80. výročí popravy Federica Garcíi Lorcy

19. srpna 2016 v 18:19 | Marek Danko |  Zamyšlení
Před osmdesáti lety byl popraven jeden z největších španělských umělců všech dob, básník a dramatik Federico García Lorca. Byl jednou z mnoha obětí začátku Španělské občanské války, a také tou nejslavnější.


Lorca se narodil 5. června 1898 v malé obci Fuente Vaqueros blízko Granady. Jeho otec byl statkář a matka učitelka. Po maturitě, kterou složil v roce 1915, se přihlásil na granadskou univerzitu, kde studoval filozofii a práva. Na další studia se odebral do Madridu, který byl tehdy centrem umělecky nadaných studentů. Zde se spřátelil například se Salvádorem Dalím nebo Luisem Buňuelem. V Madridu pobýval mezi lety 1918-1928. První básnická sbírka, která mu vyšla byla Kniha básní z roku 1921. V roce 1929 odjel do USA na Kolumbijskou univerzitu, kde napsal jednu ze svých nezjnámějších sbírek Básník v New Yorku. Tou vůbec nejznámější sbírkou Garcíi Lorky jsou však bezpochyby Cíkánské romance, vydané v roce 1928. Je autorem také několika divadelních her, z nichž nejnámější jsou asi Dům Bernardy Albové, či Krvavá svatba.

Ve třicátých letech se věnoval svému putovnímu divadlu La Barraca. Ve zhoršující se politické atmosféře podporoval republikánskou vládu a stavěl se za obranu demokracie. Vojenský puč Francisca Franca zastihl Lorcu v rodné Granadě, byl zatčen a později popraven. Sám Franco poté přiznal, že Lorca musel být kvůli svým názorům a velké popularitě umlčen. Zprávy o Lorcově smrti obletěly svět a on se tak stal symbolem boje za demokracii a ukázkou toho, jak se totalitní režimy bezostyšně zbavují těch nejchopnějších lidí. Jako my máme svého Vladislava Vančuru, Španělé mají Federica García Lorcu.

Lorca a Dalí

Zastavme se ještě nachvíli u Lorcova díla. Čím je tak vyjimečné? Lorca byl velmi ovlivněn kulturou své milované Andalusie. V jeho básních je tento vliv velmi patrný, byl okouzlen tamní drsnou přírodou i životem andalůských cikánů. Tyto vlivy však dokázal snoubit s nároky tehdejší moderní poezie. Důkazem toho, že je tento autor stále živý, jsou stále nová a nová vydání jeho sbírek, a také to, že i jeho divadelní jsou stále hrány.

Zdroje obrázků: poemsofgarcialorca.com, prezi.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kimi Kimi | Web | 20. srpna 2016 v 13:39 | Reagovat

Tak tohle jsem nevěděla, a to Lorcu dobře znám....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama