Smrtihlav

10. června 2017 v 9:02 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Po roce se na plátna vrací atentát na Heydricha, který je tentokrát popsán z obou stran barikády. Dopadl film, jehož originální název zní HHhH, lépe než Anthropoid?


Smrtihlav má oproti Anthropoidu jednu obrovskou výhodu - Jasona Clarkea. Tento australský herec zahrál Reinharda fantasticky a jeho charakter vystihl naprosto dokonale. Heydrichův vzestup, který mapuje první polovinu filmu je jasně lepší než samotný atentát a jeho důsledky. To, že se v něm vyskytují některé historické nepřesnosti vůbec nevadí, neboť Clarkeovo famózní herectví zachraňuje úplně vše. Po jeho boku navíc vystupuje tradičně skvělá Rosamund Pike v roli Liny Heydrich a uznávaný britský herec Stephen Graham coby Heinrich Himmler. Tyto postavy vládnou celé první polovině filmu a Reinhardovu cestu od důstojníka Kriegsmarine na post velitele SD mapují velice přesvědčivě.

Problém však nastane, když se děj přesune do Skotska a začne pojednávat o příběhu Gabčíka a Kubiše. Historické chyby obsažené v této části filmu jsou do očí bijící a například průběh výsadku, který připomíná zdolávání Zugspitze či Grossglockneru, působí nesmírně komicky. Když se chlapci konečně dostanou do Prahy (jež byla natáčena v Budapešti), objeví se největší klad atentátní části, jímž je postava Anny Novákové, kterou skvěle zahrála Mia Wasikowska. Samotný atentát je ve filmu ztvárněn celkem dobře, totéž se ale nedá říci o závěrečné přestřelce v kostele sv. Cyrila a Metoděje. Ta působí nesmírně přeplácaně a nerealisticky, odbojáři zde samopaly typu Thompson postřílí velké množství nacistů a na závěr se naši dva hrdinové zabijí najednou.

Sečteno podtrženo, Smrtihlav měl ve své první polovině skvěle našlápnuto, ale jakmile přepnul na Atentát, jeho kvalita zásadně upadala. Ale rozhodně to bylo lepší než Anthropoid.

Hodnocení: 75%
Foto: Echo Lake Entertainment

P.S. Film byl natočen podle knihy HHhH od francouzského spisovatele Laurenta Bineta, kterou si jednoznačně musím přečíst!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama