řekl, že byla úplně první, kterou s klukama nahráli ještě dávno před Beatles (to si říkali ještě The Quarrymen).
  • Když vyprávěl příběh o tom, jak když hrál před několika lety koncert v Moskvě na Rudém náměstí, tak mu členové ruské vlády říkali, že se učili anglicky podle songů od Beatles.
  • Když přímo na podiu zasnoubil francouzský pár, který držel ceduli ,,Marry Us".
  • Ohňová show při Live and Let Die.

Po notoricky známích písních Let It Be a Hey Jude, Paul s kapelou odešli, ale ještě se samožejmě vrátili na přídavek, ve kterém zazněla i skladba Birthday, kterou Paul věnoval tentokrát i sobě, jelikož zítra oslaví své sedmdesáté čtvrté narozeniny. S ohledem na tento věk, byla Paulova dvě hodiny a půl dlouhá show, obdivuhodná.

Zdroj obrázků: ireport.cz

Anthropoid - blížící se průšvih nebo budoucí obrovský hit?

17. června 2016 v 14:48 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
V srpnu se do kin dostane válečné drama pojednávající o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha pojmenované přímo po názvu operace - Anthropoid. Film v koprodukci Velké Británie, Česka a Francie nás včera ohromil svým prvním oficiální trailerem. Nu a podle něj se nemusíme dočkat zas tak velkého průšvihu.


Hlavní herecké obsazení filmu obstarávají Ir Cillian Murphy (Batman Begins, Peaky Blinders), SeveroIr Jamie Dornan (Fifty Shades of Grey, Jungle Book), Kanaďanka Charlotte Le Bon (The Walk) a česká superhvězda Aňa Geislerová (Občanský průkaz, Kráska v nesnázích). Při sledování traileru jsem si všiml, že herci, kteří mají za svou mateřskou řeč angličtinu, mluví schválně s jakýmsi českým přízvukem, což ve finále vyznívá trochu komicky. Doufejme, že postprodukce si s tímto problémem ještě pohraje. Ale pokud je komické sledovat bývalého Scarecrowa s panem Greyem, kterak mluví s přízvukem československých atentátníků, tak potom je Aňa chrlící ze sebe kostrbaté věty vrcholným dílem moderního humoru :D :D :D. Předpokládám, že pro US a UK trh bude naše bledá zrzka předabována...


Co však na snímku oceňuji je opětovné angažování německého herce Detlefa Botheho do role Heydricha, kterou už před pěti lety zahrál v Lidicích. Podoba s originálem tam přece jen nějaká je a rozhodně se na tuto postavu hodí více než svého času Kenneth Branagh.


Nějaká ta podoba tam je. Ono přece jen najít tak ohyzdného člověka, jako byl Reinhard, je těžké.Snímek uvidíme již na MFF v Karlových Varech. Jaké bude mít divácké řijetí? Co řeknou historici (což jsou většinou namšlení idioti viz Martin Kovář či Jaroslav Valkoun)? A co na to všechno řeknou žijící herci z původního Atentátu (1964)? to uvidíme již brzy...

Přestupy Marvel - DC: Část IV.

13. června 2016 v 22:23 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
V dnešní závěrečné části článku o přestupech mezi největšími komiksovými nakladatelstvími se zaměříme na budoucnost.
JK Simmons

Marvel: Spider-Man (2002), Spider-Man 2 (2004), Spider-Man 3 (2007)
plán u DC: Justice League/Liga spravedlivých (2017)

Cholerický šéfredaktor J. Jonah Jameson, který chtěl po Peteru Parkerovi neustále další a další fotky Spider-Mana se objevil ve všech třech dílech ságy o pavoučím superhrdinovi. Díky této roli se JK Simmons vyšvihl mezi hollywoodskou smetánku a předloni obdržel Oscara za vedlejší herecký výkon ve snímku Whiplash. Ještě před uvedením filmu Batman v Superman pak DC oznámilo, že do svého nově budovaného vesmíru zlákalo velké herecké jméno pro roli Jamese Gordona. Toho Simmons poprvé zahraje v příštím roce. Jeho výkon bude jistojistě pod drobnohledem...

Willem Dafoe

Marvel: Spider-Man (2002), Spider-Man 2 (2004), Spider-Man 3 (2007)
plán u DC: Justice League/Liga spravedlivých (2017)

U Marvelu si restartoval uvadající kariéru rolí Green Goblina a hlavně v prvním díle Spider-Mana předvedl velký herecký výkon, který může s klidem aspirovat na nejlepší marvelovské hraní. V dalších epizodách už měl pouze cameo role a v příštích letech znovu zapadl. V chystané týmovce DC Comics Justice League si zahraje patrně zápornou postavu. Internetem se šíří spekulace o Ra's al Ghulovi či Darkseidovi. Nu, uvidíme koho nakonec hvězda filmů Platoon či Last Passion of Christ ztvární.


Adewale Akinnuoye-Agbaje

Marvel: Thor: The Dark World/Thor: Temný svět (2013)
DC: Suicide Squad/Sebevražedný oddíl (2016)

Londýnský rodák, který má však nigerijské předky se proslavil rolí Kurse v sequelu Thora. Ve filmu vystupoval jako mocné monstrum, které terorizuje Asgard a Velkou Británii. Dokonce mu připadla čest zabít královnu Friggu v podání Rene Russo. Adewale si potom dal od komiksů menší pauzu, načež byl osloven DC na roli Killer Croca v očekávaném filmu Suicide Squad. V srpnu jej tedy opět uvidíme jako velké ničivé monstrum :-).


Michael Keaton

DC: Batman (1989), Batman Returns/Batman se vrací (1992)
plán u Marvelu: Spider-Man: Homecoming/Spider-Man: Návrat domů (2017)

Keaton byl prvním Batmanem od dob Adama Westa a dá se říct, že do nástupu Christiana Balea se mohl považovat za nejlepšího představitele Brucea Waynea. Batman byl pro něj prokletím, protože dlouhá léta pak nemohl zavadit o jinou roli. Vše se zlomilo předloni, kdy Keaton zahrál bravurně ve filmu Birdman, který si odnesl Oscara. Loni pokračoval ve své krasojízdě, když ztvárnil hlavní roli i v dalším oscarovém snímku Spotlight. Jeho znovunabytá popularita neunikla Marvelu, který jej už dlouho přemlouvá k roli padoucha (nejspíše Vulturea) v nadcházejícím snímku o Spider-Manovi. Byť není zatím nic potvrzeno oficiálně, řekl bych, že můžeme s výskytem Michaela v MCU na 90% počítat.

Těmito umělci končí celý seriál článků o přestupech mezi Marvelem a DC Comics. Doufám, že články byly prospěšné a že pomohou čtenářům zorientovat se ve stále rostoucím světě komiksových filmových adaptací.


zdroj obrázků: popcornheroes.fr, dorkly.com, gruporivas.com.mx, screenrush.com, ramascreen.com, screenrant.com, comicbook.com

Přestupy Marvel - DC: Část III.

11. června 2016 v 23:48 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení

V dnešním díle článku o komiksových přestupech se zaměříme na cestovatele, tj. na umělce, kteří střídali či střídají účinkování ve filmech DC a Marvelu. Opět jsem vybral čtyři představitele, z nichž bych předem rád vypíchl hlavně toho posledního...
Morena Baccarin

DC: The Flash (od 2014), Gotham (od 2014)
Marvel: Deadpool (2016)

Brazilská hvězdička je ve světě komiksu v posledních letech nejobsazovanější herečkou. Ve stáji DC Comics zaujala svým hlasem v seriálu The Flash, kde namluvila počítač z budoucnosti Gideon. Bruno Heller si ji následně vybral do jedné z klíčových rolí v seriálu Gotham. Morena v tomto skvělém počinu dále působí v roli Dr. Lee Thompkins. Avšak během působení v Gothamu neměla Morena problém točit film Deadpool, kde skvostně zahrála milenku hlavního hrdiny. Její angažmá u Marvelu možná bude pokračovat v sequelu... U DC má smlouvu minimálně na další sérii Gothamu.Verdikt: Byť podala v Deadpoolovi celkem dobrý výkon, měla by se soustředit hlavně na Gotham. Temné prostředí DC ji svědčí přece jen o trochu víc. Dokonce si při natáčení našla i přítele - Jamese Gordona Bena McKenzieho miluje i v reálném životě.
Halle Berry

Marvel: X-Men (2000), X2/X-Men 2 (2003), X-Men: The Last Stand/X-Men: Poslední vzdor (2006), X-Men: Days of Future Past/X-Men: Budoucí minulost (2014)
DC: Catwoman (2004)

Oscarová herečka s komiksem začala na počátku tohoto milénia, když v hábitu X-Men sesílala na zem hromy a blesky jako Storm. Obrovský úspěch mutantí série jí vynesl hlavní roli i v ambiciózním DC snímku Catwoman. Očekávání byla obrovská a následné zklamání ještě větší. Halle si díky tomuto filmu k Oscaru přidala i cenu Razzie. Návrat do marvelovského světa byl ve třetím díle X-Men podobně rozpačitý, proto se v roce 2006 Berry rozhodla s komiksy skončit a dokonce odmítla nabídku na spin-off o Storm. Po dlouhých osmi letech se ale nakonec nechala přemluvit a do role bouřné mutantky se vrátila v nejvelkolepějším x-menském filmu Days of Future Past, kde však její účinkování trvalo zhruba pět minut.


Verdikt: Halle rozhodně zahrála lépe u Marvelu.
James Marsden

Marvel: X-Men (2000), X2/X-Men 2 (2003), X-Men: The Last Stand/X-Men: Poslední vzdor (2006), X-Men: Days of Future Past/X-Men: Budoucí minulost (2014)
DC: Superman Returns/Superman se vrací (2006)

Marsden si zahrál ve všech třech dílech původních X-Men, představil světu velmi dobře zpracovanou postavu mutanta Cyclopse. Během natáčení třetí části však narazil na problém, neboť v tu dobu chystal též projekt u konkurence. Proto nakonec Cyclops zemřel hned na začátku a Marsden tak mohl veškeré své síly vrhnout na Supermana, kde hrál manžela Lois Lane Richarda Whitea. A to byla chyba, návrat muže z oceli se nepovedl. Proto si tedy James dal od komiksů dlouhou pauzu a vrátil se stejně jako Halle Berry až předloni, když si střihl cameo roli v poslednách X-Men.

Verdikt: Marsden měl stejně jako Halle zůstat jen u marveláckých filmů.
Ryan Reynolds

Marvel: Blade: Trinity (2004), X-Men Origins: Wolverine (2009), Deadpool (2016)
DC: Green Lantern (2011)

Kanadský herec, který byl ženatý se Scarlett Johansson, je největším komiksovým turistou. Celou svou kariéru ve filmech podle obrázkových sešitů začal v třetím díle upírské krvavé romance Blade: Trinity, kde ztvárnil Hannibala Kinga, pomocníka hlavního hrdiny. Po pěti letech se Reynolds objevil v x-menském spin-offu o Wolverinovi. Jeho role Wade Wilsona, budoucího Deadpoola byla hodnocena extrémně negativně a tak se zatrpklý herec upsal pod velmi ambiciózní projekt DC Comics - Green Lantern. Příběh o pilotu Halu Jordanovi, který chrání vesmír před nepřítelským Paralaxem však sklidil stejně jako Wolverine negativní hodnocení. Po dobu dalších pěti let tedy Ryan v komiksech nehrál, ale potají chystal návrat k Wadu Wilsonovi. Když mu to letos konečně vyšlo a Deadpool vlétl do kin, došlo konečně k prolomení jeho komiksové smůly. Deadpool je velmi úspěšný a po celém světě si získal milióny příznivců. K radosti fandů prohlásil Reynolds, že jinou komiksovou postavu už nezahraje. Nebrání se však cameo rolím Deadpoola v x-menských filmech.


Verdikt: Reynolds se dlouho hledal. Musel projít několika filmy u obou studií, aby si dokázal, že mu nejvíc sedí Deadpool.
Dnes by to bylo všechno, v příštím díle se zaměříme na budoucnost komiksových přestupů.zdroj obrázků: pinterest.com, imgur.com, cinematanza.blogspot.com, wmur.com, kingoftheflatscreen.com

další zdroje: imdb.com, superherohype.com

Přestupy Marvel - DC: Část II.

10. června 2016 v 19:48 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení

Po včerejším článku, kde jsem se zaměřil na slavné úprky od DC Comics k Marvelu, pokračuji dnes druhým dílem, kde si ukážeme přestupy v opačném směru. :-)
Donal Logue

Marvel: Blade (1998)
DC: Gotham (od 2014)

V dobách, kdy ještě upíři nebyli přiteplení a vybledlí, zahrál charismatický Kanaďan Logue ve filmu Blade zabijáckého Quinna. Naneštěstí však vzhledem k určitým okolnostem nemohl zopakovat svou roli v dalších dílech. Komiksů se proto na dlouhých šestnáct let vzdal. Předloni však Fox přišel se zajímavou nabídkou, která se nedala odmítnout. Donal vlétl do seriálu Gotham, kde dodnes úspěšně hraje postavu detektiva Harveyho Bullocka. A hraje ho dobře. Co dobře, výborně.Verdikt: Logue sice upíra zahrál bravurně, ale přestupem k DC přece jen povýšil svou kariéru na vyšší příčku. Detektiv mu zatraceně sedí.
Dominic Cooper

Marvel: Captain America: The First Avenger/Captain America: První Avenger (2011), Agent Carter/Agentka Carterová (2015-2016)
DC: Preacher/Kazatel (od 2016)

U Marvelu hrál Dominic inteligentního Howarda Starka, který pomohl spojencům vyhrát druhou světovou válku. Krom toho pomáhal Peggy Carterové s jejími případy okolo organisace Hydra. A v neposlední řadě dal život Tony Starkovi (Robert Downey Jr.). Už během natáčení AC podepsal však tento "zrádce" smlouvu s DC, konkrétně na seriálové zpracování kultovního komiksu Preacher. Ten teď teprve začal a Cooper zatím nenaplnil očekávání fandů, ale dejme mu čas. Ovšem pro jeho osobní život má přestup k DC nejvíc pozitivní vliv. Během natáčení seriálu se totiž zamiloval do představitelky Tulip Ruth Neggy se kterou nyní tvoří pár.


Verdikt: zatím nejasný
Ben Affleck

Marvel: Daredevil (2003)
DC: Batman v Superman: Dawn of Justice/Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)
plánované filmy u DC: Suicide Squad/Sebevražedný oddíl (2016), Justice League/Liga spravedlivých (2017), Batman (2018), Justice League: Part II/Liga spravedlivých: Část II (2019)

Když dostal roku 1998 spolu s Mattem Damonem Oscara za scénář k filmu Good Will Hunting, prorokovali mu experti velkou kariéru. Ben však tato prohlášení nenaplnil a rolemi ve filmech jako Pearl Harbor klesal v hodnocení expertů i fanoušků níž a níž. Pomyslného dna se dotkl v marvelácké komiksové adaptaci Daredevil, což byl film o slepém muži, který bojoval s podsvětím, přičemž byl oblečen ve fešném rudém oblečku. Pád na dno zastavil Affleck až režií i bravurním herectvím filmu Argo (2012) za které dostal svého druhého Oscara. Krátce po tomto výkonu oznámilo DC Comics obsazení Bena do role nejpopulárnějšího superhrdiny Batmana. Ani hora protestů jej tenkrát nezastavila, proto se ve filmu Batman v Superman konečně objevil. A podal fantastický, absolutně FANTASTICKÝ výkon, čímž dal zapomenout na stupidního Daredevila.


Verdikt: Benovi jasně prospěl přestup k DC.
Laurence Fishburne

Marvel: Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer/Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)
DC: Man of Steel/Muž z oceli (2013), Batman v Superman: Dawn of Justice/Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Jeden z nejlepších černošských herců, hvězda série Matrix si v komiksu nepřímo zahrál už v roce 2007, kdy propůjčil hlas CGI Silver Surferovi. Pak si dal od komiksů pauzu, ale během šesti let nezavadil o pořádný projekt... Proto s nadšením přijal nabídku DC na roli Perryho Whitea v novém Supermanovi. Stal se tak prvním černým Perrym :D. A letos si Perryho zopakoval. Nutno říct, že opět skvěle.


Verdikt: I Laurencovi prospěl přestup k DC Comics.
Druhý díl našeho seriálu o přestupech mezi Marvelem a DC Comics končí, v příští předposlední epizodě se zaměříme na tzv. komiksové cestovatele :D :D.zdroj obrázků: moviepilot.com, comicvine.gamespot.com, rise.gr, comicbook.com, superherohype.com

další zdroje: imdb.com, csfd.cz

Přestupy mezi DC a Marvelem

9. června 2016 v 22:19 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Musíme si uvědomit, že žijeme ve zlatém věku komiksu. Obrázkové příběhy okupují nejen pulty knihkupců, ale v posledních letech úspěšně dobyly i televizní obrazovku či stříbrné plátno. Komiksových společností je celá řada, DC a Marvel však ční nade všemi. Určují trendy a každý rok připraví několik filmů a seriálů, které pak vydělávají obrovské částky. Díky obrovskému věhlasu obou mocných nakladatelství se pravidelně daří do filmů či seriálů získávat velké herecké hvězdy. Nu a občas se stane, že herec či herečka za svou kariéru projde jak DCčkem tak Marvelem. A přesně tomuto tématu se dnes budeme věnovat. Nepojal jsem jej jako žebříček, ale spíše jako hodnotící článek. Aby tento text nebyl moc dlouhý, nezapočítávám animované filmy, Marka Hamilla by jste tedy hledali marně :-(.Jelikož je nakladatelství DC Comics starší, začněme teď přestupy z něj do Marvelu.
Josh Brolin

DC: Jonah Hex (2010)
Marvel: Guardians of the Galaxy/Strážci galaxie (2014), Avengers: Age of Ultron/Avengers: Věk Ultrona (2014)
plánované filmy u Marvelu: Avengers: Infinity War - Part I/Avengers: Nekonečná válka - Část I (2018), Avengers: Infinity War - Part II/Avengers: Nekonečná válka - Část II (2019)

Herec, který bez problémů zahraje velkou roli v akčních blockbusterech, ale problém mu nedělá ani nezávislé filmové dílko, naskočil do komiksového světa v roce 2010, kdy zahrál hlavní roli ve snímku Jonah Hex. Westernový akčňák však diváky neuchvátil a Josh se tenkrát zapřisáhl, že do komiksů už nikdy nevleze. Když mu však o čtyři roky později zacinkali před obličejem mincemi představitelé Marvelu, kývl nakonec na roli Titána Thanose, který je hlavním padouchem celého marveláckého vesmíru. Zatím nedostal ještě tu největší příležitost, mihl se jen ve dvou cameo rolích. Jeho herecký um v komiksu si tedy budeme moci znovu ověřit až v roce 2018, kdy se objeví ve třetích Avengerech.


Verdikt: nejasný
Tommy Lee Jones

DC: Batman Forever/Batman navždy (1995)
Marvel: Captain America: First Avenger/Captain America: První Avenger (2011)

Brolinův kolega z kultovního filmu No Country for Old Men (2007) si zahrál v neonovém propadáku Batman Forever již v polovině devadesátých let. Roli Harveyho Denta však pojal až moc komediálně a byl zkritizován. Ke komiksům se vrátil až v roce 2011 jako plukovník Chester Phillips v jedničce Captaina Americy. Ve stáji Marvelu předvedl skvělý výkon, ale dalším filmům se již neupsal a s komiksy tedy definitivně skončil.


Verdikt: Jones sehrál lepší part u studia Marvel
Hugo Weaving

DC: V for Vendetta/V jako Vendetta (2006)
Marvel: Captain America: First Avenger/Captain America: První Avenger (2011)

Legendární Agent Smith z Matrixu či Elrond z Tolkiena ztvárnil v postapokalyptickém filmu V for Vendetta jednu z hlavních rolí - samtoného V. Ovšem diváci na plátně viděli jen muže s maskou Anonymous, takže si neužili jeho tváře. V Marvelu zahrál nacistického záporáka Johanna Schmidta, zvaného Red Skull. Jeho tvář byla sice ve filmu opět vidět jen asi první třetinu, ale červený obličej skýtal také nějaké ty Hugovy rysy. Původně se předpokládal jeho návrat i do filmu Avengers (2012), ale nakonec se od něj ustoupilo. Weaving se od té doby v komiksových adaptacích neobjevil.


Verdikt: Weaving ukázal své herecké schopnosti jak u DC tak u Marvelu. Nedá se říct, že by mu přestup prospěl či ne
Natalie Portman

DC: V for Vendetta/V jako Vendetta (2006)
Marvel: Thor (2011), Thor: The Dark World/Thor: Temný svět (2013)

Židovská superhvězda se komiksu poprvé účastnila spolu s Weavingem ve zmíněném V for Vendetta, kde zahrála Evey. Nedá se říct, že by jí role nesedla, ale přece jen to nebylo úplně ono. V marvelovských filmech se jako Jane Foster zamilovala do mocného boha Thora, ale její hraní bylo hrozně toporné, proto jej nemůžeme hodnotit kdovíjak kladně. Naštěstí se už v dalších počinech mladšího komiksového studia už neobjeví, což je pro její kariéru možná dobře.


Verdikt: Natalie by v komiksech asi radši neměla hrát vůbec, nesvědčí jí.
Pro dnešek vše, aby nebyl článek moc dlouhý, rozhodl jsem se jej rozdělit na více částí. Další přestupy si tedy nechme na příště :-).zdroj obrázků: findingthewrongwords.blogspot.com, rise.gr, imgur.com, houseofgeekery.com

ostatní zdroje: imdb.com, superherohype.com

Preacher - See

8. června 2016 v 19:31 | Marek Danko |  Seriálové recenze
Na světě máme již pár dní druhou epizodu seriálu Preacher, tak si pojďme shrnout, co nám tvůrci v čele se Sethem Rogenem nabídli tentokrát. Na úvod musím říct, že rozhodně nejsem tak velký komiksový fanoušek jako můj kolega, nicméně pilotní díl se mi dost líbil, a to především svou nekorektností, humorem a brutalitou. O toto všechno rozhodně nepřijdeme ani v druhém díle.

V druhém díle jsme především svědky toho, jak hlavní postava, kazatel Jesse, objevuje a začíná používat svou nově nabitou schopnost. To bohužel znamená, že nikoho už nenechá "otevřít" své srdce, ale používá jí poněkud prospěšněji, i když násilí se rozhodně nebrání a při odstraňování pedofilních choutek řidiče školního autobusu, mu klidně opaří obličej.Nejakčnější a nejzábavnější složku celého dílu má však opět na svědomí Cassidy, o kterém se díky jeho nočním pokecu s Jessem v kostele dozvídáme, že je to 119 let starý upír z Dublinu. Třešničkou je potom jeho souboj s lovci upírů. Doufám, že něco podobného se objeví i v dalších dílech.

Znovu se také setkáváme s Tulip, která se snaží stále Jesseho přesvědčit k návratu k jeho starému životu. Je vidět, že se jen tak nevzdá a bude zajímavé sledovat, jakými dalšími prostředky to bude dělat. Na začátku epizody se nám také ukazuje postava tajemného kovboje, který si toho asi už dost zažil. Dalo by se říct, že se seriál zatím rozjíždí a postupně nám představuje nové postavy a jelikož neznám komiksovou předlohu, tak nevím co čekat dál, ale rozhodně to bude paráda, což předeslaly první dva díly.
Zdroje obrázků: grizzlybomb.com, nerdist.com

Filmoví a seriáloví záporáci z města Gotham

5. června 2016 v 18:04 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Batmanovská franšíza dosáhla v seriálovém i filmovém světě největší popularity z celé tvorby DC Comics. Proto jsem se rozhodl vybrat desítku nejlepších záporáků, které jsme mohli obdivovat na plátně či televizní obrazovce. Výběr byl velmi těžký, k vybrané desítce tedy ještě přikládám pět dalších padouchů, kteří se těsně nedostali.
10. Talia al Ghul

výskyt: Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herečka: Marion Cotillard

Hlavní záporačka závěrečné epizody kultovní Nolanovy trilogie v podání francouzské oscarové superhvězdy působí po dobu celého filmu na diváka sympatickým dojmem pomocnice temného rytíře. Nakonec se z ní však vyklube zrádná bestie, jež se pachtí jen a jen za dokonáním hrůzného díla Ligy stínů - zničení Gothamu. Ve filmu Marion zastiňuje i další ženskou postavu - Catwoman v podání Anne Hathaway, kterou vyštípala i z tohoto žebříčku.

9. Sal Maroni

výskyt: Batman Forever/Batman navždy (1995), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Gotham (2014)
herci: Dennis Paladino, Eric Roberts, David Zayas

Mafiánský boss se poprvé objevil už v nepovedeném Schummacherově filmu, jeho role však byla velmi malá. V Temném rytíři to bylo už jiné kafe, zde byl Maroni neomezeným vládcem gothamského podsvětí a dokonce jednal i se samotným Jokerem. V seriálu Gotham byl Sal vylíčen jako bezohledný italoamerický gangster, který neustále bojoval o nadvládu nad městem s Carminem Falconem. Na konci první série byl však zabit, čímž showrunner Bruno Heller porušil komiksovou linku...


Eric Roberts
8. Jonathan Crane

aka: Scarecrow
výskyt: Batman Begins/Batman začíná (2005), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herec: Cillian Murphy

Jednoho z arkhamských psachiatrů na filmové plátno převedl na plátno až Christopher Nolan a to rovnou do všech tří filmů. Cillian Murphy jej představil jako vyšinutého psychopata, který využívá své doktorské pozice k ovlivňování mysli svých pacientů. Scarecrow je zároveň jediným padouchem, který byl ve všech dílech Nolanova Batmana.

7. Ra's al Ghul

výskyt: Batman Begins/Batman začíná (2005), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herec: Liam Neeson

Batmanův učitel, vůdce Ligy stínů touží i ve filmu jen a jen po tom, aby Gotham shořel v popel, stejně jako Řím a Konstantinopoli staletí před ním. Nakonec svého cíle nedosáhl a byť jeho dcerka Talia byla blízko, rovněž neuspěla. Liga stínů tedy svého cíle nikdy nedosáhla a nikdy nedosáhne.

6. Hugo Strange

výskyt: Gotham (od 2014)
herec: BD Wong

Jeden ze služebně nejstarších padouchů v Gothamu (na komiksových stránkách se objevil již roku 1940) se ve filmu zatím neobjevil. V seriálu Gotham však tahal za nitky celou druhou sezónu, přičemž stál v čele Arkhamského ústavu pro choromyslné. Zároveň však ovládal i nchvalně proslulý Indian Hill, kde vyráběl oživené bojovníky jako byl např. Azrael, Firefly či Clayface. Byť jej nakonec GCPD dopadla, doufáme, že jej tvůrci seriálu do děje ještě vrátí. Rovněž doufejme, že jej v budoucnu konečně uvidíme i na stříbrném plátně.

5. Harvey Dent

aka: Two-Face
výskyt: Batman (1989), Batman Forever/Batman navždy (1995), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Gotham (od 2014)
herci: Billy Dee Williams Tommy Lee Jones, Aaron Eckhart, Nicholas D'Agosto

Státní návladní, který přijel do Gothamu nastolit vládu spravedlnosti, ale po nešťastné události se změnil na poloopáleného vraždícího maniaka, který s oblibou pouýívá minci k určení osudu svých obětí. Poprvé se na plátně zjevil roku 1989, jeho role však byla zanedbatelná. Ve filmu Batman navždy zastal úlohu hlavního padoucha, Jones jej však neztávrnil natolik výrazně, aby stál za zapamatování. Aaron Eckhart v roce 2008 však předvedl v roli Harveyho vynikající výkon. Two-Face v jeho podání byl realistický a ďábelský. V seriálu Gotham je Harvey na začátku své kariéry a pracuje jako právník, jeho výstupu na výsluní se zatím tvůrci moc nevěnovali.


Lando Harvey Dentem
4. Edward Nygma

aka: Riddler
výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman Forever/Batman navždy (1995), Gotham (od 2014)
herci: Frank Gorshin, Jim Carrey, Cory Michael Smith

Již v šedesátých letech musel jeho hádanky řešit legendární Batman Adam West. Jeho pravý rozlet však přišel s nástupem Jima Carreyho do jinak nepovedeného snímku Batman navždy. Největšího úspěchu však Riddler dosáhl v seriálu Gotham, kde je představen jako vyšinutý psychopat milující hádanky a mučení. Proto se v našem umístění dostal tak vysoko.

3. Oswald Cobblepot

aka: Penguin
výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman Returns/Batman se vrací (1992), Gotham (od 2014)
herci: Burgess Meredith, Danny DeVito, Robin Lord Taylor

Pajdající malinký blázen s obrovskou mocí, král zločinu. Přesně takto představil Penguina šedesátkový Batman. V roce 1992 se z něj vyklubala strašidelná stvůra v podání slavného DeVita. Danny vtiskl Oswaldovi tu pravou komiksovou tvář a vypráví se, že malé děti při pohledu na něj utíkaly z kinosálů. Na scénu se Penguin poté vrátil až v roce 2014, konkrétně v seriálu Gotham. Zde je popisován jeho vzestup z poskoka Fish Mooney až na vrchol gothamského podsvětí, jeho následný pád a nové vzedmutí. Navíc jeho představitel Robin Lord Taylor je spolu s Benem McKenziem (James Gordon) nejpopulárnějším hercem seriálu.

2. Bane

výskyt: Batman and Robin/Batman a robin (1997), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herci: Jeep Swenson, Tom Hardy

Bane je jediným padouchem, který kdy Batmana dokázal zlomit. Vidět jsme jej mohli ve dvou filmových počinech a jeho podoba se zásadně lišila. V nejhorším batmanovském filmu Batman a Robin byl představen jako nemyslící hora svalů plnící vůli Poison Ivy (Uma Thurman). Christopher Nolan jej však v závěrečném díle své trilogie představil jako nesmírně inteligentního žoldáka, který brilantními tahy zcela odrovná temného rytíře a dostane celý Gotham pod svou vládu. Bane posloužil jako ten největší odrazový můstek v kariéře dnes světoznámé hvězdy Toma "Mad Maxe" Hardyho.


Jediný Batmanův přemožitel
1. Joker

výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman (1989), Dark Knight/Temný rytíř (2008)
herci: Cesar Romero, Jack Nicholson, Heath Ledger

První místo bylo předem jasné, vyšinutý psychopat, jehož pravou totožnost jsme se dozvěděli jen ve filmu Batman s Jackem Nicholsonem, nemohl skončit hůř než na samotném piedestalu padoušstva. Ve všech filmech, kde vystupoval, měl divák možnost slyšet charakteristický smích šílence. A každý z oněch tří herců jej pojal trošku jinak. Cesar Romero byl typický cirkusový klaun, který v několika soubojích s Batmanem i zazpíval. Jack Nicholson už byl nevyrovnaný a nihilistický blázen. Ovšem až Heath Ledger zahrál Jokera na kterého komiksoví fandové léta čekali. Psychopatického, nesmírně inteligentního a destruktivního. A tato role jej bohužel stála to nejcennější - život. Zmalovaného zločince uvidíme ještě letos ve filmu Suicide Squad/Sebevražedný oddíl, kde jej zahraje Jared Leto. A byť v tomto žebříčku nepočítáme vystoupení v animácích, musíme si připomenout, že Jokera v několika desítkách filmů, seriálů a videoher daboval vynikající Mark Hamill.

Těsně se nevešli tito padouši

1. Theo Galavan/Azrael
2. Victor Zsasz
3. Carmine Falcone
4. Mister Freeze
5. Poison Ivy

Ke gothamským záporákům, kteří bojovali s Batmanem v televizi a na plátně je to vše, příště se v žebříčku podíváme na konkurenční Marvel.zdroj obrázků: villains.wikia.com, screenrant.com, comicbook.com, comicvine.gamespot.com, cinemablend.com, batman.wikia.com,

Problémy s Rogue One?

3. června 2016 v 23:14 | Ondřej Novotný |  Zamyšlení
Sága Star Wars se loni vrátila na plátna kin veleúspěšným sedmým dílem s podtitulem The Force Awakens (Síla se probouzí), který vydělal skoro tři miliardy USD a bez inflace je třetím nejvýdělečnějším snímkem všech dob. Disney a Lucasfilm tedy začaly chystat další filmy do vesmírné franšízy. Kromě regulérních pokračování byly naplánovány i spin-offy. Rogue One: A Star Wars Story je první z řady těchto spin-offů a dočkat se jej máme 15. prosince letošního roku. První teaser vyšel již začátkem dubna a nabídl zajímavou válečnou podívanou. Před pár dny se však na internetu objevily informace, že studio Disney není spokojeno s kvalitou filmu a chystá přetáčky některých klíčových scén. Pojďme si vyjasnit, jak je toto rozhodnutí nešťastné a podlézavé.

Loňský hit Síla se probouzí přinesl kromě starých hrdinů i novou mladou generaci, která nešetřila na vtipnosti. Finn, Poe Dameron i Rey měli ve filmu spoustu úsměvných scén a jelikož je doplňoval i roztomilý droid BB-8, můžeme v některých případech mluvit i omírné infaltilnosti. Všem fandům muselo být předem jasné, že Rogue One, který se odehrává mezi epizodami III a IV, rozhodně nebude vtipným počinem. Teaser poté ukázal, že film půjde zcela jinou cestou než sedmá epizoda. Herecké obsazení, které je vskutku mezinárodní, se mimochodem skládá z herců, kteří ve svých předchozích filmech rozhodně vtipem nesrší. Řekněte, kdo z vás viděl Madse Mikkelsena s úsměvem na tváři? Je proto naprosto hloupé ubírat filmu na vážnosti zbytečnými vtipy. Zdá se mi, že Disney se pokouší úspěch Marvelu, který vtipkuje v průměru každé dvě minuty, zkopírovat i do univerza Star Wars. A to je nešťastné, velmi nešťastné rozhodnutí, které nejspíše Rogue One ubere na kvalitě.

Další věcí, která prolétla celým internetem je možnost dotočení scény s mladým Hanem Solem (Alden Ehrenreich). Jelikož se ale Rogue One odehrává rok před Novou Nadějí, kde si Hana zahrál legendární Harrison Ford, tak by šlo o další debilní nápad Disneyho. Jeden článek z portálu screenrant.com dále hovořil o tom, že by Hanova scéna měla posloužit jako oslí můstek mezi Rogue One a plánovaným filmem Star Wars Anthology: Han Solo (2018). Jelikož se však Solova sólovka má odehrávat asi deset let před IV, považuji tuto informaci za kachnu.


Alden je sice sympaťák, doufám však, že se jej ve filmu Rogue One nedočkáme
Poslední problém přetáčení scén je rozhodně snaha ubrat prostor ve filmu Donniemu Yenovi. Čínská akční hvězda číslo 1, která úspěšně vytlačila Jackieho Chana z výsluní, Donnie Yen, se v traileru představil jedním záběrem, v němž za pomoci jakési hole zpacifikovával stormtroopery. Internetové zdroje z blízkosti Lucasfilmu však říkají, že jeho scény patří k nejbrutálnějším, a že režisér Rogue One Gareth Edwards dostal úkol udělat s tím něco. Znalci Ip Mana ví, že bojové umění Donnieho Yena k němu patří stejně jako R2-D2 k C-3PO. Proto by byla obrovská škoda ubrat Donniemu jeho scény či je trochu zmírnit a vymazat z nich kung-fu kopy apod.

Doufejme tedy, že zásahy do postprodukce Rogue One nebudou tak zásadní a že budeme v prosinci příjemně překvapeni. Ať nás provází Síla.zdroj obrázků a gifu: imgur.com, jewishbusiness.com, starwars.com, aintitcool.com

Nejlepší postavy druhé série Gothamu

1. června 2016 v 23:20 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Po delší odmlce se kritický klub konečně vrací. Dnes si představíme ty nejlepší postavy z gothamské druhé série. Při určování pořadí tedy hrály roli jen události druhé řady, k první jsem vůbec nepřihlížel.
10. Victor Fries/Mr. Freeze

herec: Nathan Darrow

Počátkem jarní části druhé série začal Gotham mrznout. Zamilovaný Fries totiž ve snaze zachránit život své ženy zamrazil několik nevinných obyvatel města. Když nakonec GCPD vypátrala jeho úkryt, rozhodl se vzdát. Mezitím však jeho žena spáchala "zamrazenou sebevraždu". Fries se snažil zabít se též, ale profesor Hugo Strange jej převezl do Indian Hill a udělal z něj jednoho ze svých znovuzrozených bojovníků. Pod novou identitou Mr. Freeze potom Fries několikrát bojoval proti Gordonovi. Konec série jej zastihl při velkém souboji s Firefly, jehož výsledek je nejasný.

9. Nathaniel Barnes

herec: Michael Chiklis

Po smrti komisařky Essenové, kterou zabil Jerome Valeska, převzal její místo charismatický kapitán Barnes, chlapík ze staré školy. Od začátku si oblíbil Jima Gordona a sestavil s ním tým nezkorumpovaných policistů. Jeho největším úspěchem bylo bezpochyby Penguinovo zajetí. Pak se ještě zasloužil o dopadení Riddlera. Během Azraelova teroru byl zraněn a jeho další osud je nejasný. Nejsem si jist, jestli je mrtvý, ale jelikož je Bullock jen dočasným kapitánem GCPD, tak nejspíše ne.

8. Harvey Bullock

herec: Donal Logue

Protřelý detektiv a Jimův neochvějný spojenec v tažení proti gothamské prohnilosti si ve druhé sérii prošel velkým vývojem. Nejprve se vracel k GCPD po Loebově puči, následně pomáhal Gordonovi při vyšetřování Galavana. Ve druhé půli s názvem "Wrath of the Villains" bojoval hrdinně stále v řadách gothamské policie proti Strangeovi a jeho poskokům. Po Azraelově nástupu a vyřazení Barnese ze hry se nakonec stal zastupujícím kapitánem GCPD. V závěrečné epizodě vedl útok zásahových jednotek na Arkham a povedlo se mu dopadnout Huga Strange.

7. Alfred Pennyworth

herec: Sean Pertwee

Rodinný komorník rodiny Wayneů, jehož fantasticky ztvárňuje šarmantní Brit Pertwee, působil po celou dobu trvání druhé sezóny jako nejcharakternější a nejoddanější ochránce malého Brucea. Alfred svedl souboj s Penguinem, zašermoval si s Azraelem. Avšak v druhé polovině série ubylo jeho výskytu, proto jej řadíme až na sedmou příčku. Snad si příští rok polepší.

6. Oswald Cobblepot/Penguin

herec: Robin Lord Taylor

Nejlepší postava první série se v té druhé propadla až na šesté místo. Penguin totiž pobyl na obrazovce mnohem kratší čas. Nejprve ještě jako král gothamské mafie prohrál souboj s Galavanem, aby nakonec skončil v arkhamském ústavu. Odtud vylezl jako polepšený muž, ovšem tato jeho identita jej opustila po smrti otce, kterého krátce předtím našel. Pak se Oswald opět stal sadistickým šílencem. A tak ho máme rádi.

5. Theo Galavan/Azrael

herec: James Frain

Hlavní padouch druhé série!!! Galavan, vlastním jménem Dumas, totiž úspěšně manipuloval gothamským obyvatelstvem včetně Bruce Waynea, aby se stal starostou města. Poté, co byly jeho pikle odhaleny a on zabit, dostalo se jeho tělo do péče Huga Strange. Po oživení vlétl pod přezdívkou Azrael zpátky na scénu a dlouho trápil GCPD, až jej nakonec obrovskou bazukou zlikvidoval Butch Gilzean.

4. Edward Nygma/Riddler

herec: Cory Michael Smith

Riddler manipuloval celou GCPD včetně Jima Gordona a konečně nám v druhé sérii naznačil svůj původ. Byť byl nakonec policií lapen a uložen do Arkhamu, dokázal si najít vhodné spolupracovníky i zde a málem se stal zkázou pro Bruce Waynea či Lucia Foxe.
3. Hugo Strange

herec: BD Wong

Arcipadouch! Hugo Strange je jeden z nejstarších batmanovských záporáků, proto byl po celou dobu svého účinkování v Gothamu pod drobnohledem. A rozhodně nezklamal. Hugo stál v čele Arkhamu a postupně se zjistilo, že tahá za nitky ve Wayne Enterprises. Do světa vyslal Azraela, Fish Mooney, Freeze a další. Nakonec jej sice dopadla GCPD, doufejme však, že to neznamená jeho konec v seriálu.

2. Bruce Wayne

herec: David Mazouz

Budoucí temný rytíř pátral ve druhé sérii nejen po otcově dědictví, ale taky po korupci ve své vlastní firmě Wayne Enterprises. S pomocí svých věrných druhů Alfreda, Lucia a Jima nakonec zvládl triumfovat v mnoha bojích. Jeho dětství jej zoceluje a on se pomalu ale jistě chystá na dráhu netopýřího ochránce Gotham City.

1. James Gordon

herec: Ben McKenzie

První místo bylo jasné od samého začátku. Detektiv Jim Gordon je jednoznačně nějvětším sympaťákem celého seriálu. Ve druhé sérii si prošel vzestupy i pády. Přišel o svou přítelkyni i o její dítě, ale na druhou stranu porazil Galavana a nakonec i Strange. Do třetí série doufejme v jeho další rozvoj, případně v nárůst jeho knírku.

To by bylo k nejlepším charakterům Gothamu všechno. Na další sérii si musíme počkat do podzimu, ale již teď můžeme s klidem prohlásit, že půjde opět o skvělou jízdu plnou těch nejrůznějších záporáků z DC Univerza.zdroj obrázků: flickeringmyth.com, denofgeek.com, theactionpixel.com, cinemablend.com, recapguide.com