The BFG

29. srpna 2016 v 22:47 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Steven Spielberg se zamiloval. Ke své vyvolené Kate Capshaw, kterou potkal v Chrámu zkázy, si přibral Marka Rylancea, nového dvorního herce. A toto nové láskyplné spojení dvou umělců se nám teď představuje v novém filmu na motivy pohádky Roalda Dahla, The BFG (Obr Dobr).

Výsledek obrázku pro the bfgBFG vypráví příběh o malé dívence Sophie, kterou jedné noci odnese obr do své země. Dívka celou dobu očekává, kterak ji obr zabije a sní, ale má štěstí, neboť natrefila na obra vegetariána - tzv. Big Friendly Giant (u nás dříve MHO/Moc Hodný Obr, dneska Obr Dobr). Dobr se po večerech toulá po městech a fouká lidem do mysli sny, zato ostatní obři (kteří jsou mimochodem ještě větší než BFG) se ležérně prohánějí na našem světě a konzumují příslušníky lidského rodu. Sophie a Dobrovi se počínání lidožravých obrů, jejichž jména jsou např. Bonecruncher, Bloodbottler či Manhugger (jsem velmi zvědav na český překlad), vůbec nelíbí, a chtějí mu zabránit. Tím začíná velká pohádková jízda, do níž se následně zamotá i jeden významný monarcha.
Marka Rylancea jsem si poprvé všiml na letošním předávání Oscarů, kde získal sošku za svůj výkon ve filmu Bridge of Spies/Most špionů. Tenkrát mne velmi naštvalo, že tuto cenu nedostal "Rocky" Sylvester Stallone, avšak po zhlédnutí zmíněného Mostu jsem uznal Rylancea jako zaslouženého vítěze. Zkrátka je to dobrý herec, což mně jasně potvrdil i v BFG. Jeho strhující výkon v hlavní roli totiž ukazuje, jaký v něm dřímá talent. V roli jediného obra, který nejí lidi, ale obrům odporné fňokurky, se Rylance našel. Každé dítě si jej musí zamilovat hned na začátku filmu. Svým dobráckým zjevem a vystupováném představuje archetyp hrdinů ze staré školy, který se z filmového plátna postupně vytrácí. Samotný Rylance se objeví i v dalším Spielbergově filmu The Kidnapping of Edgardo Mortara, takže se na něj příští rok můžeme zase těšit. Jsem si jist, že znovu podá skvělý výkon.

Výsledek obrázku pro the bfg mark rylance

Každý Stevenův film, tedy kromě Lincolna, je úchvatná triková podívaná, kterou skvěle doprovází hudba největšího filmového skladatele všech dob, Johna Williamse. Nejinak je tomu i u BFG. Triky jsou na velmi vysoké úrovni, obři vypadají reálně a jejich ohavné tváře určitě vyděsí nejednoho dětského diváka. A hudba je opět famózní, Williams zde smíchal motivy ze Star Wars a Harry Pottera, z čehož vznikl rozhodně velmi zajímavý mix.

Obr Dobr je typický film Stevena Spielberga. Na jeho nejlepší kousky sice nemá, ale i tak mne jeden z posledních režisérů staré školy opět nezklamal a ukázal mi, že i ve svém věku stále mohu mít rád pohádky. תודה Stevene.


Hodnocení: 80 %


Zdroj obrázků a videa: yvrshoots.com, nerdist.com, youtube.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Broken girl Broken girl | Web | 29. srpna 2016 v 22:51 | Reagovat

Na tento film jsem viděla v kině trailer a strašně se mi líbil, ale zatím nebyl čas ho vidět ;)

2 kritickyklub kritickyklub | 29. srpna 2016 v 23:37 | Reagovat

[1]:Od 1.9. to bude v našich kinech :-)

3 Markéta Markéta | Web | 30. srpna 2016 v 14:36 | Reagovat

Tohle u nás dávají až v září, jsem na to zvědavá!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama