Nejlepší punk-rockové songy

24. července 2016 v 19:30 | Marek Danko |  Žebříčky
Punk je jeden z mých nejoblíbenějších žánrů a plánuji se o něm v budoucnu na tomto blogu rozepsat obšírněji. Dnes nabízím pouze malou ochutnávku několika písní, které osobně považuji za to nejlepší, co v tomto žánru vzniklo. Všechny songy budou dnes vlastně jen z druhé poloviny sedmdesátých let, kdy se punk zrodil.

Ramones - Blitzkrieg Bop


Naprostý základ všeho. Bez Ramones by punk nebyl tím či je. Tihle čtyři kluci z newyorkského klubu CBGB definovali, jak má vypadat punková hudba: jednoduchost, přímočarost, energie.


Sex Pistols - God Save the QueenPokud jsem o Ramones říkal, že byli základem pro punk, tak to samé rozhodně platí i o jejich anglických kolezích. Sex Pistols způsobili v Británii veřejný šok svým chováním, oblečením, muzikou i texty, a rozputali tak v roce 1976 punkovou revoluci, protože si tento styl osvojila tehdejší mladá generace a po vzoru Pistols vznikaly ihned další kapely.

The Buzzcocks - Breakdown


Manchesterská kapela The Buzzcocks byla společně s výše uvedenými Sex Pistols úplně tím prvním, co rozvířilo punkové vlny po Británii. Uvedený song Breakdown pochází z EP Spiral Scratch, které produkoval manchesterský hudební génius Martin Hannett a které ukázalo cestu dalším kapelám, jelikož bylo vydáno takzvaně "do it yourself", což znamená na vlastní náklady, bez žádného labelu.


The Clash - White Riot


The Clash vznikli jako reakce na Sex Pistols, jelikož jejich vznik inicioval spolupracovník manažera Pitols Malcolma McLarena, Bernie Rhodes. Úspěch The Clash mohl začít, když se ke kapele připojil zpevák Joe Strummer, který odešel z tehdy už celkem populární londýnské pub-rockové kapely 101'ers. Strummer vnesl, jako autor většiny textů Clash, do punku i politická, sociální nebo rasová témata, jako například právě v písni White Riot.

Dead Boys - Sonic Reducer


Abych nepsal jen o anglických kapelách, přidám ještě tuhle bandu, která se stejně jako Ramones proslavila v klubu Hillyho Kristala CBGB, ačkoliv původně pocházeli z Clevelandu v Ohiu. Osobně považuji Dead Boys za málo doceněnou kapelu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama