Prosinec 2016

Filmové ohlédnutí za rokem 2016

31. prosince 2016 v 18:09 | Marek Danko a Ondřej Novotný |  Ohlédnutí
Rok 2016 nám pomalu končí a na internetu se objevují výběry nejlepších filmů tohoto roku. Aby jsme nebyli pozadu, nabízíme i my výběr toho nejlepšího, co se podle nás v roce 2016 objevilo v kinech. Jelikož však nelze některé filmy srovnávat, rozřadili jsme je do několika kategorií.

Animované filmy

Nejlepším animovaným filmem roku 2016 je bez debat snímek společnosti Disney Zootropolis: Město zvířat. Mezi animované filmy jsme zařadili i film Kniha Džunglí, který ale má jen prvky animace. Místo mezi nejlepšími animovanými filmy roku si zaslouží rovněž poetická Červená želva od studia Gibli, Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa i film Kubo a kouzelný meč. Nejvíce očekávaným animovaným filmem roku 2016, byl druhý díl, dnes již kultovní pohádky, Hledá se Nemo, tentokrát s názvem Hledá se Dory. Studio Pixar opět dokázalo vytvořit kvalitní animák, ale Zootropolis je přece jen někde jinde.

Výsledek obrázku pro zootropolis
Foto: Disney

Zahraniční "mainstreamové" filmy

Zde se nám nabízí nejširší škála všemožných snímků. Jsou však tři, které ční nad ostatní. Jsou jimi Příchozí, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a Sully: Zázrak na řece Hudson. Pokud nezíská jeden z těchto filmů Oscara za nejlepší film, bude to obrovské překvapení. První jmenovaný film je chytré Sci-Fi/Drama Denise Villeneuva s fantastickou Amy Adams v hlavní roli. Ostatní dva filmy spojuje společné téma, a tím je hrdinství. Ve válečném snímku Mela Gibsona Hacksaw Ridge se jedná o hrdinství mladého vojáka (Andrew Garfield) a ve filmu Sully, zase o osobní hrdinství zkušeného pilota (Tom Hanks). Oba dva filmy jsou bravůrně natočeny i zahrány.

Výsledek obrázku pro příchozí amy adams
Foto: Paramount Pictures

Tyto tři filmy ale rozhodně nejsou jediné zdařilé počiny tohoto roku. Již zmíněná Amy Adams si také zahrála v thrilleru Noční zvířata. Nejlepším hororem je film V zajetí démonů 2. Co se týče romantických filmů, tak zde s přehledem vítězí snímek Než jsem tě poznala. Nesmíme zapomenout ani na životopisný film z prostředí skoků na lyžích, Orel Eddie, ve kterém se v hlavní roli představil skvělý Hugh Jackman. Další letoční životopisný film Snowden, od oscarového režiséra Olivera Stonea, sice rozhodně žádným propadákem nebyl, ale přece jen zůstal lehce za očekáváním Rok 2016 byl také úspěšný z hlediska povedených hudebních dokumentů, kromě výborně řemeslně zvládnutého dokumentu Rona Howarda s dlouhým názvem The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years, vznikl také dokument Supersonic o slavné britské kapele Oasis, a mimojiné i dokument mapující natáčení nového alba hudebníka Nicka Cavea, Nick Cave: One More Time with Feeling.

Ze všech žánrů se však urodilo nejvíce akčních filmů. Velmi očekáván byl další film z prostředí světa Star Wars, Rogue One. Snímek, jehož děj se odehrává těsně před "čtyřkou", můžeme s klidem označit za velmi povedený. Další akční snímky se dají označit jen jako nadprůměrné. Mezi nimi je například film Zúčtování s Benem Affleckem v roli nebojácného účetního. Jeho kolega Matt Damon se vrátil v roli Jasona Bourna, ve stejnojmeném filmu. Na začátku roku se do našich kin dostal výborný film Quentina Tarantina Osm hrozných. Za zmínku také stojí film Deepwater Horizon: Moře v plamenech, o katastrofě na ropném tankeru.

Výsledek obrázku pro rogue one
Foto: Disney

Posledním žánrem v této kategorii na který se zaměříme, jsou fantasy filmy. Fanoušci kouzelného světa Harryho Pottera netrpělivě očekávali film Fantastická zvířata a kde je najít. Zdali jejich očekávání naplnil, musí posoudit oni, za nás se jedná o mírně nadprůměrnou zábavu. O něco hůř dopadl film inspirovaný světem počítačových her, Warcraft: První střet. A o něco lépe než Warcraft, dopadl film Star Trek: Do neznáma.

"Artové" filmy

Toto je těžko uchopitelná kategorie, do které možná zařadíme i filmy, které by sami tvůrci do takové škatulky nezařadili. Jsou to podle nás hlavně filmy, které vznikly mimo hollywoodskou produkci a nehrají se ve velkých kinech. Z nich vyčnívá jeden, na kterém se shodnou snad všichni kritici i diváci, je jím německý film Toni Erdmann. Snímek o vztahu otce a dcery je zábavný, dojemný, ale především neobvyklí, zážitek z něho se vlastně nedá ani dobře popsat, to prostě člověk musí vidět. Naše další tipy na artovější filmy jsou tyto: Tohle je náš svět s Viggo Mortensenem, který se snaží uchránit svou rodinu od moderního světa, roadmovie American Honey a jihokorejský film Komorná. Doporučujeme rozhodně i nový snímek krále nezávislého filmu Jima Jarmusche, Paterson, který se u nás hraje od 5. ledna, a v kterém se v hlavní roli představí jeden z nejtalentovanějších herců součastnosti, Adam Driver.

Výsledek obrázku pro toni erdmann
Foto: NFP


České filmy

Tuzemské prostředí je zvláštní tím, že se zde často neshoduje názor většiny diváků s kritiky. Pokud budeme sledovat pouze diváckou úspěšnost, tak letošnímu roku v českých kinech kralovala pohádka Jiřího Stracha Anděl Páně a snímek amerického režiséra Seana Ellise Anthropoid. Mezi kritiky byl však asi nejlépe přijat film Já, Olga Hepnarová. V našich končinách vzniklo, krom braků typu Decibely lásky nebo Prázdniny v Provence, ještě pár povedených filmů. Jsou to třeba filmy Teorie Tygra s Jiřím Bartoškou v hlavní roli, snímek Jana Hřebejka Učitelka nebo romantická komedie Pohádky pro Emu s Ondřejem Vetchým a Aňou Geislerovou. Tím hlavním čím se může naše kinematografie letos pochlubit jsou dokumenty, kterých vzniklo opravdu požehnaně a je těžké jich vybrat jen pár. Podívejte se tedy raději zde, aby vám některý z nich náhodou neutekl.

Výsledek obrázku pro teorie tygra
Foto: CinemArt

Komiksové filmy

Vlastní kategorii si dnes už zaslouží filmy inspirované komiksy. Je zajímavé sledovat konkurenční boj mezi dvěmi hlavními společnostmi, Marvel a DC Comics. K těmto dvoum ještě musíme přidat společnost 20th Century Fox, která má na starost filmy o X-Menech. Právě tato společnost vyslala do kin film Deadpool. Ten zcela vybočuje z řady ostatních komiksáren tím, že si z ostatních dělá legraci a ironizuje snad všechno, na co si vzpomenete. Svou nekorektností a humorem je asi tou nejlepší komiksovou zábavou tohoto roku. Tato společnost ještě uvedla celkem nevýrazný film X-Men: Apokalypsa. V souboji Marvel vs. DC letos vyhrála společnost, která má ve své stáji superhrdiny Avengers. Oba jejich letošní filmy, Kapitán Amerika: Občanská válka a Dr. Strange, se náramně povedly. Nepovedený Suicide Squad a o něco lepší Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti můžou jen závidět.

Výsledek obrázku pro deadpool
Foto: 20th Century Fox

Assassin's Creed

29. prosince 2016 v 21:19 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Videoherní filmy zatím nikdy nedokázaly dosáhnout stejného věhlasu jako jejich předloha. Po letošním Warcraftu, který sice komerčně neuspěl, ale rozhodně velkým propadákem nebyl, přichází dnes na řadu film Assassin's Creed.


Foto: 20th Century Fox

Film vypráví o Callumu Lynchovi (Michael Fassbender), který po traumatizujících zkušenostech z mládí zahájil "kariéru" násilného vraha. Po jedné neúspěšné akci je však dopaden a odsouzen k popravě. Smířen se svým osudem se Callum loučí s životem, ale náhle se probouzí v komplexu Abstergo, kde jej Sofia (Marion Cotillard) společně s otcem Rikkinem (Jeremy Irons) napojí na přístroj Animus, jenž propojí jeho vědomí s vědomím asasínského bojovníka Aguilara, který v patnáctém století pokračuje v nekonečném boji proti templářům, kteří chtějí získat mocný artefatkt.


Příběhově film pokulhává za svou technickou stránkou, což mu značně ubližuje. Před uvedením totiž většina diváctva nejspíše očekávala, že většinu děje obstarají akční scény v andaluském 15. století, ale tomuto dějovému aspektu je nakonec věnována jen asi třetina filmu. Zbytek se točí okolo Lynchova současného souboje s organizací Abstergo, a i když není vyloženě nudný, očekával jsem větší gradaci a lepší herecké výkony. Takto film táhnou oscaroví Irons a Cotillard, jejichž scény rozhodně nenudí. Hlavní hvězda filmu, upadající německo-irské eso Michael Fassbender, se sice občas blýskne parkourovým skokem nebo dobrou hláškou, bohužel je to od něj ale další špatný výkon.


Jak jsem již psal, filmu dominují vynikající akční scény, které se odehrávají ve španělské Andalusii. Některé kousky, které zde herci (a hlavně kaskadéři) předvádějí, berou dech. Na žádném triku není vidět ani stopa po cgi, čímž se režisérovi Kurzelovi opravdu podařilo dsoáhnout reálnosti soubojů mezi dvěma tajuplnými organizacemi. A hlavně, ve středověkých sekvencích bylo umně ponecháno původní znění, všechny postavy mluví španělsky, což je další vynikající tah.


Assassin's Creed je sice vizuálně velmi působivý film, který ovšem ke dnu sráží vcelku děravý scénář a špatný herecký výkon hlavního představitele.

Hodnocení: 30%

Samuel L. Jackson

21. prosince 2016 v 14:49 | Ondřej Novotný |  Legendární herci
Své osmašedesáté narozeniny dnes slaví legendární "bad motherfucker" Samuel L. Jackson. Redakce mu na dálku přeje vše nejlepší!

Pojďme si připomenout nejslavnější filmy tohoto hereckého velikána.


1988


Zločinec v Cestě do Ameriky. Foto: Paramount Pictures


1990


Stack Edwards v Mafiánech. Foto: Warner Bros.


1993


Ray Arnold v Jurském Parku. Foto: Universal


1994


Jules Winnfield v Pulp Fiction. Foto: Miramax


1995


Zeus Carver ve Smrtonosné pasti 3. Foto: 20th Century Fox


1997


Ordel Robbie v Jackie Brownové. Foto: Miramax


1998


Danny Roman ve Vyjednavači. Foto: Regency Enterprises


1999


Mace Windu ve Skryté hrozbě. Foto: Lucasfilm


2002


Augustus Gibbons v XXX (na snímku se zpěvákem Rammstein Tillem Lindemannem). Foto: Revolution Studios


Mace Windu v Klony útočí. Foto: Lucasfilm


2003


Dan "Hondo" Harrelson ve S.W.A.T. - Jednotce rychlého nasazení. Foto: Columbia Pictures


2004


Mražoun v Úžasňákových. Foto: Disney Pixar


2005


Ken Carter v Coachi Carterovi. Foto: MTV Films


Mace Windu v Pomstě Sithů. Foto: Lucasfilm


2006


Neville Flynn v Hadech v letadle. Foto: New Line Cinema


2008


Octopus ve Spiritu. Foto: Lionsgate


2010


Nick Fury v Iron Manovi 2. Foto: Disney Marvel


2011


Logan v Aréně. Foto: MPCA


2012


Stephen v Nespoutaném Djangovi. Foto: Columbia Pictures


2013


Cheney v Oldboyovi. Foto: Good Universe


2014


Valentine v Kingsmanovi. Foto: 20th Century Fox


Pat Novak v Robocopovi. Foto: MGM


2015


Major Warren v Osmi hrozných. Foto: Double Feature Films


2016


George Washington Williams v Legendě o Tarzanovi. Foto: Dark Horse Entertainment


Barron v Sirotčinci slečny Peregrinové pro podivuhodné děti. Foto: 20th Century FoxSamuel nás filmovým světem provází přes třicet let a všichni vroucně doufáme, že bude filmy zkrášlovat svými hláškami po další desetiletí.

Steven Spielberg 70

18. prosince 2016 v 23:24 | Marek Danko a Ondřej Novotný |  Slavní režiséři
Jak je zřejmé z nadpisu, životní jubileum dnes slaví jeden z nejslavnějších režisérů všech dob, Steven Spielberg.


Foto: AFI

Málokterý režisér se může pochlubit tolika nominacemi na prestižní filmové ceny, které se mu nejednou podařilo proměnit. Je držitelem dvou oscarů za filmy Zachraňte vojína Ryana a Schindlerův seznam. Hrát ve Spielbergových filmech, znamená pro herce velkou čest, a proto jeho filmy nemají nouzi o skvělé obsazení. Snad každý slavný herec si někdy zahrál ve Spielbergově filmu, namátkou třeba Tom Hanks, Sean Connery, Tom Cruise, Morgan Freeman nebo Whoopi Goldberg.

Krom dvou zmíněných oscarových filmů, Spielberga nejvíce proslavily legendární filmy jako Čelisti, E. T. Mimozemšťan, Jurský Park nebo filmy Indiana Jonese s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Do povědomí diváků se Speilberg dostal počátkem 70. let a dnes asi nepotkáte nikoho, který by neviděl žádný jeho film nebo alespoň neslyšel jeho jméno.


Zatím posledním Stevenovým filmem je The BFG (Obr Dobr). Foto: Disney

Hodně zdraví a spoustu skvělých filmů přeje redakce Kritického Klubu.

Módní policie z premiéry Rogue One

17. prosince 2016 v 17:50 | Marek Danko |  Módní policie
Světovou premiéru flmu Rogue One máme za sebou, pojďme se tedy podívat jak to na ni hvězdám filmu slušelo. Jelikož většinu postav ve filmu ztvárnili muži, vybereme i pár žen, které ve filmu nehrály. Pokusím se ale zhodnotit i některé muže.


Felicity Jones


Představitelka Jyn Erso oblékla jednoduché stříbrné šaty. Jejich střih však způsobuje, že mladá herečka působí poněkud baculatě. Její kolegyně Daisy Ridley byla na loňské premiéře Force Awakens ve výběru modelu o něco odvážnější.


Emily Osment


Felicity Jones prohrává i ve srovnání s další mladou herečkou, Emily Osment, které sice ve filmu nehrála, ale červený koberec svým půvabem a krásnými červenými šaty rozhodně zkrášlila.


Mads Mikkelsen


Filmový otec hlavní představitelky, kterého stvárnil charismatický dánský herec, patřil k největším elgánům premiérového večera. Filmový Galen Erso nic zbytečného nevymýšlel a vzal si skvěle padnoucí oblek.


Kathleen Kennedy


Prezidentka Lucasfilmu si dle svého outfitu nejspíš slavnostní premiéru spletla s pohřbem. Výdělky nového filmu však naznačují, že se společnost do hrobu ještě zdaleka chystat nemusí.

Rachael Leigh Cook


Dabérka Jaessy Willsam z videohy Old Republic zvolila pro premiéru červený kostýmek, kterým žádný přehmat neudělala, ale že by nějak zvláště oslnila, to se říct nedá.


Donnie Yen


Donniemu musela pomáhat při výběru obleku síla, protože vybral opravdu skvělě. Bílý oblek s černými detaily působí elegantně. Kdyby měl být příští James Bond asiat, hlasoval bych pro Donnieho.

Zdroj obrázků: imdb.com

Rogue One: A Star Wars Story

15. prosince 2016 v 12:08 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Když Disney koupilo Lucasfilm, bylo nám přislíbeno, že každé vánoce zpříjemní návštěva předaleké galaxie. Tento trend loni odstartovala rekordní Síla se probouzí, jež fungovala jako regulérní pokračování, a letos ji následoval první film ze série Anthology s příznačným názvem Rogue One.


Rogue One vypráví epický příběh skupiny povstalců, kteří se snaží získat plány nejnebezpečnější zbraně Impéria, samotné Hvězdy Smrti. Samozřejmě je jeho konec zřejmý, neboť jak všichni víme z úvodních titulků (které u Rogue One chybí) k Nové naději, Aliance nakonec plány získá. Celou stopáž filmu (133 minut) tedy sledujeme skupinku netradičních hrdinů bojujících proti diktátu Impéria. Hlavní protagonistkou je Jyn Erso (Felicity Jones), kterou zdatně doplňují Cassian Andor (Diego Luna) a přeprogramovaný droid K-2SO (Alan Tudyk). Protivníkem této ústřední trojice je Orson Krennic (Ben Mendelsohn), který se zodpovídá černému stínu jménem Darth Vader (James Earl Jones). Ve filmu je rovněž spoustu cameo rolí, proto se divák může těšit na staré známé postavy z obrovského univerza, mj. na Mon Mothmu (Genevieve O'Reilly) či Baila Organu (Jimmy Smits).


Mon Mothma se představila už ve třetím celovečerním filmu.

Rogue One prospěl nový styl zpracování. Film je místy nesmírně surový (nebo syrový?) a rozhodně neukazuje povstalce jako stoprocentně kladné postavy, které bojují proti mocné diktatuře. Rebelové v Rogue jsou teroristi, kteří neváhají zabíjet i nevinné civilisty a jdou si tvrdě za svým cílem. Akční scény jsou tudíž nesmírně realistické a během té závěrečné jsem si nejednou vzpomněl na vynikající válečný film Speciální jednotka.

Dále musím pochválit výborně vybrané natáčecí lokality. Jordánské, islandské i maledivské exteriéry v kombinaci s CGI efekty jsou úžasné a opravdu vypadají jako ekosystémy jiných světů. Je vidět, že mladý režisér Gareth Edwards vsadil stejně jako JJ Abrams u sedmé epizody na skutečné lokace a nenatočil celý snímek v ateliérech.

Velkým plusem Rogue One je, že funguje jako samostatný film. Byť se v něm vyskytuje spousta narážek na jiné epizody, vypráví svůj vlatní příběh. Když tedy film uvidí člověk, který nezná předchozí epizody, rozhodně nebude mít zkažený zážitek, neboť se v příběhu zvládne zorientovat.

Výtkou budiž snad jen počáteční chaotické skákání z planety na planetu, které působí neuspořádaně a kvůli popiskům soustav, které se objevily poprvé v celé sérii Star Wars, trochu připomíná Star Trek. Tento jev se mi vůbec nezamlouval, proto doufám, že jej v budoucích filmech neuvidíme.

Rogue One je vynikající spin-off. I přes těžkou úlohu se film dokázal prosadit a myslím, že si najde fanoušky i mezi lidmi, kteří předaleké galaxii moc neholdují.


Hodnocení: 90%

Foto: Disney, Lucasfilm

P.S. Hudba Michaela Giacchina je obstojná.