Král Artuš: Legenda o meči

12. května 2017 v 19:31 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Stará Anglie je zmítána válkami mezi králem, povstalci a čaroději. Do této nevlídné doby však přichází pouliční rváč Artuš, který má všechno změnit.


Příběh je velmi volně inspirován klasickým artušovským mýtem o meči, který je zabodnut do kamene. Na rozdíl od několika předchozích snímků, zejména slavného Excaliburu, neobsahuje Legenda o meči slavné postavy artušovských legend. Absence Merlina, Guinevery a Morgany Le Fay a překroucení celého děje filmu zásadně škodí.

Děj se tedy ze začátku točí okolo obrovské války mágů a lidí. Na tom by nebylo nic podivného, ovšem v čele mágů stojí Mordred, který je v legendách Artušovým nelegitimním synem. Po skončení této války sledujeme Uthera Pendragona, jehož skvěle ztvárnil Eric Bana, kterak bojuje s bratrem Vortigernem (příšerné Židovské Právo). Vortigern se následně chopí moci a snaží se najít a zabít Utherova syna Artuše (Charlie Hunnam). Legitimní dědic trůnu o svém původu pořádně neví, vyrůstá v bordelu a chodí trénovat pěstní souboje k čínskému mistru Georgovi! (Tom Wu). Po letech je však nucen vypravit se do Vortigernova sídla, kde se zjevil kámen s mečem. Jako pravý dědic samozřejmě meč, který střeží Trigger (David Beckham) vytáhne! Následně spojí síly s bezejmennou čarodějkou (Astrid Berges-Frisbey) a Sirem Bediverem (Djimon Hounsou) a vrhá se do boje s Vortigernem.


Cameo Davida Beckhama.

Hlavní herci odvedli dobrou práci, jako vyložený průšvih bych vyzdvihl jen Juda Lawa, který se do role hlavního padoucha absolutně nehodil. Kdyby byl režisér Ritchie co k čemu, obsadil by Karla Rodena, jehož jsem si během promítání neustále představoval jako vousatého zlosyna.

Na celém filmu mi vadila Ritchieho neschopnost odpoutat se od zpomalených záběrů a záběrů GoPro kamerou a hlavně do očí bijicí pokus obsadit herce všech ras. Chápu, že ve staré Anglii mohl díky římské kolonizaci žít černoch, avšak pochybují, že by to dotáhl až na rytířský titul. Výskyt čínských bojovníků je však už trochu moc. Pan Richie si možná myslel, že točí RocknRollu 2, proto dodal východní gang, jinak si toto jeho počínání nedovedu vysvětlit.


Djimon Hounsou jako Sir Bedivere poslouchá pokyny krále Artuše (Charlie Hunnam).

Co potěšilo? Hodně se povedly úvodní a závěrečná bitvy, které měly dobré cgi parchanty. Docela se povedla i hudba, hlavně ústřední píseň The Wild Wild Berry. Bohužel, nic víc nemůžu pochválit, protože za celých 124 minut stopáže jsem si tak nějak neuvědomil, že nesleduji drsný britský Podfu(c)k ale artušovský epos.

Nejnovější artušovská inkarnace je zajímavým počinem, který však někdy až moc tlačí na pilu a snaží se nám podat legendu v jiném hávu, což se jí však ne vždy daří. Uvidíme, jestli Richie vydělá dost peněž na případná pokračování, která jsou údajně ve fázi plánování.

Hodnocení: 60%

Foto: Warner Bros. Pictures
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama