The Legend of Tarzan

9. července 2016 v 20:40 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Zbrusu nový příběh o nejslavnějším opičím muži všech dob je rozhodně zajímavým zjevením současné kinematografie, ale v některých aspektech docela nezvládá konkurovat současné blockbusterové tvorbě, což je vskutku škoda.


Film se snaží o zcela nový děj, je natočen podle komiksu od Dark Horse, který navazuje na všechna dřívější literární i filmová zpracování Tarzana (Alexander Skarsgard), a odehrává osm let poté, co tento divoch odjel do civilizovaného světa a přijal jméno John Clayton III. Ve svazku s krásnou Jane (Margot Robbie) žil Tarzan dlouhá léta v blahobytu, pak však na scénu vtrhlo hamižné a zadlužené Belgické království. Zde si dovolím poznámku, že jsem nanejvýš potěšen, jak byli Belgičané ve filmu ztvárněni, neboť tato země byla v 19. a 20. století jednoznačně jednou z nejhorších a nejkrutějších koloniálních velmocí. A řekněme to na rovinu, tento zbytečný stát nás na mapě štve dále i po konci kolonizace (mně osobně vadí nejvíce jejich fotbalový tým, ale to už je moc velká odbočka). Tito Belgičané (nebo Belgové?) totiž vysílají zlotřilého kapitána Leona Roma v podání současného krále filmových padouchů Christopha Waltze, aby získal v Kongu diamanty od domorodého náčelníka (Djimon Hounsou). No a lidojedský černošský vůdce si řekne o chutné bělošské sousto - o samotného Tarzana. A příběh začíná! Postupně se do něj zamotá i Jane a taky skvělá hláškující figurka George Washington Williams (Samuel L. Jackson). Ten je založen na opravdu existující historické postavě.


Lidojeda si skvěle střihl Djimon Hounsou
Film rozhodně není dokonalý a často prchá do flashbacků, které ukazují Tarzanovo dětství a mládí, přičemž se divák může při chvilce nepozornosti v těchto flashbacích ztratit. Dále jsou zde občas špatné cgi triky, což je vidět hlavně u zvířat. Velmi nezdařilé jsou i některé akční scény.


Ach ty flashbacky. Co je to za módu?
No a na závěr jedna moje úvaha. Pokud tento film slouží k nějakému dalšímu potlačování rasismu, tak se mu to daří jen z poloviny. Mnohem víc totiž probouzí mou nenávist k Belgii. Pokud se odpor k tomuto státu probudí i v dalších divácích, mohou si podprahová sdělení, která neplní svůj účel tvůrci do příště odpustit.


Hodnocení: 70 %

zdroj obrázků: caribpress.com, pinterest.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama