Duben 2017

Namor

29. dubna 2017 v 10:18 | Ondřej Novotný |  Marvel
V rámci rubriky Marvel jsem se rozhodl sepsat pár článků o méně známých hrdinech a záporácích této společnosti. A kde jinde začít, než u úplně prvního hrdiny, kterého předchůdce Marvelu Timely Comics přivedl na stránky grafických románů.Jméno: Namor McKenzie; Sub-Mariner

Přezdívka: Sub-Mariner

Místa působiště: Atlantida, firma Oracle.Inc

Výška: 1,9 m

Váha: 126,1 kg

Barva očí: Modrošedá

Barva vlasů: ČernáZahradnictví: Rodinný přítel

28. dubna 2017 v 16:07 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Do kin právě vpadl první díl plánované trilogie tvůrčího dua Hřebejk/Jarchovský. Jak se mi líbil se dočtete na následujících řádcích.


Film vypráví by měl vyprávět příběh o trojici sester (Melíšková, Míčová, Geislerová), o které se stará rodinný přítel, doktor Jiří (Ondřej Sokol). Ten si po šesti letech konečně něco začíná s jednou ze sester, když tu náhle se objeví její manžel Jindřich (Martin Finger). Příběh se jmenuje Zahradnictví, protože se do děje občas přimotá zahradník (David Novotný) s manželkou (Lenka Krobotová).

Celkově jsem od příběhu asi čekal něco úplně jiného, než hodinové motání se okolo ničeho, které nám geniální tvůrci naservírovali jak na stříbrném podnosu. Ve změti postav a jejich vztahů se ztrácela většina osazenstva kinosálu a když už si všichni mysleli, že se příběh konečně rozjíždí, přišel uspěchaný konec.

Řekněme si teď něco málo k hereckému obsazení. Naprosto nejlepší výkon podali dětští herci, kteří naprosto zastínili topornou Kláru Melíškovou či Lenku Krobotovou. Z dospělých překvapivě nejlépe uspěla Sabina Remundová, neboť svými gesty, hláškami a obličeji v mnohém připomínala svou matku Ivu Janžurovou. Z mužů pak můžeme vyzdvihnout maximálně zahradníka Novotného, případně ještě slovenského herce Richarda Stankeho v roli gestapáka. Ostatní hrají hluboko pod své možnosti a častokrát představují role, na které se vůbec nehodí (hlavně pan Sokol).

Příšerně vypadaly i některé exteriéry, v nichž film vznikal. Problém byl hlavně v bytě, do kterého se později Jindřich s rodinou nastěhoval. Tento byt vypadal, jako by byl čerstvě postaven pro natáčení seriálu Modrý kód.

Pokud bych měl něco vyzdvihnout, bude to krom zmíněných pár herců ještě skvělá kamera Barteka Cierlici, z níž je rázem horký adept na ocenění Český lev.

Abych nezapomněl: Jako velký fanoušek potitulkových scén musím tvůrce pochválit za vydařenou scénku, nebo možná spíš teaser na druhý díl, který se objevil po první sérii tituků. Bravo, Marvel by se měl začít klepat!

Rodinný přítel rozhodně není dobrý film, ale dalším dílům Zahradnictví určitě šanci dám. Snad dojde ke zlepšení.

Hodnocení: 40%

Ochránci

24. dubna 2017 v 11:55 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Trochu se zpožděním jsem konečně zhlédl i první ruský superhrdinský film. Na následujících řádcích se tento rozhodně zajímavý a ambiciózní projekt pokusím shrnout a porovnat se slavnějšími americkými příbuznými.


Tvůrce musíme na úvod pochválit, neboť se jako jedni z mála odhodlali k superhrdinskému filmu, který nebyl na motivy žádného komiksu. Ale na druhou stranu je vidět, že Marvel už natolik otupil kreativní smýšlení některých scenáristů, neboť jeho dementní klišé se nevyhnuly ani Ochráncům.

O co tedy ve filmu jde? Zlý doktor Kuratov tajně stvoří několik nadlidských bytostí, a následně prchne do tajného útočiště. Po zhruba čtyřiceti letech se ale vrací s úmyslem zničit svět. Ruská tajná služba Patriot tedy povolá sexy majorku Elenu, která za necelých deset minut shromáždí čtyři metalidi a pošle je Kuratova zastavit. Tým se skládá z Arsa, vědce, který je schopen využít svůj hněv a transformovat se v medvěda, zemětřesení ovládajícího Lera, neviditelné krásky Xenie a rychlého Khana. Po úvodních nezdarech nakonec tito čtyři vyvolení mocného nepřítele porazí a zachrání tak Rusko před pohromou.

Akční scény, kterých je ve filmu mnoho, jsou vizuálně nesmírně působivé a podmanivé, kazí je snad jen občasné zpomalené záběry. Jinak jim není co vytknout a na přepravu obrovského komína letkou helikoptér budu ještě dlouho vzpomínat.

Film ovšem skřípe v momentech, kdy hrdinové netasí své zbraně a jen mezi sebou konverzují. Téměř všechny konverzace hlavních představaitelů byly neskutečně špatné, což ve mně vyvolává dojem, že je snad psaly děti z páté třídy základní školy.

Jako kopírka prvních Avengers od Josse Whedona tedy Ochránci fungují dobře, ale z daného tématu šlo rozhodně vyždímat víc, než jen tento poloremake.

Hodnocení: 55%


P.S. Závěrečná potitulková scéna mne navnadila na pokračování. Doufejme, že vznikne.

Ztracené město Z

21. dubna 2017 v 15:48 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Charlie Hunnam a spol. vyráží do amazonské džungle najít zaniklé město, které údajně postavila vyspělá civilizace. Přesně o tom vypráví nejnovější film úspěšně produkční společnosti Plan B, která stojí za oscarovými snímky 12 let v řetězech a Moonlight.


Příběh sleduje dvě dekády trvající snahy o objevení posledního dílku lidské skládačky, legendárního zlatého města Z. Percy Fawcetta tedy kromě džungle vidíme i na západní frontě, kde rozhodně nepanuje klid, nebo na půdě Geografické společnosti, kde zarputilý objevitel obhajuje svá tvrzení o Z. Upozaděny nejsou ani rodinné problémy hlavního představitele, které nakonec výrazně ovlivní celkové vyznění filmu. Vše je namixováno tak akorát a ani jedna linka nenudí.

Díky natáčení v amazonské džungli jsou scény z objevování města Z přenádherné a skvěle je doplňují úžasní domorodci. Válečné scénerie z bitvy na řece Sommě působí taktéž velmi naturalisticky, osobně se mi velmi líbila scéna, kdy Němci vypustili chlor na dohodové síly. Schválně, jak první světovou válku zobrazí letošní komiks Wonder Woman.

Celému dobrodružství také vévodí vynikající herecké obsazení. Bývalá hvězda seriálu Zákon gangu, Charlie Hunnam, předvádí v roli Percy Fawcetta patrně nejlepší výkon své kariéry. Skvěle jej doplňují Robert Pattinson a hlavně úžasná Sienna Miller, u které by mne ani nepřekvapila oscarová nominace. Jako bonus se ve filmu objeví i dva slavní herečtí bardi Ian McDiarmid a Franco Nero.

Sečteno podtrženo, máme tu další příjemný šok a spolu s Loganem zatím nejlepší film roku 2017.


Hodnocení: 95%
Foto: Amazon Studios

Rychle a zběsile 8 / The Fate of The Furious

13. dubna 2017 v 21:53 | Marek Danko |  Filmové recenze
Na začátek se musím přiznat, že jsem se na tento film opravdu těšil, jelikož se podle prozatimních ohlasů mělo jednat o skvělou nenáročnou zábavu, prostě klasická odreagovačka, které se povedla. Po zhlédnutí snímku však musím říct, že jsem velmi zklamán a upřímně nechápu nadšené ohlasy na tento film. O čem vlastně film je? Dominic Toretto (Vin Diesel) zradí svou "rodinu" a přidá se ke kyber-teroristce Cipher (Charlize Theron), která chce...co vlastně chce? Buďto to nebylo explicitně řečeno nebo jsem to už zapomněl, ale to je úplně jedno, jelikož zabývat se dějem filmu hraničí s pokusem o autolobotomii.

Výsledek obrázku pro fate of fast and furious
Dredy ti opravdu nesluší, Charlize. FOTO: Universal Pictures

Rychle a zběsile 8, jak už jsem předeslal, samozřejmě patří mezi filmy, u kterých je třeba vypnout mozek a nepřemýšlet nad smyslem jejich děje a nelogičností jednotlivých scén. V poslední době takovými filmy byly například Kong nebo Život. U takových filmů se sice člověk občas pousměje nad jejich naivitou, ale přesto se jimi baví a bere je jako nenáročnou podívanou. Proč se to samé nedá říct i o Rychle a zběsile 8? Hlavním aspektem jsou toporní herci. Při (ne)hraní Vina Diesela jsem se cítil dokonce až trapně. Pokud hlavní postava filmu neumí hrát, tak už logicky nemůže být film dobrý. The Rock je prostě jenom mlátička, Charlize Theron jako padouch také nic moc a o Eastwoodovi a dalších raději ani nemluvím. Z hlavních postav vše zachraňuje jen Jason Statham, který alespon občas vtipně zahláškuje. Hellen Mirren s Kurtem Russelem jsou bezpochyby skvělí herci, ale zde nedostali přílič prostoru, což je škoda, jelikož by to film určitě posunulo o třídu výš.

Ale abych nemluvil jen o hercích, technická stránka filmu je průměrná a ničím nenadchne. Navíc nevkusné zastavování obrazu a nepovedený střih snímek také srážejí dolů. Pár akčních scén se možná povedlo a kamera je občas fajn, ale to je sakra málo na film, který má být svižnou akční podívanou. Osobnost režiséra jsem si nechal až na konec. I právě díky němu, jsem na film těšil. F. Gary Gray je bezesporu schopný režisér, který má na svém kontě snímky jako Loupěž po Italsku nebo Ctihodný občan, já mám však nejvíce v oblibě jeho Vyjednavače z roku 1998. Po této frašce se mi ale znelíbil a budu váhat, jestli mu dám příště šanci.

Že se film líbí třináctiletým dětem nebo zarytým fanouškům chápu, ale jelikož já nepatřím ani do jedné z těchto dvou skupin, musím film hodnotit velmi negativně. Zatím nejhorší blockbuster roku.

Hodnocení: 10%

Russell Crowe

7. dubna 2017 v 20:19 | Ondřej Novotný |  Legendární herci
Dnes slaví narozeniny představitel mnoha slavných rolí, australský rodák Russel Crowe. Vášnivý fanoušek slavného Leedsu United ztvárnil za svůj život spoustu skvělých rolí, které si připomínáme na následujících řádcích.
Billy Dee Williams

6. dubna 2017 v 16:22 | Ondřej Novotný |  Legendární herci
Osmdesáté narozeniny dnes slaví představitel legendárního Landa ze Star Wars, Billy Dee Williams. Ohlédněme se tedy za jeho kariérou a ukažme si její nejdůležitější body.
Vzpomínka na Gregoryho Pecka

5. dubna 2017 v 20:10 | Ondřej Novotný |  Žebříčky
Před rokem jsem shrnul kariéru jednoho z nejslavnějších herců všech dob do článku v rubrice Slavní herci. Dnes jsem se zaměřil na jeho deset nejdůležitějších filmů. Dnes by tomuto elegánovi bylo 101 let. Čest jeho památce!
Na jaké filmy se těšit v dubnu?

3. dubna 2017 v 22:46 | Marek Danko |  Filmové tipy
Konečně skončila dlouhá zima a začalo jaro. Zpříjemnit si dubnové dny můžete například v kině, a proto se pojďme podívat, na co se v tomto měsíci můžeme těšit.

Power Rangers: Strážci vesmíru / Power Rangers - v kinech od 6. 4.

Výsledek obrázku pro power rangers 2017
Foto: Liongate

Všichni nejspíš známe seriálovou verzi z 90. let, a tak jsme zvědavi na nové filmové zpracování. Pětice teenagerů se opět postaví nebezpečí z vesmíru, které ohrožuje celý svět. Největší hereckou hvězdou filmu je Bryan Cranston, který ztvárnil roli Zordona.

Rychle a zběsile 8 / The Fate of the Furious - od 13. 4.

Další návrat partičky okolo Vina Diesela a spol., který opět slibuje spoustu honiček, výbuchů, prostě toho, na co jsme u této série zvyklí. Tentokrát se zde objeví i nová tvář v podobě Charlize Theron, která ztvární kyber-teroristku. Na režisérskou židli nyní usedl F. Gary Gray, který má na svědomí skvělé filmy Vyjednavač, Loupež po italsku nebo Ctihodný občan. Pro fanoušky je tento filmy povinností.

Mimi šéf / The Boss Baby - od 20. 4.

Související obrázek
Foto: Twentieth Century Fox Film Corporation

Zábavný animovaný film pro celou rodinu, to si všichni slibují od nového snímku studia Dreamworks. Příběh se točí okolo soupeření dětí s domácími mazlíčky o rodičovskou lásku. V originálním znění si lze užít hlasy Aleca Baldwina, Steva Buscemiho nebo populárního moderátora Jimmyho Kimmela.

Ochránci / Zaščitniki - od 20. 4.

Rusové se rozhodli vytvořit si svoje vlastní Avengers a je nutné je brát vážně, jelikož se jedná o nejdražší film všech dob, který financoval i samotný Vladimir Putin. Mnoho lidí je tudíž zvědavo, jestli vynaložené peníze nevyšli vniveč a zdali jsou Rusové schopni konkurovat marvelovské franšíze.

Ztracené město Z / The Lost City of Z - od 20. 4.

Dobrodružný film z prostředí amazonských pralesů s Charlie Hunnamem v hlavní roli. Takto jednoduše by se dal popsat snímek, jenž vypráví příběh podle skutečné udáosti o badateli, jenž roce 1925 záhadně zmizí při pátrání po ztracené civilizaci. Film natočil průměrný režisér James Gray, ale první ohlasy naznačují, že se snímek povedl.

Loupež ve velkém stylu / Going in Style - od 20. 4.

Morgan Freeman, Michael Caine a Alan Arkin. Tito herečtí pardálové se představí v komedii Zacha Braffa (JD ze Scrubs) Loupež ve velkém stylu. Jak už název napovídá společně se tato trojice pokusí vykrást banku, která je připravila o peníze. Hvězdné obsazení slibuje kvalitní komedii pro široké publikum. A jak to už v posledních letech bývá, jedná se o remake filmu z roku 1979.

Související obrázek
Foto: Warner Bros.

Zahradnictví: Rodinný přítel - od 27. 4.

Dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský se rozhodla natočit trilogii, která bude předcházet populárnímu filmu Pelíšky. Narozdíl od zmiňovaného snímku, má být v Zahradnictví výrazně potlačena komediální stránka a má se jednat o melodrama. První z těchto tří filmů jde do kin právě na konci dubna a má podtitul Rodinný přítel. Odehrává se za německé okupace a hlavní role ztvární Aňa Geislerová a Ondřej Sokol.


The Circle - od 27. 4.

Film podle bestselleru Davea Eggerse nám ukáže, jak daleko může zajít přemíra sledování a kontroly ve společnosti. Firma Circle, kterou vede majitel (Tom Hanks) slibuje, že udělá svět lepším místem. Emma Watson, kterou firma přijme je zprvu ze své nové práce nadšena, pak však začne objevovat, že vše není tak růžové, jak by se mohlo zdát. Ve vedlejší roli se zde objeví i hvězda nových Star Wars John Boyega.