Mike Nichols

2. září 2016 v 20:10 | Marek Danko |  Slavní režiséři
Dnes pro Vás otevíráme rubriku Slavní režiséři, ve které bychom chtěli postupně představit autory těch nejlepších filmů historie. Tím prvním bude Mike Nichols.

Narodil se v roce 1931 v Berlíně, ale v roce 1939 emigroval s rodinou do USA. Tam vystupoval jako komediální herec a později se živil jako divadelní režisér. Od divadla je jen kousek k filmu, a tak se z Nicholse stal i filmový režisér. Už jeho první film, Kdo se bojí Virginie Woolfové, byl velmi úspěšný a přinesl mu nominaci na Oscara za režii. Jeho druhý snímek, Absolvent, však patří do zlatého fondu světové kinematografie. Tento příběh studenta, který si začne se starší ženou, zná snad každý. Do hlavní role obsadil tehdy neznámého mladíka Dustina Hoffmana, který se právě díky tomuto filmu proslavil. Nichols navíc získal za tento film Oscara za nejlepší režii. Film z roku 1967 má také nezapomenutelný soundtrack od Simona a Garfunkela a skvělou kameru Roberta Surteese.

Výsledek obrázku pro mike nichols the graduate
Mike Nichols diriguje nezkušeného Dustina Hoffmana při natáčení filmu Absolvent

V roce 1970 zfilmoval slavný román Josepha Hellera, Hlava 22. O rok později, začala díky filmu Tělěsné vztahy jeho spolupráce s Jackem Nicholsonem, který se objevil v několika dalších Nicholsových filmech, jako například Hořkost nebo Vlk. Nichols měl opravdu skvělý čich na výběr svých herců i spolupracníků, o čemž svědčí i fakt, že si jako kameramana pro životopisné drama Silkwoodová, s Meryl Streep v hlavní roli, vybral Miroslava Ondříčka.

Výsledek obrázku pro Mike nichols jack Nicholson
S Jackem Nicholsonem si prý sedli i lidsky

Není moc režisérů, kteří udrží vysokou laťku kvality po celou dobu své kariéry, Mike Nichols však právě mezi takové patří. I po přelomu tisíciletí totiž dokazoval svůj mimořádný režisérský talent. V roce 2003 natočil pro televizi HBO minisérii Andělé v Americe, kde si zahráli mj. Al Pacino, Meryl Streep nebo Emma Thompson. Svůj poslední film, Soukromá válka pana Wilsona, natočil v roce 2007. Mike Nichols zemřel v roce 2014 v New Yorku ve svých 83 letech. Byl jedním z mála režisérů, kteří získali Oscara, cenu Grammy, Tony i Emmy. U většiny jeho filmů najdeme v kolonce žánr: komedie/drama, Mike Nichols totiž dokázal zachytit život takový jaký je, někdy sladký, někdy hořký.


Zdroje obrázků: highlighthollywood.com, zimbio.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama