Únor 2017

T2 Trainspotting

Pátek v 21:19 | Marek Danko |  Filmové recenze
Navazovat na kultovní film, kterým první Trainspotting bezpochyby je, není nikdy jednoduché. Před režisérem Danny Boylem a scénáristou Johnem Hodgem tudíž rozhodně nestál lehký úkol.

Související obrázek

Uplynulo dvacet let, dvacet let od chvíle, kdy Mark Renton (Ewan McGregor) zradil své přátele a utekl s jejich společnými penězi. Usadil se v Amsterodamu, kde začal žít normální život. Nyní se po srdeční příhodě vrací zpátky do Edinburghu, kde stále žijí jeho staří kámoši Spud (Ewen Bremner), Sick Boy (Jonny Lee Miller) a Begbie (Robert Carlyle). Ti samozřejmě na starou křivdu nezapoměli, zvláště Begbie si na Marka brousil zuby, ale zbylí dva ho vzali na milost a se Sick Boyem, který si teď nechává říkat Simon, dokonce plánují založit nevěstinec.

Výsledek obrázku pro t2 trainspotting

Snímek samozřejmě těží z nostalgie na původní film, ale není to právě to, co divák chce? Nechceme opět vidět podivínského Spuda nebo cholerického Begbieho? Odkazy na původní film se to tu jen hemží a člověka každou chvíli popadne nostalgická nálada a chuť pustit si první díl z roku 1996. Danny Boyle totiž odkazuje na původní film vtipně a originálně. Pokud byl první film výpovědí mladé narkomanské generace, tak T2 je výpovědí neúspěšné střední generace, která neví, co dál se svým životem a žije, ať už si to přizná nebo ne, ze vzpomínek na minulost. Film se právě v tomto ohledu samozřejmě lehce dotýká i sociálních témat. Nejde však příliš do hloubky, od toho je tu loňský snímek Kena Loache Já, Daniel Blake.

Danny Boyle natočil důstojné pokračování dvacet let starého kultovního filmu, ale bylo vůbec potřeba? To si musí rozhodnout každý divák sám.

Hodnocení: 80%

Módní policie: BAFTA 2017

13. února 2017 v 17:28 | Marek Danko |  Módní policie
Na včerejším předávání prestižních cen britské filmové akademie se sešla světová filmová smetánka. Podívejme se, v jakých modelech se hvězdy na červeném koberci před Royal Albert Hall, předvedly.

Amy Adams

Výsledek obrázku pro amy adams bafta 2017

Zrzavá kráska opět cenově ostrouhala, ale červený koberec si díky svému půvabu a elegantním zeleným šatům podmanila.

Nicole Kidman

Výsledek obrázku pro nicole kidman bafta 2017

Nicole zvolila šaty s hlubokým výstřihem, který obohatila krásným šperkem. Pěkně také vynikla její štíhlá postava.

Daisy Ridley

Výsledek obrázku pro daisy ridley bafta 2017

Vycházející filmová hvězda byla taktéž ve výběru svého modelu úspěšná. Kombinace černé, vínové a bílé s květinovým vzorem se k sobě hodí a střih šatů je také velmi vkusný a elegantní.

Meryl Streep

Výsledek obrázku pro meryl streep bafta 2017

Jedna z nejlepších hereček všech dob ví, jaký model vzhledem ke svému věku zvolit. V černém kalhotovém kostýmu vypadala Meryl opět jako okouzlující dáma.

Anya Taylor-Joy

Výsledek obrázku pro anya taylor-joy bafta 2017

Nejbláznivější model zvolila mladá herečka z filmu Rozpolcený Anya Taylor-Joy. V modrých šatech podivného střihu vypadá, jako kdyby měla nejmíň dva metry. Anya nyní šlápla vedle, ale v budoucnu bude mít vzhledem ke svému mládí a talentu ještě mnoho příležitostí svůj přešlap napravit.

Michelle Williams

Výsledek obrázku pro michelle williams bafta 2017

Herečka z filmu Místo u moře zvolila krátké šatičky, které se však na takto významnou společenskou událost nehodí a troufám si říct, že dokonce porušují etiketu.

Emma Stone

Výsledek obrázku pro emma stone bafta 2017

Hvězda muzikálu La La Land a vítězka v kategorii ženský herecký výkon v hlavní roli, patří mezi nejkrásnější ženy současnosti. Stejně jako její zkušenější kolegyně Nicole Kidman, zvolila hluboký výstřih, šperkem ho však neobohatila.

Ceny BAFTA 2017

13. února 2017 v 0:51 | Ondřej Novotný |  Ocenění
V Londýně před malou chvilkou skončilo předávání cen britské akademie. Večer moderovaný Stephenem Fryem přinesl pár velkých překvapení. Pojďme se podívat, kdo získal ocenění ve všech kategoriích.


Filmem roku se stal muzikál Damiena Chazelle La La Land. Sám režisér uspěl ve své kategorii též a hlavní hvězda celého snímku, talentovaná kráska Emma Stone, převzala trofej pro nejlepší herečku. Uspěje kritiky oceňovaný film i na Oscarech?


Emma je ve sbírání trofejí zatím suverénní.


Nejlepším hercem v hlavní roli byl podle Britů Casey Affleck. Hvězda Místa u moře tak po Zlatém glóbu opět uspěla a nechala za sebou věhlasné kolegy, např. Jakea Gyllenhaala a Ryana Goslinga. Bratr současného Batmana Bena Afflecka opět nepoděkoval svému staršímu sourozenci. Jak Ben zareaguje?


Casey pózuje s trofejí.


Nejlepšími vedlejšími herci se stali Dev Patel a Viola Davis. Zatímco Violino vítězství se čekalo, neboť její výkon v dramatu Fences je dechberoucí, mladý Brit s indickými kořeny rozhodně ve své kategorii nebyl favoritem. Jeho triumf tak rozesmutněl hvězdného Hugha Granta nebo vítěze Zlatého glóbu Aarona Taylora-Johnsona.


Patelovo vítězství čekal málokdo.


Nejlepší vycházející hvězdou se podle hlasování fanoušků stal představitel Spider-Mana Tom Holland. Mladý herec překonal mimojiné i představitelku Tulip ze seriálu Preacher, Ruth Neggu.Čestnou cenu za celoživotní dílo obdržel komediální režisér a herec Mel Brooks. Tvůrce filmů Mladý Frankenstein, Vesmírná tělesa a Bláznivý příběh Robina Hooda, byl dnes oceněn ve svých devadesáti letech za potlesku celého sálu.


Představitel Prezidenta Skrooba z legendární parodie Spaceballs (Vesmírná tělesa) se konečně dočkal ocenění za svou práci.


Slavnostní večer se nadmíru vydařil. Moderátor Stephen Fry byl vtipný a hvězdy, které předávaly ocenění taktéž. Doufejme, že podobně dopadne i oscarová ceremonie.


Foto: BBCLEGO® Batman film

9. února 2017 v 18:19 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Před třemi lety nám autorská dvojice Phil Lord a Chris Miller naservírovala nesmírně originální animák, kde hlavní roli hrály figurky ze slavnného lega. Lego příběh byl obrovský hit, proto se studio Warner Bros. rozhodlo okamžitě natočit několik pokračování. Lord a Miller tedy začali připravovat spin-off, ale v průběhu psaní scénáře je oslovila Kathleen Kennedy z Lucasfilmu a nakonec je přetáhla k sólovce Hana Sola. Lego Batmana tedy napsali tři scenáristé v čele se Sethem Grahamem-Smithem, proslulým autorem filmu Abraham Lincoln: Lovec upírů. Z původního geniálního nápadu současných tvůrců Hanových dobrodružství zbylo jen matné torzo a noví scnáristé udělali z další inkarnace temného rytíře přeplácaný mišmaš.


Foto: Warner Bros.Lego Batman měl skvělou reklamní kampaň. Lákal na hvězdné dabingové obsazení, vtipné narážky na další netopýří filmy, případně na plejádu nejlepších postav DC Comics. Nyní, krátce po zhlédnutí můžu s klidným svědomím říct, že reklamní kampaň lhala!

Hvězdné dabingové obsazení? Ale kdeže! Hlas Willa Arnetta mi k Batmanovi neseděl už v Lego příběhu, absolutně nechápu, že se tvůrci neobrátili na dabéry animovaných temných rytířů, např. na Kevina Conroye či Petera Wellera. Zach Galifianakis, kterého si pamatujete jako idiota z filmů Pařba v Bangkoku, ve Vegas a já nevím, kde všude ještě, absolutně nechutným způsobem zprznil jednoho z největších antagonistů popkulturní historie, samotného Jokera. V průběhu sledování filmu jsem neustále vzpomínal na fantastického Marka Hamilla, který by filmu určitě dodal grády! Z dabérů tedy nakonec nejvíce září Ralph Fiennes, který se pomalu stává expertem na namlouvání animovaných postaviček (vzpomeňme na filmy Kubo a kouzelný meč a Princ egyptský), protože jeho Alfred je vtipný a trefný, jeho glosy jsou jednoduše vynikající.

Děj filmu je nesmírně jednoduchý, pokud si znovu vzpomeneme na vynikající Lego příběh, tak proti němu působí přímo stupidně. Jde vlastně jen o to, že Joker žárlí na Supermanův vztah s generálem Zodem a chce mít stejně nenávistný vztah s Batmanem. Proto si do Gothamu přivede armádu padouchů a chce temného rytíře přesvědčit k nezměrné nenávisti. Na desetiminutový skeč by to bylo skvělé téma, ale utáhnout film dlouhý hodinu a čtyřicet minut prostě nedokázal.

Slibované narážky na předchozí batmanovské filmy tedy nakonec byly jediným opravdu vtipným aspektem celého snímku, díky Alfredovu vyprávění jsme viděli záběry z BvS, Temného rytíře či Keatonova Batmana předělané do kostiček z lega. Tento tah se Grahamu-Smithovi jako jeden z mála opravdu povedl.

Filmu ubližuje nesmírně velké množství postav. Vystupují v něm totiž všichni nejdůležitější nepřátelé Bat-rodiny, hlavní členové Ligy spravedlnosti a bohužel také známé postavičky z jiných filmových franšíz. Z tohoto polotovaru vzniká obrovský barevný mišmaš, kde se jednotlivé postavičky často překřikují a divák mnohdy neví, co se děje a kde se figurky nachází. V Lego příběhu sice aktéž vystupovala spousta charakterů, ale dalo se v nich orientovat. Kdyby Lord s Millerem psali i Batmana, dopadl by jistojistě lépe.

Lego Batman je veskrze průměrný film, který zachraňuje postava Alfreda Pennyworthe v podání Ralpha Fiennese a její vtipné glosy. Pár minut po jeho skončení si z něj budete pamatovat jen to, že už nikdy nechcete vidět tak ošklivou figurku Jokera a pokud navštívíte dabing, pod kůži se vám zaryje falešně nazpívaná úvodní píseň v podání Davida Novotného.


Hodnocení: 45%

Hodnocení filmů nominovaných na Oscara: Část první

7. února 2017 v 23:14 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
S blížící se oscarovou ceremonií jsem se rozhodl začít vydávat shrnující články, ve kterých zrecenzuji filmy, které získaly nominaci alespoň v jedné kategorii. V dnešní části se krátce zaměřím na snímky z technických kategorií.


Mlčení/Silence - 50 %


Liam Neeson v dramatu Mlčení. Foto: Paramount Pictures

Nejnovější film velikána Martina Scorseseho je nominován pouze v kategorii nejlepší kamery a není se čemu divit. Bohužel se jedná o mistrův nejslabší film, sráží jej mnohdy nepřehledný děj, který je buď rozvláčný, nebo naopak skáče příliš rychle.

Kameraman Rodrigo Prieto (Argo, Vlk z Wall Street) patří ve své profesi mezi současnou šlechtu a své postavení potvrzuje i zde. Kamera je na celém filmu dost možná nejlepším aspektem, nelze se divit, že zrovna ona byla nominována.

Byť je příběh celého filmu nepochybně velmi zajímavý a hlavní herci podávají obstojné výkony, kvůli zmíněnému chaosu ve vyprávění nemůžu hodnotit jinak než 50%.


Ave, Caesar!/Hail, Caesar! - 60%


Tatum tancuje. Foto: Universal Pictures

Caesara jsme již jednou recenzovali, takže teď krátce. Film je nominován v kategorii nejlepší výpravy a dekorací, přičemž si tuto poctu jednoznačně zaslouží. Kulisy fiktivního filmového studia, kde se většina filmu odehrává, jsou realistické. Pokud tedy poslední počin bratří Coenů získá zlatou sošku, bude to zcela zaslouženě.


Fantastická zvířata a kde je najít/Fantastic Beasts and Where to Find Them - 40%Záporák Colin Farrell. Foto: Warner Bros.

Byť nejsem fanouškem kouzelnického světa JK Rowlingové, měl jsem před uvedením filmu do kin nemalá očekávání. Po dlouhých 20 letech se totiž do role padoucha opět převtělil Jon Voight a v obsazení figuroval i jeden z nejlepších herců současnosti, Johnny Depp.

Má očekávání splaskla po několika minutách, kdy se z ambiciózního projektu stala kýčovitá podívaná pro mladší diváky. Z původního konceptu kouzelnické války zůstalo jen nebohé torzo a celý snímek se věnoval nahánění roztodivných potvor po ulicích New Yorku 20. let. V mnoha aspektech připomínalo toto nahánění oblíbený seriál Pokémon.

Zvířata jsou nominována na nejlepší výpravu a kostýmy. Osobně si nemyslím, že by kulisy New Yorku byly extra dechberoucí, s obrovským rozpočtem, který měli tvůrci k dispozici, šlo udělat mnohem víc. Kostýmy v porovnání s dalšími filmy, např. s Božskou Florence, rozhodně taktéž nejsou nejlepší. V porovnání s kostýmy z nejlepšího filmu o čarodějích, jenž jsem měl tu čest vidět, a sice s Vězněm z Azkabanu, je oblečení, které Mlok a jeho parta nosí kýčovité a nevkusné.

Osobně doufám, že další díly série se zaměří na extremistu Grindelwalda v Deppově podání a přestanou se zabývat lovením ohyzdných potvor.


Deepwater Horizon: Moře v plamenech/Deepwater Horizon - 90%Wahlberg po dlouhé době zahrál opravdu slušně! Foto: Lionsgate

Hrdě se považuji za odpůrce Marka Wahlberga, ale v tomto filmu na mne chlapec udělal dojem. Moře v plamenech je nominované v kategorii střih zvuku a i když půjde proti La La Landu či Příchozím, přál bych mu vítězství, neboť je to přesně ten typ filmu podle skutečné události, kterých je zatraceně málo.

Druhou nominaci má film v kategorii vizuálních efektů. V té nejspíše neuspěje, neboť půjde proti velkému hráči z Lucasfilmu...

Příběh popisující havárii ropné plošiny z roku 2010 je zde vyprávěn bez zbytečného patosu a v žádném případě nesklouzává ke kýčovitosti. Výbuchy nevypadají uměle (rozhodně nepřipomínají Wahlbergova kamaráda Baye) a z emočního hlediska jde o jeden z nejsilnějších filmů roku 2016.

Herecké obsazení je vynikající, vedle Wahlberga zde exceluje hlavně nestárnoucí superstar Kurt Russell. Deepwater Horizon je pro mě překvapením roku a sošku bych mu rozhodně přál.


Sully: Zázrak na řece Hudson/Sully - 80%Piloti v podání Toma Hankse a Aarona Eckharta. Foto: Warner Bros.

Sully je nejspíše největším odpadlíkem oscarových nominací. Očekával jsem, že nominováni budou Eastwood i Hanks, leč nakonec může film bodovat jen ve střihu zvuku. I tomuto příběhu podle skutečné události bych přál dobýt alespoň tuto sošku, ale La La Land je mocná konkurence.

Zatím poslední režisérský počin legendárního Clinta Eastwooda vypráví příběh o nouzovém přistání na řece Hudson. Film si krade pro sebe nestárnoucí herecká superhvězda Tom Hanks a skrze něj poznáváme úskalí práce pilota. Emočně sice příběh nepůsobí jako Deepwater Horizon, ale gradaci děje má na podobné úrovni.

Sully rozhodně stojí za vidění a je škoda, že nezískal více nominací.V příštím shrnutí se zaměřím na zbývající filmy bojující v technických kategoriích, abych následně mohl okomentovat i snímky aspirující na hlavní ceny.

Na jaké filmy se těšit v únoru

1. února 2017 v 20:40 | Marek Danko |  Filmové tipy
V únoru nás čeká krom mnoha skvělých filmů i předávání nejprestižnějších filmových cen, Cen Akademie. Shodou náhod jde tento měsíc do českých kin hned několik filmů, které o zlaté sošky budou v některé z kategorií bojovat.

Jackie - od 2. 2.

Hned první film v našem výběru je nominovaný ve třech kategoriích, a to za hudbu, kostými a za ženský herecký výkon v hlavní roli. Natalie Portman si nominaci bezpochyby zaslouží, jelikož ztvárnit Jackie Kennedy není vůbec jednoduchá věc a Natalii se to podle ohlasů povedlo náramně.

Výsledek obrázku pro jackie film
Foto: Bliss Media

Místo u moře / Manchester by the Sea - od 2. 2.

Tento film získal dokonce ještě mnohem více nominací než Jackie, a to šest. Navíc se již může pyšnit tím, že představitel hlavní role, Casey Affleck, získal Zlatý Glóbus. Batmanova bratra doplňuje ve filmu půvabná Michelle Williams, jež může proměnit svou oscarovou nominaci za svůj výkon ve vedlejší roli.

Já, Daniel Blake / I, Daniel Blake - 2. 2.

Zde se nesetkáváme s žádnou nominací na Oscara, ale za to byl tento britský film úspěšný v nominaci na své domácí ceny BAFTA, kde může získat až šest vítězství. Navíc byl snímek Já, Daniel Blake velice úspěšný na festivalu v Cannes, kde si Ken Loach, odnesl Zlatou palmu za nejlepší režii. Jedná se o drama zachycující příběh padesátníka z Newcastelu, jehož cesty se protnou se svobodnou matkou s dvěmi dětmi na krku.

LEGO® Batman film / The Lego Batman Movie - od 9. 2.

Trailery na tento film předznamenaly, že se v kině u tohoto filmu rozhodně nudit nikdo nebude. Ačkoli by se mohlo zdát, že je film určen pouze dětem, tak se bavit budou i dospělí. Tento film je ideální na odreagování se a shlédnout příběh temného rytíře z Gothamu v trochu jiném světle.

Výsledek obrázku pro lego batman movie
Foto: Warner Bros. Pictures

Mlčení / Silence - od 16. 2.

Jeden z nejlepších režisérů všech dob, Martin Scorsese, zasadil svůj nový film do Japonska v 17. století. Vypráví zde příběh dvou mnichů (Andrew Garfield a Adam Driver), kteří se v této exotické zemi vydají hledat svého zmizelého učitele. Co se týče nominací na Ceny Akademie, tak Mlčení vůbec neuspělo a získalo pouze nominaci za nejlepší kameru. Martin Scorsese už natočil rozhodně lepší filmy, ale Mlčení úplným propadákem nebude.

Lék na život / A Cure for Wellness - od 16. 2.

Režisér Kruhu nebo Pirátů z Karibiku, Gore Verbinski, se ve svém novém filmu vrátí spíše k prvně jmenovenému hororu z roku 2002. Děj se odehrává v prostředí léčebny ve švýcarských alpách, kde se léčí bohatí důchodci. Jsou však procedůry tak neškodné, jak by se mohlo zdát?

T2 Trainspotting - od 16. 2.

Legenda je zpátky! Po dvaceti letech se vrací parta okolo Rentona (Ewan McGregor), jehož doplní pochopitelně i Begbie (Robert Carlyle), Spud (Ewen Bremner) a Sick Boy (Jonny Lee Miller). To celé opět pod taktovkou Dannyho Boyla. Druhé pokračování Trainspottingu patří mezi nejočekávanější filmy roku a podle ohlasů z UK se zdá, že se film povedl, a že netěží jen z nostalgie na původní kultovní snímek.

Výsledek obrázku pro t2 trainspotting
Foto: Sony Pictures Entertainment

Moonlight - od 23. 2.

Osmi nominacemi na Oscara a vítězství v kategorii nejlepší drama na Zlatých Glóbech, tím vším se může pyšnit film Moonlight. Snímek zachycuje tři etapy života afroameričanů z předměstí Miami a řeší témata jako dospívání nebo hledání sexuální identity. Film jde do kin tři dny před slavnostním večerem, a proto by bylo dobré, se pokusit ho shlédnout ještě před ním.

Bába z ledu - od 23. 2.

Nový film Bohdana Slámy (Venkovský učitel, Štěstí), se točí kolem sblížení dvou lidí pokročilého věku. V hlavních rolích se představí otužilec Pavel Nový a Zuzana Kronerová.