Všechny prachy světa

26. ledna 2018 v 21:12 | Ondřej Novotný |  Filmové recenze
Ridley Scott stárne a na stará kolena natáčí čím dál tím zvláštnější snímky. Nyní však do kin dorazila volná adaptace dramatických historických událostí, která mu prý má vrátit ztracený kredit.


Foto: RedRum Films


O Scottově novince se v posledních měsících psalo hlavně v souvislosti s přetočením scén Kevina Spaceyho, ke kterému došlo pouhých několik dní před premiérou. Christopher Plummer, který byl režisérem do role zamýšlen od začátku, se přetáček zhostil naprosto profesionálně a po zásluze byl jako jediný z celého ansámblu oceněn oscarovou nominací. Ale o čem vůbec film Všechny prachy světa je a v čem tkví jeho skutečný problém? V přetáčkách to totiž rozhodně není.

Nuže, snímek je inspirován historickými událostmi, ke kterým došlo v létech sedmdesátých, kdy skupinka italských fanatiků unesla vnuka tehdejšího největšího světového pracháče J.P. Gettyho (Plummer). Chlapcova matka (Michelle Williams) se okamžitě pokouší děda přemluvit a získat peníze na výkupné, on jí však pomoc neposkytuje a radší vysílá asistenta Chacea (Mark Wahlberg), aby pomohl mladíka zachránit. Podtitul "inspirováno historickými událostmi" je zde naprosto na namístě, neboť snímek velmi volně vypráví celou historii a mnohdy si děj poupravuje k obrazu svému. Některé scény, které ve skutečnosti dělilo několik měsíců, ne-li let, tak díky scenáristické úpravě sledujeme v horizontu jednoho dne. Kdybych před filmem o historii Gettyho nevěděl tolik historických reálií, byl bych v tomto případě nejspíše spokojenější.

Snímek je sice postaven na silné herecké trojici, ale Mark Wahlberg a Michelle Williams nepředvádí zas tak grandiózní výkony a po celou dobu stopáže se jen krčí ve stínu nezastavitelného Plummera, který si téměř každou scénu (a že jich tam nakonec je) krade pro sebe a svým nesporným hereckým umem dělá z každého svého výskytu pastvu pro oči. Vedle něj však zaujme i Francouz Romain Duris v roli italského únosce, který svou postavu představuje jako rozpolcený charakter, jenž si po celou stopáž prochází dramatickým a zajímavým vývojem.

U Scotta je už nuda psát, že jeho filmy jsou vždy naprosto řemeslně zvládnuté, ale nyní, necelý rok po propadáku jménem Covenant, musím konstatovat, že zatímco ve vesmírné sci-fi už Ridley skončil, ale atmosféru parádního thrilleru navodit umí. Nevím, jakou měrou se podílel na takových maličkostech, jako byl hitchcockovský účes Michelle Williams, ale právě takovéto drobnůstky dopomáhají k celkové napínavosti filmu. Bravo!

Ridley Scott je titánem režijního řemesla a každý jeho film byl, je a bude pod drobnohledem, Všechny prachy světa však v jeho bohaté filmografii zaujímají jen místo lepšího průměru.

Hodnocení: 60%
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama