Ceny české filmové kritiky 2016

28. ledna 2017 v 22:09 | Marek Danko |  Ocenění
Letos se již posedmé konaly Ceny české filmové kritiky, které jsou jakýmsi konkurentem mnohem starších Českých lvů. Předávání proběhlo v divadle Archa a večerem provedli Jana Plodková a Jiří Havelka. Na rozdíl od Českých lvů, se o ceny neucházely filmy Masaryk a Anthropoid. První jmenovaný kvůli svému pozdnímu nasazení do kin a druhý kvůli zahraničním tvůrcům.

Výsledek obrázku pro ceny české filmové

Co do počtu vyhraných kategorií by se dalo říci, že večer ovládl film Já, Olga Hepnarová, který zvítězil ve čtyřech kategoriích, tu nejdůležitější, cenu za nejlepší film, ale nezískal. Nejlepších filmem roku 2016 se totiž podle tuzemských kritiků stal snímek Rodinný film, který natočil Olmo Omerzu. Cenu za režii si odnesla mladá nadějná dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda, za již zmíněnou Olgu Hepnarovou. Snímek Rodinný film získal kromě ceny za nejlepší film i sošku za nejlepší scénář. Nejlepším dokumentem se stal Normální autistický film od režiséra Miroslava Janka. Audiovizuálním počinem roku byl pak vyhlášen opět snímek Já, Olga Hepnarová, díky kameře Adama Sikori.

V hereckých kategoriích uspěli Miroslav Hanuš za herecký výkon ve filmu Nikdy nejsme sami, který obstál v konkurenci Karla Rodena a Jiřího Bartošky, a polská herečka Michalina Olzsańská, za ztvárnění hlavní postavy ve filmu Já, Olga Hepnarová. Ocenění v kategorii pro počiny, jež se neocitly v kinech, Mimo kino, získal seriál z produkce HBO, Pustina, který má na svědomí hlavně trojice Ivan Zachariáš, Alice Nellis a Štěpán Hulík. Cenu za objev roku získali tvůrci filmu Já, Olga Hepnarová, Tomáš Weinreb a Petr Kazda.

Vrcholem večera bylo závěrečné vystoupení nekonvenčního filmového kritika Františka Fuky, který na piano doprovodil moderátory, jež četli Františkovu recenzi na vítězný film.

Nejlepší film

Rodinný film - Jiří Konečný

Nejlepší dokument

Normální autistický film - Miroslav Janek

Nejlepší režie

Já, Olga Hepnarová - Tomáš Weinreb, Petr Kazda

Nejlepší scénář

Rodinný film - Olmo Omerzu, Nebojša Pop-Tasić

Nejlepší herečka

Michalina Olszańska - Já, Olga Hepnarová

Nejlepší herec

Miroslav Hanuš - Nikdy nejsme sami

Audiovizuální počin

Já, Olga Hepnarová - kamera (Adam Sikora)

Mimo kino

Pustina - Ivan Zachariáš, Alice Nellis, Štěpán Hulík

Cena inoggy pro objev roku

Tomáš Weinreb, Petr Kazda - Já, Olga Hepnarová
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama