Anthropoid

2. července 2016 v 16:57 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Včerejšek byl hodně zajímavým dnem. Plán na cestu do Varů a vetření se na projekci Anthropoidu v jeho celosvětové premiéře jsem samozřejmě měl, ale ještě ve středu vypadal nezrealizovatelně. Nakonec se mi však vstupenku podařilo získat a po strastiplné cestě do nejmenšího kraje naší vlasti jsem ve 20:00 skutečně seděl na první projekci. A nelituju toho, neboť film byl bezpochyby velmi zajímavý.


Všichni fanoušci i kritici (včetně mě) měli před uvedením Anthropoidu do kin obavu z příšerné angličtiny hlavních protagonistů. Snad nebude extra velkým spoilerem, když napíši, že jsem se ve svém předchozím článku mýlil, protože to, jak postavy vyslovují, se ve větší míře strefuje do českého přízvuku. Dokonce i Aňa mluví fajn a logicky se nejvíc trefuje do angličtiny většiny Čechů. V tomto film bezpochyby překvapil a pokud bude světové publikum, které se snímku dočká tuším někdy v srpnu rozumné, tak tento tah ocení.


Největším tahounem celého filmu byl bezpochyby Cillian Murphy, kterého jsem sice vnímal dříve jako prototyp ukázkového padoucha, ale dnes na mě udělal dojem i jako charakterní klaďas. Jeho výkon zcela zastínil tolik vychvalovaného (proč?) Jamieho Dornana. Vím, že si tímto tvrzením dělám nepřátele v řadách fanynek příběhů pana Greye :D, ale nelze jinak :-(. Ženské postavy podle mě nepropadly, ale ani nějak zvlášť neohromily. Již zmiňovaná Aňa zahrála nejlépe za posledních 10 let a Quebečanka Charlotte Le Bon podala sice horší, ale pořád ne nějak drastický výkon.


Příběhově funguje film opravdu jako rekonstrukce atentátu, za což patří Seanu Ellisovi můj velký dík. Když jej navíc srovnáme s naší novější produkcí pojednávající o WW2, tak obsahuje trochu více akčních scén a hlavně, HLAVNĚ, nacističtí mučitelé konečně vypadají a chovají se jak opravdová zvířata. Mirka Spáčilů si na tohle stěžuje, což jen dokazuje to, že by asi už měla přemýšlet o pořízení houpacího křesla a o odchodu do penze. Spoiler! Jo a památná věta "Jsme Češi, nikdy se nevzdáme" ve filmu zazní.


Celkově vzato je tedy Anthropoid skvělým počinem a pokud uspěje na mezinárodní scéně, mohl by se celý svět konečně dozvědět něco o historii naší krásné vlasti.


Hodnocení: 75%


P.S. Na csfd.cz jsem v kolonce příbuzných filmů objevil snímek HHHH, který pojednává taktéž o atentátu. Měl by být uveden též v tomto roce, ale moc tomu nevěřím.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama