Filmoví a seriáloví záporáci z města Gotham

5. června 2016 v 18:04 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Batmanovská franšíza dosáhla v seriálovém i filmovém světě největší popularity z celé tvorby DC Comics. Proto jsem se rozhodl vybrat desítku nejlepších záporáků, které jsme mohli obdivovat na plátně či televizní obrazovce. Výběr byl velmi těžký, k vybrané desítce tedy ještě přikládám pět dalších padouchů, kteří se těsně nedostali.
10. Talia al Ghul

výskyt: Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herečka: Marion Cotillard

Hlavní záporačka závěrečné epizody kultovní Nolanovy trilogie v podání francouzské oscarové superhvězdy působí po dobu celého filmu na diváka sympatickým dojmem pomocnice temného rytíře. Nakonec se z ní však vyklube zrádná bestie, jež se pachtí jen a jen za dokonáním hrůzného díla Ligy stínů - zničení Gothamu. Ve filmu Marion zastiňuje i další ženskou postavu - Catwoman v podání Anne Hathaway, kterou vyštípala i z tohoto žebříčku.

9. Sal Maroni

výskyt: Batman Forever/Batman navždy (1995), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Gotham (2014)
herci: Dennis Paladino, Eric Roberts, David Zayas

Mafiánský boss se poprvé objevil už v nepovedeném Schummacherově filmu, jeho role však byla velmi malá. V Temném rytíři to bylo už jiné kafe, zde byl Maroni neomezeným vládcem gothamského podsvětí a dokonce jednal i se samotným Jokerem. V seriálu Gotham byl Sal vylíčen jako bezohledný italoamerický gangster, který neustále bojoval o nadvládu nad městem s Carminem Falconem. Na konci první série byl však zabit, čímž showrunner Bruno Heller porušil komiksovou linku...


Eric Roberts
8. Jonathan Crane

aka: Scarecrow
výskyt: Batman Begins/Batman začíná (2005), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herec: Cillian Murphy

Jednoho z arkhamských psachiatrů na filmové plátno převedl na plátno až Christopher Nolan a to rovnou do všech tří filmů. Cillian Murphy jej představil jako vyšinutého psychopata, který využívá své doktorské pozice k ovlivňování mysli svých pacientů. Scarecrow je zároveň jediným padouchem, který byl ve všech dílech Nolanova Batmana.

7. Ra's al Ghul

výskyt: Batman Begins/Batman začíná (2005), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herec: Liam Neeson

Batmanův učitel, vůdce Ligy stínů touží i ve filmu jen a jen po tom, aby Gotham shořel v popel, stejně jako Řím a Konstantinopoli staletí před ním. Nakonec svého cíle nedosáhl a byť jeho dcerka Talia byla blízko, rovněž neuspěla. Liga stínů tedy svého cíle nikdy nedosáhla a nikdy nedosáhne.

6. Hugo Strange

výskyt: Gotham (od 2014)
herec: BD Wong

Jeden ze služebně nejstarších padouchů v Gothamu (na komiksových stránkách se objevil již roku 1940) se ve filmu zatím neobjevil. V seriálu Gotham však tahal za nitky celou druhou sezónu, přičemž stál v čele Arkhamského ústavu pro choromyslné. Zároveň však ovládal i nchvalně proslulý Indian Hill, kde vyráběl oživené bojovníky jako byl např. Azrael, Firefly či Clayface. Byť jej nakonec GCPD dopadla, doufáme, že jej tvůrci seriálu do děje ještě vrátí. Rovněž doufejme, že jej v budoucnu konečně uvidíme i na stříbrném plátně.

5. Harvey Dent

aka: Two-Face
výskyt: Batman (1989), Batman Forever/Batman navždy (1995), Dark Knight/Temný rytíř (2008), Gotham (od 2014)
herci: Billy Dee Williams Tommy Lee Jones, Aaron Eckhart, Nicholas D'Agosto

Státní návladní, který přijel do Gothamu nastolit vládu spravedlnosti, ale po nešťastné události se změnil na poloopáleného vraždícího maniaka, který s oblibou pouýívá minci k určení osudu svých obětí. Poprvé se na plátně zjevil roku 1989, jeho role však byla zanedbatelná. Ve filmu Batman navždy zastal úlohu hlavního padoucha, Jones jej však neztávrnil natolik výrazně, aby stál za zapamatování. Aaron Eckhart v roce 2008 však předvedl v roli Harveyho vynikající výkon. Two-Face v jeho podání byl realistický a ďábelský. V seriálu Gotham je Harvey na začátku své kariéry a pracuje jako právník, jeho výstupu na výsluní se zatím tvůrci moc nevěnovali.


Lando Harvey Dentem
4. Edward Nygma

aka: Riddler
výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman Forever/Batman navždy (1995), Gotham (od 2014)
herci: Frank Gorshin, Jim Carrey, Cory Michael Smith

Již v šedesátých letech musel jeho hádanky řešit legendární Batman Adam West. Jeho pravý rozlet však přišel s nástupem Jima Carreyho do jinak nepovedeného snímku Batman navždy. Největšího úspěchu však Riddler dosáhl v seriálu Gotham, kde je představen jako vyšinutý psychopat milující hádanky a mučení. Proto se v našem umístění dostal tak vysoko.

3. Oswald Cobblepot

aka: Penguin
výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman Returns/Batman se vrací (1992), Gotham (od 2014)
herci: Burgess Meredith, Danny DeVito, Robin Lord Taylor

Pajdající malinký blázen s obrovskou mocí, král zločinu. Přesně takto představil Penguina šedesátkový Batman. V roce 1992 se z něj vyklubala strašidelná stvůra v podání slavného DeVita. Danny vtiskl Oswaldovi tu pravou komiksovou tvář a vypráví se, že malé děti při pohledu na něj utíkaly z kinosálů. Na scénu se Penguin poté vrátil až v roce 2014, konkrétně v seriálu Gotham. Zde je popisován jeho vzestup z poskoka Fish Mooney až na vrchol gothamského podsvětí, jeho následný pád a nové vzedmutí. Navíc jeho představitel Robin Lord Taylor je spolu s Benem McKenziem (James Gordon) nejpopulárnějším hercem seriálu.

2. Bane

výskyt: Batman and Robin/Batman a robin (1997), Dark Knight Rises/Temný rytíř povstal (2012)
herci: Jeep Swenson, Tom Hardy

Bane je jediným padouchem, který kdy Batmana dokázal zlomit. Vidět jsme jej mohli ve dvou filmových počinech a jeho podoba se zásadně lišila. V nejhorším batmanovském filmu Batman a Robin byl představen jako nemyslící hora svalů plnící vůli Poison Ivy (Uma Thurman). Christopher Nolan jej však v závěrečném díle své trilogie představil jako nesmírně inteligentního žoldáka, který brilantními tahy zcela odrovná temného rytíře a dostane celý Gotham pod svou vládu. Bane posloužil jako ten největší odrazový můstek v kariéře dnes světoznámé hvězdy Toma "Mad Maxe" Hardyho.


Jediný Batmanův přemožitel
1. Joker

výskyt: Batman (1966), Batman: The Movie/Batman: Film (1966), Batman (1989), Dark Knight/Temný rytíř (2008)
herci: Cesar Romero, Jack Nicholson, Heath Ledger

První místo bylo předem jasné, vyšinutý psychopat, jehož pravou totožnost jsme se dozvěděli jen ve filmu Batman s Jackem Nicholsonem, nemohl skončit hůř než na samotném piedestalu padoušstva. Ve všech filmech, kde vystupoval, měl divák možnost slyšet charakteristický smích šílence. A každý z oněch tří herců jej pojal trošku jinak. Cesar Romero byl typický cirkusový klaun, který v několika soubojích s Batmanem i zazpíval. Jack Nicholson už byl nevyrovnaný a nihilistický blázen. Ovšem až Heath Ledger zahrál Jokera na kterého komiksoví fandové léta čekali. Psychopatického, nesmírně inteligentního a destruktivního. A tato role jej bohužel stála to nejcennější - život. Zmalovaného zločince uvidíme ještě letos ve filmu Suicide Squad/Sebevražedný oddíl, kde jej zahraje Jared Leto. A byť v tomto žebříčku nepočítáme vystoupení v animácích, musíme si připomenout, že Jokera v několika desítkách filmů, seriálů a videoher daboval vynikající Mark Hamill.

Těsně se nevešli tito padouši

1. Theo Galavan/Azrael
2. Victor Zsasz
3. Carmine Falcone
4. Mister Freeze
5. Poison Ivy

Ke gothamským záporákům, kteří bojovali s Batmanem v televizi a na plátně je to vše, příště se v žebříčku podíváme na konkurenční Marvel.zdroj obrázků: villains.wikia.com, screenrant.com, comicbook.com, comicvine.gamespot.com, cinemablend.com, batman.wikia.com,
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdo je váš oblíbený padouch z DC univerza?

Joker 59.3% (16)
Penguin 29.6% (8)
Riddler 7.4% (2)
Mr. Freeze 0% (0)
Firefly 0% (0)
Hugo Strange 3.7% (1)
Někdo jiný 0% (0)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama