Poslední rodina

15. května 2017 v 13:49 | Marek Danko |  Filmové recenze
Netradičně pojatý životopisný snímek pojednávající o polském malíři Zdislavu Beksińském a jeho rodině je režisérským debutem Jana P. Matuszyńského. A jedná se nejpíš o aspiranta na nejlepší artový film uvedený letos v našich kinech.

Výsledek obrázku pro poslední rodina
Film je tragickou freskou jedné rodiny.

Sledujeme asi 30 let života jedné rodiny v panelákovém bytě, jehož stísněný prostor dodává snímku atmosféru tipickou pro dobu socialismu a celkově chladné a depresivní ladění. Ústředním tématem filmu jsou rodinné vztahy, především vztah rodičů k synovi, který trpí mírnou duševní poruchou a často se pokouší o sebevraždu. Ostatně smrt je ve filmu přítomna velmi často, ale je zlehčována černým humorem. Film nijak neřeší politickou situaci, Beksiński ostatně nebyl žádný disident a to, jak se během těch třiceti let mění doba, zde není zobrazováno nějakými politickými změnami, postupující dobu sledujememe na technickém pokroku.

Musím se přiznat, že film mě začal výrazněji bavit až asi ve své polovině, což nemusí být nutně znamenat nic negativního, jelikož si film dokáže vybudovat k divákovi vztah a troufnu si říci, že 99% diváků si snímek na konci získá. Jediné, co mě trochu zklamalo je, že nebyla více zpracováno téma pronikání západní kultury do Polska, což bylo spjato se synem Tomkem, ani nebyla více představena Beksińského tvorba, která je nesmírně zajímavá a doporučuji si o ni zjistit více. Ovšem uznávám, že o to ve filmu nešlo a musela by být také výrazněji prodloužena jeho stopáž.

Film je zajímavý i tím, že mnohdy stírá rozdíl mezi tím, co je natočeno kameramanem a tím, co je natočeno kamerou hlavní postavy, jež měla v nátáčení zálibu. Tím získává film leckdy dokumentární atmosféru a člověk má občas pocit, že se dívá na některý z časosběrných dokumentů Heleny Třeštíkové. Je také nutné říci, že herecké výkony všech třech hlavních postav jsou naprosto brilantní. Ostřílený Andrzej Seweryn je skvělě doplněn, jak mladým Dawidem Ogrodnikem, tak i jeho filmovou manželkou Aleksandrou Koniecznou.

Tím, čím byl loni Toni Erdmann, tím se zdá být letos Poslední rodina, tedy filmem, o kterém všichni mluvi, a který svou pověst mimořádného artového filmu zcela naplňuje. Matuszyńského debut dává napověď nadějné kariéře toho mladého Poláka. Zbývá jen dodat povzdech, proč se takové filmy netočí také u nás?

Hodnocení: 90%

FOTO: kinoscala.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 15. května 2017 v 14:05 | Reagovat

*-*Je třeba vyčistit politiku od lhářů
Když se nikdo nedívá tak odložíme svoje pokrytecké masky a svoje kostýmy, najednou je z velikého čísla jenom ubohá nula, která to má v hlavě vynulované, život je divadlo, žijeme v očích těch, co se na nás dívají a snažíme o to být populární svatou celebritou.

Vše začalo v okamžiku, kdy se opice naučila mluvit a tak přestala vřeštět jako opice a začala mluvit jako člověk, následkem je inflace myšlenek které mohou druhé nějak zaujmout, nároky diváků a posluchačů narůstají a tak se musí herci neustále zdokonalovat, aby mohli uspět ve veliké konkurenci, kde lhář honí lháře a zloděj honí zloděje, kdo je bez chyby ať po mě hodí zlatou cihlou.

Pokud by se mohli voliči podívat na politiky a politiku z blízka tak by se musela politika okamžitě zakázat, o tom to je že politika kariéristickým bojem o výhody a jistoty jenom je. Dříve nám svaté autority slibovali to že nám v nouzi pomůže víra v Boha a že věřící se dostane do ráje, když nábožensví vyšlo z módy, tak je nahradila politika, která slibuje, že už brzo bude pracujícímu lidu zde lépe díky správným politickým programům, sliby se slibují a jenom naivní hlupáci se dopředu radují.

Je třeba vyčistit tento dezinformační chlív od lhářů a zlodějů, vše jde dneska už automatizovat a naprogramovat, je třeba dát mocným lidem konečně možnost, aby začali soukromě v malém podnikat, bez pomoci státu, tak že z jejich práce začnou vznikat pravé hodnoty. Dole už není co ořezávat, musíme začít ořezávat nahoře náklady, každý vysokoškolák je snadno nahraditelný za naprogramovaný počítač s umělou inteligencí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama