Zlaté glóby 2017

9. ledna 2017 v 6:00 | Ondřej Novotný |  Ocenění
V Los Angeles před chvílí skončilo předávání druhých nejprestižnějších filmových cen. Pojďme si celou ceremonii shrnout.


Filmové kategorie

Skvělý večer (pro středoevropský čas skvělou noc) začal vtipným videem, kde parodoval muzikál La La Land, moderátor Jimmy Fallon. Při následném úvodním monologu si známý šprýmař tropil žerty z loňské komiksovky Batman v Superman, čemuž se v hledišti smál Matt Damon, jeden z největších kamarádů současného Batmana Bena Afflecka. Posléze si již Fallon začal zvát hvězdy, které předávaly prestižní ocenění. Na pódiu se vystřídala plejáda slavných herců a hereček, např. Jessica Chastain, Nicole Kidman, Ben Affleck, Sylvester Stallone, Laura Dern, Felicity Jones či Brad Pitt. V nejprestižnějších kategoriích jsme viděli triumf filmu Moonlight jakožto nejlepšího dramatu a očekávané vítězství muzikálového zjevení jménem La La Land.

Herecké kategorie muzikálu a komedie opanovaly rovněž hvězdy La La Landu - Ryan Gosling a Emma Stone. Gosling při své děkovně řeči vzpomněl na zesnulého bratra své přítelkyně Evy Mendes a Emma děkovala rodině a hlavně bratrovi za možnost třímat krásnou trofej ve svých rukou.


Gosling i Stone si vítězství zaslouží. Foto: NBC

Dramatickými herci roku se stali Casey Affleck z filmu Manchester By the Sea a překvapivě Isabelle Huppert z francouzského snímku Elle. Zatímco bratr Bena Afflecka svou děkovnou řečí nudil všechny přítomné, hlavně pak Colina Farrella, který vypadal, že by jej nejradši přizabil, překvapivá vítězka Isabelle pronesla dojemnou děkovnou řeč doprovázenou přívalem slz štěstí. Aby také ne, vždyť porazila herecké elity Amy Adams a Natalie Portman.

Ve vedlejších rolích jsme sledovali napůl překvapivý triumf Aarona Taylora-Johnsona z filmu Noční zvířata a Violy Davis z Fence. Aaron při své krátké děkovné řeči pochválil kolegu Michaela Shannona a jinak zachmuřilý herec při záběru ukázal, že na své tváři dokáže vykouzlit i úsměv. Viola, která překonala např. Nicole Kidman emotivně děkovala svému manželovi za všechnu lásku a chválila svůj skvělý čich na role. Violo, role si vybírat umíš, výjimkou budiž jen úlet v Suicide Squad.

Nejlepším filmovým režisérem se stal Damien Chazelle (La La Land). Jak neočekávané... Aby toho nebylo málo, odnesl si Damien další sošku i za scénář a ukázal tak, že je opravdovým králem uplynulého filmového roku. Zajímavé je, že La La Land nemá vysoké tržby, ale stejnak dokáže všem konkurentům vytřít zrak.

Kategorie hudby a nejlepší písně získal Justin Hurwitz. Můžete jen hádat, na jakémže filmu se podílel... Další sošky pro La La Land! Zde se však o žádné zásadní překvapení nejednalo, protože kdo by měl tyto kategorie získat, než filmový muzikál, že?

Animovaný film ovládla zcela jednoznačně hitovka Zootropolis, která za sebou nechala např. Odvážnou Vaianu či Kuba a kouzelný meč. Tvůrci filmu, kterému se daří i po finanční stránce, slibovali při děkovačce další animák podobného ražení. Snad se vydaří.


Seriálové kategorie

Nejlepším dramatickým seriálem se překvapivě nestal vynikající Westworld, ani příjemné osmdesátkové Stranger Things, alebrž The Crown. Seriál vyprávějící o nástupu královny Alžběty, který běží na Netflixu, však triumfoval zcela zaslouženě.

Komediální seriál roku vyhrála Atlanta. Příběh chlapce, který se vrací do Georgie, aby zde restartoval svou rapovou kariéru, překonal i favorizovaného Mozarta in the Jungle z produkce HBO.

Minisérií roku se stal Americań Crime Story. Příběh pojednávající o procesu s O.J. Simpsonem, který je kritiky po celém světě hodnocen jakožto nejlepší seriál o soudním procesu za poslední léta, porazil American Crime či The Night Manager.

Dramatické hlavní role ovládli Billy Bob Thornton a Claire Foy. Exmanžel Angeliny Jolie, oceněný za seriál Goliath, porazil velkého favorita Lieva Schreibera z Raye Donovana, a v děkovné řeči chválil zahraniční herce. Claire Foy, představitelka Alžběty II., vítězství neočekávala, proto se z něj radovala velmi dlouho. Dlouze děkovala hlavně seriálovému manželovi Mattu Smithovi, který bohužel nebyl přítomen.


Thornton s trofejí. Foto: NBC

Muzikálněkomediální kategorie vyhráli budoucí Lando Calrissian Donald Glover a překvapivě Tracie Ellis Ross z Black-ish. Hvězda Atlanty Glover děkovala v proslovu svým kolegům ze seriálu, hlavně pak Keithu Stanfieldovi, jehož označila za svého bratra. Tracie nejprve nemohla svému nečekanému triumfu uvěřit, ale když se vzpamatovala, chválila hlavně tvůrce svého seriálu Kenyu Barris a Gaila Lernera.

V minisériích brali vítězství Loki Tom Hiddleston z The Night Managera a Sarah Paulson z American Crime Story. Hiddlestonův proslov byl dlouhý a herec se zmiňoval o humanitárních problémech v Jižním Súdánu, za což sklidil bouřlivý potlesk. Sarah, jejíž vítězství bylo očekáváno tak napůl mluvila krátce, ale výstižně, pochválila např. kolegu ze seriálu, hereckou legendu Johna Travoltu.

Vedlejší seriálové kategorie, které se již nedělí na muzikály, dramata a minisérie, ale berou se dohromady, opanovali Hugh Laurie a Olivia Coleman z The Night Managera. Bývalý Dr. House byl z ceny nadšen, jelikož svůj triumf opravdu nečekal, neboť se předpokládalo, že cenu převezme John Lithgow za ztvárnění Winstona Churchilla. Inu, nestalo se, proto Hugh může slavit.


Cecil B. DeMille Award

Cenu za celoživotní přínos kinematografii dostala legendární Meryl Streep. Při její inauguraci celý sál (až na očivině hodně otráveného Farrella) vstal a dlouze aplaudoval. Dojatá Meryl se poté ve svém proslovu pustila do Trumpa, vzpomněla na svou přítelkyni Carrie Fisher, a v neposlední řadě vyzdvihovala herce z "ciziny" kteří prorazili v Hollywoodu, např. Deva Patela, Ryana Goslinga a Ruth Neggu.


Zlaté glóby, předzvěst Oscarů, tedy přinesly očekávaná i neočekávaná vítězství. Fallon jako moderátor obstál na výbornou a všichni herci a herečky předávající ocenění sršeli vtipem a optimismem. Prosím, víc takových skvěle probděných nocí!


P.S. Jimmy Kimmele, ať se ti moderování Cen Akademie vydaří stejně, jako se druhému Jimmymu (Fallonovi vydařil dnešní večer (noc). Hodně štěstí :-).

P.P.S. Děkuji za krásné video o Debbie Reynolds a Carrie Fisher. Slzy mi tekly proudem.

Odkaz: http://comicbook.com/starwars/2017/01/09/golden-globes-honors-carrie-fisher-and-debbie-reynolds-with-touc/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama