Nejlepší herci tmavé pleti - I. část

23. června 2016 v 0:20 | Ondřej Novotný und Marek Danko |  Žebříčky
Dnes se v žebříčcích zaměříme na herce tmavé pleti, kteří úspěšně dobyli filmová plátna. Určit pořadí bylo velmi složité, proto jsme postupovali podle toho, kolik ocenění daný herec má, v jakých filmech se objevil a v neposlední řadě také logicky do hodnocení počítáme jeho mediální prezentaci provázející jeho kariéru. Nakonec jsme proto vybrali 20 velkých jmen. První část od 20. do 11. místa najdete na následujících řádcích.
20. Dwayne Johnson

národnost: americká
narozen: 2.5. 1972
výběr z filmografie: The Scorpion King/Král Škorpion (2002), Walking Tall/Kráčející skála (2004), Hercules (2014), Furious 7/Rychle a zběsile 7 (2015)
plánované filmy: Jumanji (2017), Fast 8/Rychle a zběsile 8 (2017), Shazam! (2018)

Bývalý wrestler s ikonickou přezdívkou "The Rock" po konci kariéry přesedlal na herectví. Jeho výkony nejsou zatím nijak oslnivé, ale Dwayne je na pohled velmi sympatický chlapík a snad ani nelze tohoto muže nenávidět. Poprvé na sebe upozornil jako Matheus z druhého dílu kultovní Mumie, následně vystřílel kriminálníky v malém městě, zabojoval si s pekelnými démony na Marsu, a tak dále... V posledních letech se na plátně objevuje velmi často, zahrál si například už ve třech dílech Fast and Furious. Jeho kariéra je na vrcholu.


Zajímavost: The Rock je i kondičním trenérem, se cvičením a stravováním pomáhal např. Hugh Jackmanovi při natáčení snímku Wolverine (2013).
19. Chadwick Boseman

národnost: americká
narozen: 29.11. 1976
výběr z filmografie: 42 (2013), Get on Up/Get on Up - Příběh Jamese Browna (2014), Gods of Egypt/Bohové Egypta (2016), Captain America: Civil War/Captain America: Občanská válka (2016)
plánované filmy: Marshall (2016), Black Panther (2018)

Charismatický herec vlétl do světa velkého filmu až krátce před čtyřicítkou. Po boku Harrisona Forda ve filmu 42 bojoval jakožto černošský baseballista proti rasové diskriminaci v MLB. Rok po tomto úspěšném debutu zahrál skvěle i zpěváka Jamese Browna. Letos se Boseman objevil ve dvou velkých blockbusterech. A role to byly velmi podobně, neboť egyptský bůh Thovt a Black Panther se v lecčems shodují. Oba jsou nesmérně inteligentní a oba věří v posmrtný život v Usirově říši. Chadwick se v současnosti nepochybně soustředí na další natáčení marvelovek, kterým se upsal na minimálně pět filmů.


Zajímavost: Chadwick byl jediným bohem tmavé pleti ve filmu Gods of Egypt.
18. Billy Dee Williams

národnost: americká
narozen: 6.4. 1937
výběr z filmografie: Empire Strikes Back/Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980), Batman (1989), Lego Movie/Lego příběh (2014)
plánované filmy: Dirty Dancing/ Hříšný tanec (2016)

Knírkatý sympaťák, který měl tenkrát za sebou působení v několika televizních seriálech, zašel v roce 1976 na konkurz na postavu Hana Sola. Lucas totiž původně chtěl slavného vesmírného pašeráka jako černocha. Po několika škrtech a změnách ve scénáři však George svou vizi změnil a Williams ostrouhal. Jeho kariéra povážlivě upadala, televizní filmy mu k popularitě nějak zvlášť nepomáhaly. V zimních dnech roku 1979 seděl Billy doma, ponořen do vlastních myšlenek a přemítal, jak je možné, že mu to herectví vůbec nesype. Náhle jej z přemýšlení vytrhl hlasitý zvuk jeho pevné linky. Rukou chmátl po sluchátku a znuděně pozdravil. Na druhém konci se ozvalo: "HI Billy, it's me, George." Williams vyskočil ze svého křesla a zaposlouchal se do nabídky, která se nedala odmítnout. Za několik týdnů už stál před kamerou a režisér Irvin Kershnerr mu ukazoval, jak že to vlastně má zahrát první afroamerickou postavu ve Star Wars - Landa Calrissiana. Nu a této roli je Williams po celou svou kariéru věrný, Landa zahrál ve dvou filmech z původní trilogie a několikrát jej též nadaboval. Upoutal však též skvělým ztvárněním Harveyho Denta v prvním Batmanovi. A i když je z celého hrerckého žijícího ansámblu původních SW nejstarší, fandové pevně doufají v jeho návrat do předaleké galaxie v epizodě VIII.


Zajímavost: Roli Landa odmítl Yaphet Kotto, známý z filmu Alien/Vetřelec (1979).
17. Wesley Snipes

národnost: americká
narozen: 31.7. 1962
výběr z filmografie: Major League/První liga (1989), Demolition Man (1993), Blade (1998), Expendables 3/Postradatelní 3 (2014)
plánované filmy: Chronicles of the Mayan Tunnel (2016)

Další ryze akční hrdina kosící nepřátelé po desítkách, potažmo po stovkách, Snipes, zahájil kariéru v trošku přitroublé komedii Major League, kde se potkal s Tomem Berengerem a Charlie Sheenem. Pak si ovšem vychutnal Sylvestere Stalloneho v krimi komedii Demolition Man, která je obecně považována za jedno z nejlepších béček vůbec. Vrchol jeho kariéry přišel bezpochyby v trilogii o lovci upírů Bladeovi, kterého Wesley ztvárnil bezvadně a nebránil by se dalšímu dílu. Hraní ve filmech mu výrazně narušily daňové úniky, díky kterým strávil pár let ve vězení či domácím vězení. Po propuštění se objevil např. v akční komedii Expendables 3.


Zajímavost: Slavný fotbalista Wesley Sneijder, který nyní hraje za Galatasaray, prohlásil v jednom rozhovoru, že je poctěn kdykoliv ho někdo díky podobnosti jmen nazve Snipes.
16. Cuba Gooding Jr.

národnost: americká
narozen: 2.1. 1968
výběr z filmografie: Jerry Maguire (1996), As Good as It Gets/Lepší už to nebude (1997), American Gangster/Americký gangster (2007), The Butler/Komorník (2013)

První držitel Oscara v našem žebříčku! Cuba s hraním začínal epizodními rolemi v MacGyverovi či v Coming to America. Po pár letech přišel šok - naprosto nečekaný Oscar za vedlejší roli ve filmu Jerry Maguire, kde Gooding sekundoval Cruiseovi. Po dalším hereckém úspěchu po boku Jacka Nicholsona v komedii As Good as It Gets však přišel pád. Cuba hrával dlouho v béčkových akčňácích po boku Dolpha Lundgrena, apod. Pak se mihl v několika dobrých filmech, aby se konečně znovu našel v seriálu American Crime Story (od 2016). Uvidíme, co nám nachystá na příští roky...


Zajímavost: Cuba odmítl hrát ve filmu Amistad, stejně jako Denzel Washington. Role pak připadla Djimonovi Hounsouovi.
15. Keith David

národnost: americká
narozen: 4.6. 1956
výběr z filmografie: The Thing/Věc (1982), Platoon/Četa (1986), Armageddon (1998), Cloud Atlas/Atlas mraků (2012)
plánované filmy: Service to Man (2016)

Keith je mistr vedlejších rolí! Nějakou tu větší úlohu však v kariéře také sehrál, za připomenutí stojí hlavně sci-fi horor The Thing, kde se potkal s Kurtem Russellem. Nejvýznamnějším filmem v jeho dlouhé kariéře však je válečné drama Platoon, kde zazářil po boku Willema Dafoea a Charlieho Sheena. Keithe v posledních letech trochu zapadl, vidět jsme jej mohli v béčkových záležitostech. Z této škatulky ho dostala např. vedlejší role ve skvělém filmu Cloud Atlas.


Zajímavost: Během natáčení Stoneova veledíla Platoon zachránil David život Charliemu Sheenovi.
14. Eddie Murphy

národnost: americká
narozen: 3.4. 1961
výběr z filmografie: 48 Hrs./48 hodin (1982), Trading Places/Záměna (1983), Beverly Hills Cop/Policajt v Beverly Hills (1984), Coming to America/Cesta do Ameriky (1988), Shrek (2001)
plánované filmy: Beverly Hills Cop/Policajt v Beverly Hills 4 (2020)

Eddie Murphy je přesně tím typem herce, který si svou největší slávu prožil v posledních dvou desetiletích minulého století. Tenkrát uměl utáhnout celý film a svým komediálním talentem si získával spoustu fanoušků. Zahrál si po boku Nicka Nolteho, Dana Aykroyda, Jamese Earla Jonese či Samuela L. Jacksona. Dokonce dokázal v jednom filmu zahrát i více rolí. S příchodem nového milénia však jeho hvězda na hollywoodském nebi počala pohasínat a jediným světlým bodem v rostoucí temnotě byly první dvě epizody Shreka. Murphy se snaží restartovat svou kariéru osvědčenou značkou, proto se již dlouho spekuluje o čtvrtém pokračování legfendární ságy o Axelu Foleym. Snad mu to vyjde, protože takto neslavný konec by tomuto sympaťákovi nikdo nepřál.


Zajímavost: Ve filmu Coming to America měl Eddie čtyřroli.
13. Will Smith

národnost: americká
narozen: 25.9. 1968
výběr z filmografie: Bad Boys/Mizerové (1995), Independence Day/Den nezávislosti (1996), Men in Black/Muži v černém (1997), I, Robot/Já, robot (2004), Hancock (2008)
plánované filmy: Suicide Squad/Sebevražedný oddíl (2016), Bad Boys 3/Mizerové 3 (2017)

Will by byl v žebříčku daleko výše, kdyby si svůj profil neposkvrnil idiotskými prohlášeními o rasové diskriminaci na letošním předávání Oscarů. Snad si podobné žvásty pro příště odpustí... Jinak je jeho kariéra pohádková. Začal ji spolu s Martinem Lawrencem v Bad Boys, pokračoval skvělým výkonem v Emmerichově vrcholném díle Independence Day, potom postřílel několik emzáků ve třech dílech Men in Black. Na rozdíl od Murphyho jeho kariéra v 21. století neupadá, ba naopak. Za role ve filmech Ali a The Pursuit of Happyness (Štěstí na dosah) byl nominován na Oscara. Will se v budoucnu pustí do několika sequelů svých předchozích dobrodružství a velmi očekáván je i jeho výkon v Suicide Squad, kde zahraje Deadshota.


Zajímavost: Will stejně jako Cruise patří mezi scientology. Magor.
12. Danny Glover

národnost: americká
narozen: 22.7. 1946
výběr z filmografie: Silverado (1985), Lethal Weapon/Smrtonosná zbraň (1987), Maverick (1994), Shooter/Odstřelovač (2007
plánované filmy: Complete Unknown/Známá neznámá (2016), Monster Trucks (2017)

Glover prožil vrcholné okamžiky své kariéry stejně jako Murphy na konci minulého století. Do kroniky filmových dějin se však zapsal zlatým písmem. Jeho slavná hláška "I'm getting too old for this shit" z kultovní tetralogie Lethal Weapon pomalu zlidověla. Danny ve filmu hodně spolupracoval s Melem Gibsonem, kromě zmíněných čtyř "zbraní" např. ještě v Maverickovi. V novém století sice trochu ustoupil ze slávy, ale role detektiva ve Wanově hororu Saw či jeho hlavní padouch v Shooterovi jej udržely v mysli diváků.


Zajímavost: Hlášku, kterou vidíte na obrázku parodoval ve filmu 22 Jump Street Channing Tatum
11. Don Cheadle

národnost: americká
narozen: 29.11. 1964
výběr z filmografie: Ocean's 11/Dannyho parťáci (2001), Hotel Rwanda (2004), Crash (2004), Iron Man 2 (2010)
plánované filmy: zatím neoznámeno nic konkrétního

Dlouho nemohl prolomit prokletí vedlejších nezapamatovatelných rolí, až jednou přišel režisér Terry George s nabídkou role v krutě válečném dramatu o genocidě Hotel Rwanda. Don ji přijal a celý svět se dozvěděl o jeho hereckých schopnostech. Byla z toho též nominace na Oscara. A aby se tento herec zavděčil i blockbusterovým žroutům, zahrál mistrně postavu Jamese Rhodese v marvelovském filmovém vesmíru. Předpokládá se, že tato role jej bude v budoucnu nejvíce provázet...


Zajímavost: Než Cheadle získal roli Jamese Rhodese ve druhém pokračování Iron Mana, hrál Rhodese Terence Howard. S tím se Don shodou okloností potkal ve filmu Crash.
Tento článek jsem vytvářel velmi dlouhou dobu. Pevně doufám, že můj výběr nebude kritizován a že jsem na někoho důležitého nezapomněl. V příštím díle se zaměříme na tu opravdovou šlechtu.


zdroj obrázků: denofgeek.us, pinterest.com, youtube.com, armondwhitebook.wordpress.com, mentalfloss.com, comicbook.com

další zdroje: imdb.com, csfd.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama