Vetřelec: Covenant

19. května 2017 v 19:56 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Ridley Scott se po pěti letech opět vrátil do vetřelčího vesmíru, aby pokračoval v sérii Prometheus.


Covenant se odehrává mezi Prometheem a prvním Vetřelcem. Pozemská loď Covenant putuje s kolonisty na palubě osídlit dalekou planetu. Celé osazenstvo se nachází ve stavu hibernace, po chvíli však dvanáct členů posádky probudí android Walter (Michael Fassbender) a upozorní je na signál, jenž přichází z blízké planety. Kapitán Oram (Billy Crudup) dá dohromady tým a vydává se planetu prozkoumat. Na povrchu najdou androida Davida (opět Michael Fassbender), posledního přeživšího z lodi Prometheus.

Film je nejspíše spojení dvou scénářů, protože kombinuje filosofické scény s brutálními vyvražďovačkami. V jednu chvíli tedy sedujeme diskuzi dvou postav, která se věnuje stvoření člověka, a chvíli poté se objeví neomorph, vycení zuby a někoho rozcupuje. Nevyrovnanost scén je největší bolestí celého Scottova projektu.

Problémem je rovněž vyloženě dementní chování hlavních postav, hlavně pak již zmiňovaného Orama, ale Lopa (Damien Bichir) či Farisové (Amy Seimetz). Představte si modelovou situaci. Neznámý android vás láká do temného sklepení svého sídla a vy za ním bez rozmyšlení jdete, on vás následně pobídne k určitému úkonu, který vypadá nesmírně nebezpečně, ale z nějakého důvodu ho prostě uděláte. Překvapivě pak skončíte s facehuggerem na tváři...

Herci ve filmu jsou vesměs velmi špatní, z celé plejády známých jmen vyčnívá pouze Michael Fassbender, který si svou dvojroli užívá. Vydržet se dají i výkony komika Dannyho McBridea, který celkem vtipně hláškuje. Zato hlavní hrdinka filmu, Katherine Waterston, jen sprostě kopíruje Sigourney Weaver z první epizody. A James Franco, který je uváděn jako jeden z hlavních herců, si ve filmu střihne minutové cameo.

Triky jsou samozřejmě na vysoké úrovni, ale v kontrastu s idiotským dějem jejich výjimečnost nijak nevynikne. A samotný xenomorph, kterého vidíme ve filmu jen jednoho je rozhodně méně povedený než původní loutka z jedničky.

Senilní Ridley Scott si na stará kolena plní sny a ukazuje nám začátky Vetřelce. Bohužel tím ničí kouzlo původních dvou epizod a z celé mimozemské ságy dělá pseudofilosofickou sci-fi vyvražďovačku.

Hodnocení: 20%
Foto: 20th Century Fox
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama