The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

21. září 2016 v 22:52 | Marek Danko |  Filmové recenze
Nový dokument o slavné hudební kapele zachycuje její koncertní období, tedy roky 1962-1966. Něvěnuje se tedy skoro vůbec začátkům kapely a ani jejímu "studiovému" období. Ve filmu jsou použity nahrávky z koncertů, tiskových konferencí či komentáře členů kapely nebo osobností, které s ní byly nějak spjaty.

Výsledek obrázku pro the beatles eight days a week - the touring years

Dokument natočil zkušený americký režisér Ron Howard, řemeslně je tedy zvládnut vskutku skvěle. Nic jiného si také kapela nezaslouží, ale narozdíl od Scorseseho filmu o Georgi Harrisonovi má zhruba o 100 minit kratší stopáž, takže příjemně uteče. Nikdo by se snad ani nezlobil, kdyby bylo přidáno ještě pár záznamů písní z koncertů.

Snímek zasazuje kapelu také do kontextu tehdejšího světa bouřlivých šedesátých let. Dotýká se témat jako např. vražda prezidenta Kennedyho, rasová segregace na jihu USA, válka ve Vietnamu atd. Vypráví ale pochopitelně především příběh samotné kapely, která na svých turné procestovala takřka celý svět (USA, Austrálie Japonsko,..). Osobní komentáře dvou dnes stále žijících členů kapely (Paul McCartney, Ringo Starr) nám poodkryjí, jak to tehdy opradu vše bylo a jaké z toho měli pocity. Největší pozornost dokumnet totiž věnuje právě rozhodnutí kapely přestat jezdit na turné a koncertovat. Film nám dokonale vysvětlí, co k tomu skupinu vedlo. Neopomíjí také připomenout důležitost pánů Briana Epsteina (manažer kapely) a George Martina (producent), kterému byl dokoce film věnován, jelikož letos zemřel. Zajímavé jsou také komentáře dnešních slavných osobností, které kapelu zažily ve svém teenagerovském věku. Zvlášť zábavná je Whoopi Goldberg (dále např. Elvis Costello nebo Sigourney Weaver).

Celkově se jedná o velmi povedený dokument, který ocení nejen fanoušci liverpoolské čtyřky.

Hodnocení: 90%


Zdroj obrázku: youtube.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama